Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تجمع هزاران نفری معترضان در بلگراد؛ مسکو: تحریک به ناآرامی‌ها در صربستان از خارج صورت می‌گیرد

تجمع معترضان در صربستان
تجمع معترضان در صربستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چندین هزار نفر روز دوشنبه ۲۵ دسامبر در مقابل ساختمان کمیسیون مرکزی انتخابات در بلگراد، پایتخت، تجمع کردند تا بار دیگر اعتراض خود را نسبت به انتخاباتی که در اوایل ماه جاری میلادی برگزار شد و ناظران بین المللی آن را ناعادلانه خواندند، ابراز دارند.

آگهی

معترضان به سمت ایستگاه اصلی پلیس راهپیمایی کردند چرا که  معتقد بودند که افراد بازداشت شده توسط پلیس در آنجا نگهداری می شوند. پیش از این، پلیس اعلام کرد که ۳۸ نفر در جریان اعتراضات مخالفان به نتایج انتخابات روز یکشنبه و پس از آن بازداشت شده‌اند. پلیس گفت که در این درگیری‌ها هشت مامور زخمی شده‌اند.

معترضان روز یکشنبه شیشه‌های ورودی اصلی شهرداری را شکستند و پس از آن پلیس حوالی ساعت ۱۰ شب با اسپری فلفل تلاش کرد آنها را متفرق کند. ایویکا ایوکوویچ، رئیس اداره پلیس، گفته که دو نفر از هشت پلیس زخمی جراحات جدی دارند. 

ایوکوویچ در یک کنفرانس خبری گفت: «ما به کار برای حفظ صلح و نظم ادامه خواهیم داد و انتظار داریم که شاهد دستگیری‌های بیشتری در رابطه با اعتراضات شب گذشته باشیم».

روسیه:  نیروهای تحت حمایت خارجی‌ها در تلاش برای ایجاد مشکل در صربستان هستند

روسیه، متحد صربستان، گفته که نیروهای تحت حمایت خارجی‌ها در تلاش برای ایجاد مشکل در صربستان هستند. دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این خصوص گفت: «فرایندها و تلاش‌هایی از سوی نیروهای سوم، از جمله از خارج، برای تحریک چنین ناآرامی در بلگراد وجود دارد. ما شک نداریم که رهبری صربستان حاکمیت قانون را تضمین خواهد کرد.»

احزاب اپوزیسیون پلیس را به استفاده از زور بیش از حد متهم و در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از ضرب و شتم معترضان از سوی نیروهای پلیس در خیابان‌ها منتشر کرده‌اند. 

آنا برنابیچ، نخست وزیر مستعفی صربستان از روسیه به خاطر ارائه اطلاعات در مورد فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده توسط مخالفان تشکر کرد. 

این سیاستمدار صرب که همجنس‌گرا بودنش در زمان حضورش در قدرت مورد توجه قرار گرفته بود در یک برنامه تلویزیونی در خصوص کمک‌های همچنین روسیه گفت: «می‌دانم که این اظهار نظرها من را بین غربی‌ها محبوب نخواهد کرد.» 

صربستان که خواستار پیوستن به اتحادیه اروپاست، در برابر فشار کشورهای غربی برای اعمال تحریم‌ها علیه روسیه مقاومت کرده است.

مسکو دهه‌هاست که یکی از نزدیک‌ترین متحدان صربستان است، به ویژه پس از سال ۱۹۹۹ که روسیه با حملات هوایی ناتو علیه یوگسلاوی که صربستان و مونته نگرو را تشکیل می‌داد، مخالفت کرد.

یک هیئت نظارتی بین‌المللی دوشنبه گذشته گفت که حزب حاکم صربستان از طریق سوگیری رسانه‌ای، نفوذ نامناسب الکساندر ووچیچ رئيس جمهوری این کشور و اقدامات غیرقانونی در فرآیند انتخابات مانند خرید رای به صورت غیرقانونی در انتخابات پیروز شده است. 

مقامات صربستان اما هرگونه تخلف را رد کرده‌اند. بر اساس نتایج اولیه کمیسیون انتخابات ایالتی، حزب پوپولیست حاکم صرب پیشرو (SNS) در انتخابات پارلمانی زودهنگام ۱۷ دسامبر ۴۶.۷۲ درصد از آرا را به دست آورد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب صربستان در برابر خشونت با ۲۳.۵۶ درصد آرا در رتبه دوم و حزب سوسیالیست صربستان با ۶.۵۶ درصد آرا در رده سوم قرار گرفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای پیروزی حزب الکساندر ووچیچ در انتخابات پارلمانی صربستان؛ روسیه استقبال کرد

پلیس صربستان هزاران مهاجر را بازداشت کرد

شی جین پینگ در ۲۵امین سالگرد بمباران سفارت چین در صربستان؛ بلگراد و پکن ۲۹ توافقنامه امضا می‌کنند