Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پلیس صربستان هزاران مهاجر را بازداشت کرد

گشت پلیس در مرز صربستان و مجارستان
گشت پلیس در مرز صربستان و مجارستان Copyright ATTILA KISBENEDEK/AFP or licensors
Copyright ATTILA KISBENEDEK/AFP or licensors
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس صربستان اعلام کرد که طی عملیاتی در شمال و شرق این کشور چند هزار مهاجر را بازداشت کرده است. این عملیات بخشی از عملیات سراسری پلیس صربستان بود که دو هفته پس از کشته‌شدن سه مهاجر در یک تیراندازی آغاز شد.

آگهی

وزارت کشور صربستان، روز چهارشنبه ۸ نوامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ۲۷ اکتبر تا کنون حدود چهار هزار و ۵۰۰ مهاجر را در شهرهای سوبتیتسا، سومبور و کیکیندا در نزدکی مرز مجارستان در شمال و در حومه شهر پیروت در جنوب شرقی و در نزدیکی مرز بلغارستان بازداشت و به اردوگاه‌های دولتی منتقل کرده است.

این وزارتخانه ضمن اعلام دستگیری ۸ قاچاقچی گفت که ۱۱۹ نفر را به اتهام‌هایی از جمله قاچاق انسان و نگهداری غیرقانونی سلاح و مواد مخدر بازداشت کرده است.

پلیس همچنین از توقیف پنج قبضه تفنگ تهاجمی، پنج قبضه تفنگ دستی، بیش از هزار و ۵۰۰ گلوله با کالیبرهای متفاوت و صدها پاسپورت خارجی خبر داد. همچنین بیش از ۸۱ هزار خودرو و ۳۰۰ منزل مسکونی بازرسی شده‌اند.

در بیانیه وزارت کشور آمده است: «این وزارتخانه تا حل مشکلات مهاجرت غیرقانونی و قطع زنچیره قاچاق انسان به مبارزه ادامه خواهد داد.»

این وزارتخانه ملیت مهاجرین بازداشت شده را اعلام نکرده است. با این حال عموما افراد بسیاری از کشورهای خاورمیانه، افغانستان، پاکستان و شمال آفریقا از گذرگاه بالکان برای رسیدن به اتحادیه اروپا استفاده می‌کنند. آن‌ها در این سفر به طور معمول ترکیه، بلغارستان، مقدونیه شمالی و صربستان را پشت سر می‌گذارند.

بسیاری از این مهاجران با کمک شبکه پیچیده قاچاقچیان از مرزها عبور می‌کنند. این قاچاقچیان معمولا مسلح‌اند و تیراندازی میان گروه‌های جنایتکار امری معمول است.

سه مهاجر ماه گذشته در یک تیراندازی در نزدیکی مرز مجارستان کشته شدند. مسیر منتهی به این کشور به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قاچاقچیان قرار می‌گیرد.

رادوش دیوروویچ، رئیس مرکز حفاظت و کمک به پناهجویان در گفتگو با تلویزیون منطقه‌ای RTV TV گفت: «علاوه بر مهاجران، تعدادی از شهروندان ما نیز عضو باندهای جنایت‌کار سازمان‌یافته‌ای هستند که مردم را در ازای دریافت مقدار زیادی پول از مرزها عبور می‌دهند.»

صربستان که نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است گشت‌های مرزی مشترکی را با مجارستان و اتریش، از اعضای اتحادیه اروپا سازماندهی می‌کند. بلگراد متعهد شده است برای جلوگیری از جریان مهاجرت‌های غیرقانونی به سمت غرب، سیاست‌های ویزای خود را با سیاست‌های اتحادیه اروپا هماهنگ کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان فراخوان تحویل سلاح در صربستان؛ بیش از ۱۰۰ هزار قبضه سلاح تحویل مقام‌های پلیس شد

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد