فقر پنهان در آلمان؛ شمار بی خانمان‌ها در اقتصاد برتر اروپا رو به افزایش است

یک فرد بی‌خانمان در آلمان
یک فرد بی‌خانمان در آلمان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش هزینه‌های زندگی، کمبود و البته افزایش قیمت مسکن به شدت به خانواده‌های آلمانی فشار آورده و تعداد افراد بی‌خانمان در این کشور بیش از پیش شده است. از این رو و در آستانه کریسمس، سازمان‌های خیریه‌ تلاش می‌کنند با دریافت کمک‌های مالی به داد این بی‌خانمان‌ها برسند.

آگهی

سازمان آرشه که تقریبا ۳۰ سال پیش برای کمک به خانواده‌های فقیر تاسیس شده تلاش می‌کند به کودکان هم کمک کند. زمانی که این نهاد شروع به کار کرد حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار کودک در آلمان در فقر مالی زندگی می‌کردند اما با وجود کاهش نرخ زاد و ولد، میزان فقر کودکان در این کشور سه برابر شده و به بیش از ۳ میلیون نفر رسیده است. 

آنته فورشتنائو که مادر چهار فرزند است به یوورنیوز می‌گوید تقریبا هر روز با فرزندانش برای صرف ناهار به آرشه می‌روند. او با اشاره به اینکه اجازه خانه او هم افزایش یافته اضافه می‌کند: «تقریبا دو ماه پیش پزشکان تشخیص دادند که به سرطان مبتلا شدم و از آن زمان دیگر نتوانستم کار کنم.» 

اما رهایی از تله فقر غیرممکن به نظر می‌رسد. برنت سیگلکوو بنیانگذار آرشه به یورونیوز می‌گوید: «فقر نه تنها مالی بلکه عاطفی هم هست و بسیاری از کسانی که ما از آنها حمایت می‌کنیم مادران مجرد هستند. ضمن اینکه زمانی که والدین به فرزندانشان اجازه شرکت در فعالیت‌هایی از جمله رفتن به سینما با دوستان یا همکلاسی‌های آنها را نمی‌دهند کودکان در معرض خطر منزوی شدن قرار می‌گیرند. برخی نیز به دلیل فقیر بودن مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در نتیجه دولت باید روی این کودکان سرمایه‌گذاری بیشتری کند تا آینده بهتری داشته باشند.»

یک فرد بی‌خانمان در شهر برمن آلمان
یک فرد بی‌خانمان در شهر برمن آلمانAP Photo

داوطلبانی که برای آرشه کار می‌کنند هشدار می‌دهند که تعداد بی‌خانمان‌هایی که از ویلچر استفاده می‌کنند در حال افزایش است و تنها چند اتوبوس در پایتخت برلین هست که قابلیت انتقال این افراد نیازمند را به مکان‌های گرم‌ دارند. 

ماتیاس فورستر، از داوطلبان این موسسه به یورونیوز می‌گوید که اتوبوس می‌تواند تا غروب بدون توقف کار کند اما افراد معلول و ویلچری از بسیاری از این اتوبوس‌ها نمی‌توانند استفاده کنند. ضمن اینکه بسیاری از پناهگاه‌های شبانه در عرض چند ساعت ظرفیت‌شان تکمیل می‌شود.»

اما فقر در خیابان‌ها نیز نمایان است. طبق آمار رسمی، امسال سطح بی خانمان‌ها در سراسر آلمان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اتوبوس‌هایی تعبیه شده که افراد بی‌خانمان‌ها را در برلین به پناهگاه‌ها می‌رساند و به آنها غذای گرم و کیسه خواب می‌دهد. اما با توجه به افزایش قابل توجه این افراد حتی اتوبوس‌ها هم پاسخگوی نیازهای این افراد بی‌خانمان نیست. 

با این حال این افراد بی‌خانمان گاهی از سوی مردم عادی هم مورد آزار قرار می‌گیرند و به جای اینکه به آنها کمک شود، مشکلات بیشتری برایشان ایجاد می‌کنند. استفان یکی از کسانی است که زیر پلی در شرق برلین می خوابد. او به یورونیوز می‌گوید که بسیار در این مدت مورد آزار و اذیت قرار گرفته است: «وقتی می‌خواهم بخوابم جوانان دست می‌زنند و ترقه در نزدیکی من منفجر می‌کنند که من‌را بترسانند. چند باری هم کوله پشتی و وسایلم را دزدیده‌اند.» 

یک فرد بی‌خانمان در آلمان که روی مقوایی نوشته: ۵ سال در خیابان
یک فرد بی‌خانمان در آلمان که روی مقوایی نوشته: ۵ سال در خیابانAP Photo

کارشناسان معتقدند دولت آلمان نمی‌تواند به وعده خود برای پایان دادن به بی‌خانمانی در برلین تا سال ۲۰۳۰ جامه عمل بپوشاند. 

اثرات جنگ اوکراین و مشکلات اقتصادی و همچنین افزایش تعداد پناهجویان و مهاجران بخشی از مشکلاتی است که باعث شده این معضل به شکل پررنگ‌تری خود را نشان دهد. اتفاقاتی که احزاب دست‌راستی و مخالف دولت تلاش می کنند با بهره‌برداری از آنها فضای را برای پیروزی خود در انتخابات‌های آتی مهیا کنند.   

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با نزدیک شدن به کریسمس مردم بیشتری در آلمان تلاش می‌کنند با اعطای کمک‌های مالی و همچنین هدیه دادن وسایل دیگر به موسسه‌های خیریه از این افراد بی‌خانمان حمایت کنند. با این حال آلمانی‌ها معتقدند که دولت باید اقدامات بیشتری در این خصوص انجام دهد و به این افراد بی‌خانمان کمک بیشتری ارائه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکوردی شوم؛ اقتصاد جهانی به سمت پایین‌ترین نرخ رشد در ۳۰ سال گذشته پیش می‌رود

آتش‌سوزی در کانتیرها در شهر «برنو» جمهوری چک؛ «بی‌خانمانان» جان باختند

بیداد فقر در آرژانتین؛ بی‌خانمانانی که به فرودگاه پناه می‌آورند