Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه، آلمان و ایتالیا خواستار تحریم‌های متمرکز اتحادیه اروپا علیه حماس شدند

مقر اتحادیه اروپا در بروکسل
مقر اتحادیه اروپا در بروکسل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا از اتحادیه اروپا خواستند تا یک نظام تحریمی ویژه را برای هدف قرار دادن حماس ایجاد کند.

آگهی

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای بررسی گام‌های بعدیِ احتمالی در واکنش به بحران خاورمیانه در بروکسل گرد‌هم آمدند.

رویترز در گزارشی، اعمال مجازات مالی علیه حماس و وضع ممنوعیت سفر برای آندسته از شهرک‌نشینان اسرائیلی که در کرانه باختری دست به خشونت می‌زنند را از جمله اقدامات احتمالی مورد بحث در این نشست عنوان کرده است.

وزرای خارجه فرانسه، آلمان و ایتالیا، سه کشور بزرگ اتحادیه اروپا پیش از برپایی نشست روز دوشنبه، در نامه‌ای به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه بر اهمیت اتخاذ «کلیه اقدامات لازم علیه گروه تروریستی حماس و حامیانش» تاکید کردند.

در این نامه که نسخه‌ای از آن بدست رویترز رسیده، آمده است: «این اقدامات نشان‌ دهنده تعهد قوی اروپا برای مبارزه با زیرساخت‌ها و حمایت‌های مالی حماس و در عین حال تلاش در جهت به انزوا کشاندن و مشروعیت‌زدایی از حماس در سطح بین‌المللی است که به هیچ وجه نماینده فلسطینی‌ها یا آمال مشروع آنها نیست.»

حماس پیش‌تر توسط اتحادیه اروپا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته است؛ از همین رو کلیه اموال و دارایی‌های این گروه فلسطینی در کشورهای اتحادیه اروپا باید مسدود و توقیف شود.

در گزارش رویترز آمده است که در نامه کوتاه سه کشور اروپایی به جزئیات بیشتری در خصوص نحوه گسترش یا تشدید تحریم‌ها علیه حماس اشاره نشده است.

با این حال، اگر اعضای اتحادیه اروپا به طور اصولی با پیشنهاد «سرکوب مالی» حماس موافقت کنند، گام بعدی این خواهد بود که کارشناسان، چارچوبی قانونی را برای هدف قرار دادن افراد یا نهادهایی تعیین و ترسیم کنند.

اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد که محمد ضیف، فرمانده گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس و مروان عیسی معاون او را به فهرست تروریست‌های تحت تحریم خود اضافه کرده است.

به گفته دیپلمات‌های اروپایی، اتحادیه اروپا همچنین در حال بررسی برای اضافه کردن نام یحیی سنوار، رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه به فهرست یادشده است.

در این نامه آمده است که طرح تحریم‌هایی جداگانه که حماس را هدف قرار دهد، حامل یک «پیام سیاسی قوی» در خصوص تعهد اتحادیه اروپا علیه حماس خواهد بود.

فرانسه، آلمان و ایتالیا پیش‌تر نیز چنین طرحی را به صورت غیر علنی ارائه کرده بودند، اما نامه مشترک کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه، آنالنا بربوک و آنتونیو تاجانی، همتایان آلمانی و ایتالیایی وی، فشار بر دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برای حمایت از این طرح را افزایش داده است.

تحریم خشونت‌طلبان اسرائیلی در کرانه باختری

از سوی دیگر، برخی مقامات ارشد اتحادیه اروپا همچون جوزپ بورل نسبت به افزایش خشونت توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینیان در کرانه باختری اشغالی ابراز نگرانی کرده‌اند.

درهمین راستا پیشنهاد شده است که اتحادیه می‌تواند به این خشونت‌ها با وضع ممنوعیت سفر برای عاملان آن و اعمال سایر تحریم‌های حقوق بشری واکنش نشان دهد.

این موضوع در عین حال در نامه مشترک به بورل که در آن از «همبستگی ما با اسرائیل» سخن به میان آمده، ذکر نشده است.

فرانسه ماه گذشته خواستار آن شد که اتحادیه اروپا چنین اقداماتی را لحاظ کند؛ کاترین کولونا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که پاریس در حال بررسی تحریم‌های داخلی علیه چنین افرادی است.

سخنگوی دولت بلژیک نیز گفته است که کشورش در پی اضافه کردن نام شهرک‌نشینان خشونت‌طلب به پایگاه اطلاعاتی شنگن است تا بتوان از ورود آنها جلوگیری کرد.

دیپلمات‌ها می‌گویند که دستیابی به اتفاق نظر لازم برای اعمال چنین ممنوعیت‌هایی از سوی اتحادیه اروپا دشوار است، زیرا کشورهایی مانند اتریش، جمهوری چک و مجارستان متحدان سرسخت اسرائیل هستند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به سفارت آمریکا در بغداد؛ تعدادی از عاملان حلمه با «سرویس‌های امنیتی» در عراق ارتباط داشتند

نتایج نظرسنجی: اسرائيلی‌ها مخالف آتش‌بس هستند؛ «این کشته‌ها بهای قابل قبولی برای امنیت آینده است»

توافق کابینه ائتلافی آلمان در دقیقه ۹۰؛ بن‌بست بودجه ۲۰۲۴ رفع شد