طرح شین‌بِت و موساد برای ترور رهبران حماس؛ کارزاری به سبک مونیخ یا ابتکاری جدید؟

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق گزارش وال استریت ژورنال، آژانس‌های جاسوسی اسرائیل در حال برنامه‌ریزی برای تعقیب و کشتن رهبران خارج‌نشین حماس در سرتاسر جهان هستند. هرچند به نظر می‌رسد که اسرائیل برای شروع این طرح مجبور است تا پایان یافتن درگیری‌ها در غزه صبر کند.

آگهی

وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات ناشناس اسرائیلی روز جمعه اول دسامبر آورده است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به آژانس‌های جاسوسی خود دستور داده تا نقشه ترور آندسته از رهبران حماس را که در بیرون از مرزهای نوار غزه (از جمله در ترکیه، قطر و جاهای دیگر) زندگی می‌کنند را طراحی کنند.

اگرچه به نظر می‌رسد که پس از حمله هفتم اکتبر، بلافاصله از داخل اسرائیل دستور ترور رهبران حماس از جمله خالد مشعل و دیگران صادر شده باشد، اما این طرح خیلی زود متوقف می‌شود؛ چرا که انجام این کار در خاک قطر یا ترکیه می‌توانست تلاش‌های دیپلماتیک برای آزادی گروگان‌های حماس را نقش بر آب کند.

قطر به کانون اصلی مذاکرات برای تبادل اسرا و گروگان‌ها تبدیل شده است، بطوریکه «دیوید بارنیا»، رئیس موساد برای گفتگوهای بیشتر اوایل این هفته در شهر دوحه با ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا ملاقات کرد. دوحه تا کنون برای آزادی ده‌ها گروگان اسرائیلی در ازای آزادی فلسطینی‌هایی که در زندان‌های اسرائیل نگهداری می‌شوند، میانجی‌گری کرده است.

بر اساس گزارش‌های اسرائیل، همچنان بیش از ۱۳۰ گروگان در غزه هستند.

منتقدان اسرائیلی: نتانیاهو نباید نقشه را لو میداد

نتانیاهو در روز ۲۲ نوامبر به همراه یوآو گالانت وزیر دفاع و بنی‌گانتس وزیر مشاور خود، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که به موساد دستور داده است علیه رهبران حماس از جمله خارج از غزه اقدام کند. 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هشدار داد که تمامی اعضای حماس «چه روی زمین و چه زیر زمین، چه داخل و چه خارج غزه همچون مردگان متحرک هستند.»

تمامی اعضای حماس چه روی زمین و چه زیر زمین، چه داخل و چه خارج غزه همچون مردگان متحرک هستند.
بنیامین نتانیاهو

این اظهارات نتانیاهو آنچنان هم به مذاق همه مقامات اسرائیلی خوش نیامد؛ چراکه آن‌ها به اصل مخفی نگه داشتن کارزارهای آتی معتقد هستند. گزارش وال‌استریت ژورنال در ادامه می‌افزاید که اسرائیل همچنین می‌تواند جنگجویان رده‌پایین حماس را از غزه بیرون کند تا مدت زمان جنگ را کوتاهتر کند.

این قبیل کارزارهای ترور همیشه هم ثمربخش نبوده است

نتانیاهو در اولین دوره نخست وزیری خود، به جاسوسان اسرائیل در سال ۱۹۹۷ دستور داد تا خالد مشعل، از بنیانگذاران حماس را که در آن زمان در اردن زندگی می کرد، ترور کنند. 

 تیم اسرائیلی طبق دستوروارد اردن می‌شود و خود را به عنوان گردشگران کانادایی جا میزنند و به آقای مشعل در خارج از دفتر سیاسی حماس در امان حمله می‌کند.

مامور مخفی اسرائیلی سمی را به گوش مشعل می‌پاشد اما هم خودش و هم یکی دیگر از اعضای تیم ترور، قبل از اینکه بتوانند فرار کنند دستگیر میشوند. 

مشعل به کما می‌رود و اردن تهدید می‌کند که پیمان صلح خود با اسرائیل را فسخ خواهد کرد. بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت ایالات متحده نیز نتانیاهو را تحت فشار قرار داد تا با فرستادن رئیس موساد به عمان با پادزهری که جان مشعل را نجات داد، به بحران پایان دهد.

اسرائیل سپس با آزادی یاسین، رهبر معنوی حماس و ۷۰ اسیر فلسطینی دیگر، آزادی عاملان خود در اردن را تضمین کرد.

کارزاری شبیه ترور عاملان کشتار ورزشکاران اسرائیلی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ

یکی از گروگانگیرهای فلسطینی در محل اقامت ورزشکاران اسرائیلی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ
یکی از گروگانگیرهای فلسطینی در محل اقامت ورزشکاران اسرائیلی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخآسوشیتدپرس

پیش‌تر نیز روزنامه تلگراف در گزارشی آورده بود که سازمان اطلاعات اسرائیل واحدی را برای تعقیب و کشتن عاملان حمله هفتم اکتبر تشکیل داده است. 

این گزارش می‌افزاید که این یگان جدید به طور مشترک توسط شین‌بِت [سرویس امنیت داخلی] و موساد [سرویس امنیت خارجی] هدایت و رهبری خواهد شد و همچون کارزار چندین ساله برای ترور فلسطینی‌های عامل قتل عام المپیک مونیخ عمل خواهد کرد.

بنا بر گزارش‌ها، این یگان از روی نام یک سازمان زیرزمینی یهودی به نام «نیلی» در دوران جنگ اول جهانی نام گذاری شده است که مخفف عبری آیه‌ای از کتاب مقدس است که ترجمه آن اینگونه است که «جلال اسرائیل دروغ نمی‌گوید.»

گفته می‌شود که این یگان ماموریت دارد تا ۲۵۰۰ نفر از نیروهای موسوم به «تکاوران نخبه حماس» که در کشتار هفتم اکتبر نقش داشتند را هدف قرار دهد.

دستور کارزار عملیاتی اسرائیل برای ترور افرادی که در قتل عام المپیک مونیخ دست داشتند با اسم «عملیات خشم خدا» توسط خانم گُلدا مئیر، نخست وزیر وقت اسرائیل صادر شد.

بیش از ۱۲ نفر از عاملان سازمان فلسطینی «سپتامبر سیاه» و «سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)» در عملیات موساد در سراسر اروپا و خاورمیانه کشته شدند. ابتدا حدود ۲۰ تا ۳۵ نفر در فهرست اولیه ترور قرار گرفته بودند و این عملیات بیش از ۲۰ سال ادامه داشت.

آگهی

اگر علاقه‌مند هستید تا بیشتر در مورد ماجرای کشتار ورزشکاران اسرائیلی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ بدانید به این صفحه مراجعه کنید.

**به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 
**

دکتر آرون برگمان، استاد دانشگاه کینگز کالج لندن و نویسنده چندین کتاب در مورد اطلاعات اسرائیل به روزنامه تلگراف گفت: «اینکه موساد هم در این یگان است یک موضوع مهم است. این یعنی اینکه آنها همچنین به دنبال افرادی هستند که خارج از سرزمین های اشغالی و اسرائیل زندگی می‌کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌های یمن: بی‌توجه به تهدیدهای آمریکا، اسرائیل یا غرب، آرمان فلسطین را رها نخواهیم کرد

اردوغان درخواست آمریکا برای قطع روابط با حماس را رد کرد

«پاکت‌های پول ایران» در تونل‌های غزه؛ اسرائیل مدعی کشف اسناد کمک ۱۵۰ میلیون دلاری تهران به حماس است