Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

المپیک ۲۰۲۴؛ تعدادی از ورزشکاران روسیه و بلاروس تحت شرایط خاص اجازه حضور در مسابقات را پیدا کردند

شهر پاریس
شهر پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته بین‌المللی المپیک به تعدادی از ورزشکاران روسی و بلاروسی اجازه داد بدون پرچم کشورشان در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس شرکت کنند.

آگهی

ورزشکاران روسی و بلاروسی در صورتی می‌توانند به صورت انفرادی در این مسابقات حضور پیدا کنند که از حمله روسیه به اوکراین حمایت نکنند.

کمیته بین‌المللی المپیک در بیانیه‌ای اعلام کرد، تا کنون تنها یازده ورزشکار روس و بلاروسی اجازه حضور در این مسابقات را پیدا کرده‌اند. از میان این ۱۱ ورزشکار، هشت نفر از آن‌ها روس و سه نفر دیگر اهل بلاروس هستند. این در حالی است که حدود شصت ورزشکار اوکراینی در این مسابقات حضور خواهند داشت.

مسکو در واکنش به تصمیم کمیته بین المللی المپیک، آن را «تبعیض آمیز» خواند.

مقامات روسیه در جریان نشست‌های سازمان ملل نیز دخالت در رویداد‌های ورزشی را «روند خطرناک مداخله سیاسی در ورزش» خوانده‌اند و آن را محکوم کرده‌اند.

پیشتر امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه گفته بود: «در شرایطی که روسیه در حال ارتکاب جنایات جنگی است، نمی‌توان پرچم این کشور را در المپیک برافراشت.»

با این حال او تاکید کرده بود که تصمیم نهایی در مورد اجازه حضور ورزشکاران روسی و بلاروسی در مسابقات بر عهده کمیته بین‌المللی المپیک و رئيس آن توماس باخ است. 

ورزشکاران روسیه پس از حمله این کشور به اوکراین با مجازات‌های مختلفی از جمله حذف از جام جهانی فوتبال مردان ۲۰۲۲، حذف از مسابقات پارالمپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن و از دست دادن میزبانی رویدادهایی مانند مسابقه اتومبیل‌رانی گراندپری روبرو شدند.

کمیته بین‌المللی المپیک پیشتر اعلام کرده بود ساز و کاری را مهیا می‌کند که ورزشکاران روسی و بلاروسی بتوانند در مسابقات شرکت کنند. این سازمان همچنین تاکید کرد ورزشکاران نباید برای اقداماتی که دولتشان انجام می‌دهد مجازات شوند.

این سازمان همچنین در ماه مارس گذشته، به فدراسیون‌های بین‌المللی توصیه کرد که روس‌ها و بلاروس‌ها را بدون پرچم کشورشان به رقابت‌ها بازگردانند.

برخی از فدراسیون‌ها در‌های خود را بر روی تعدادی از ورزشکاران روس و بلاروسی باز کردند و برخی دیگر مانند فدراسیون دو و میدانی همچنان درهایشان را به روی ورزشکاران روس بسته نگه داشته‌اند.

هرچند کمیته المپیک پیشتر خواستار بازگشت ورزشکاران روسی و بلاروسی به مسابقات بین‌المللی شده بود اما خود این نهاد تاکنون درباره حضور این ورزشکاران در مسابقات المپیک ۲۰۲۴ موضع نگرفته بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

به همین دلیل نمایندگان فدراسیون‌های بین المللی و ورزشکاران در دوازدهمین اجلاس المپیک که روز سه شنبه در لوزان برگزار شد، خواستار تصمیم‌گیری «سریع» برای اجازه حضور تعداد محدودی از ورزشکاران روسی و بلاروسی در مسابقات المپیک پاریس شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاکسازی رودخانه معروف پاریس؛ ماکرون می‌گوید که در رود سن شنا خواهد کرد

مجمع عمومی سازمان ملل خواستار برقراری «آتش‌بس المپیک» برای بازی‌های ۲۰۲۴ پاریس شد

مخالفت سازمان ملل با تصمیم فرانسه در منع حجاب برای ورزشکارانش در المپیک پاریس