Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

المپیک پاریس؛ آلودگی رود سن مانع برگزاری آزمایشی مسابقات شنای آب‌های آزاد شد

برداشتن نقطه شروع مسابقات آزمایشی پیشا المپیک از رودخانه سن
برداشتن نقطه شروع مسابقات آزمایشی پیشا المپیک از رودخانه سن Copyright BERTRAND GUAY/AFP or licensors
Copyright BERTRAND GUAY/AFP or licensors
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنابر اعلام فدراسیون بین‌المللی شنا، آلودگی بیش از حد رودخانه سن پاریس، برگزارکنندگان را مجبور به لغو مسابقات شنایی کرد که برای روز یکشنبه برنامه‌ریزی شده بود.

آگهی

فدراسیون بین‌المللی شنا پس از آخرین جلسه شبانه‌ای که با حضور نمایندگان کمیته سازماندهی المپیک ۲۰۲۴، شهرداری پاریس و فدراسیون‌های ورزشی مرتبط برگزار شد و مطالعه آخرین تحلیل‌ها از نمونه‌گیری آب رودخانه «سن» تصمیم گرفت مسابقات آزمایشی شنای آبهای آزاد را که برای روز یکشنبه برنامه‌ریزی شده بود، لغو کند. 

در بیانیه این فدراسیون آمده است که در پی باران‌های شدید اخیر، آزمایش نمونه‌های آب رودخانه «سن» از کیفیت «پایین‌تر از حد استاندارد قابل قبول» آب رودخانه برای حفظ «سلامت» ورزشکاران حکایت داشته است و به این ترتیب «واضح است که باید اقدامات بیشتری از سوی برگزارکنندگان و مقامات محلی، برای اطمینان از اجرای قوی طرح‌های اضطراری برای سال آینده به اجرا گذاشته شود».

بارش سنگین باران در هفته گذشته در پاریس، باعث سرریز شدن فاضلاب به رودخانه سن و درنتیجه افزایش آلودگی آن شد. 

پیر ربدان، معاون آن هیدالگو شهردار پاریس و مسئول برگزاری بازی‌های المپیک، این حادثه را «ناامید‌کننده» دانست اما گفت که اندازه‌گیریِ لحظه‌ای، شاخص‌های کیفیت آب رودخانه «سن» را در صبح روز یکشنبه «خوب» نشان داده است. 

او افزود که تصمیم برای لغو این مسابقات، به دلیل تجزیه و تحلیل نمونه‌های آبی که ۲۴ ساعت پیش گرفته شده بود اتخاذ شده که غلظت فراتر از حد مجاز باکتری «اشریشیا کلی» را نشان می‌داد.

حسین المسلم، رئیس فدراسیون بین‌المللی شنا نیز گفت که اگرچه این نهاد از لغو این مسابقات «ناامید» شده، اما «سلامت ورزشکاران همیشه باید بالاترین اولویت» باشد.

فدراسیون بین‌المللی شنا همچنین در بیانیه خود با تاکید بر ضرورت «تکمیل پروژه‌های زیرساختی و به ویژه بهبود کیفیت آب رودخانه سن» پیش از آغاز بازی‌های المپیک سال آینده اعلام کرد: «فدراسیون شنا همچنان از چشم‌انداز برگزاری مسابقات المپیک در مرکز شهر با حضور بهترین شناگران جهان هیجان زده است.»  

نقشه جایگزین چیست؟ رود سن!

مقامات محلی و کمیته برگزاری المپیک پاریس بارها گفته‌اند که میزان بارش‌های اخیر در پایتخت فرانسه به طور غیرمعمولی بالا بوده است.

این کمیته اعلام کرد که با امید شرکت کردن ورزشکاران در اواخر ماه جاری در مسابقات سه‌گانه در رود سن به دقت کیفیت آب این رودخانه را زیرنظر دارد.  

بریجیت لگاره، یکی از مقامات مسئول برگزاری مسابقات در مرکز پاریس گفت: «با توجه به این که مسابقات شنا در روزهای آخر المپیک برگزار می‌شود می‌توانیم این مسابقات را یک روز به تعویق بیندازیم.»

وی با تاکید بر آن که این مسابقات در رودخانه سن انجام خواهد شد گفت: «نقشه جایگزین ما، همان شنا در رودخانه سن است. من مطمئن هستم که به آن می‌رسیم.»

تاسیسات ذخیره آب با گنجایش ۵۰ هزار متر مکعب در نزدیکی رود سن نیز برای سال ۲۰۲۴ درحال آماده‌سازی است.

آن هیدالگو، شهردار پاریس رویداد پیش‌‌رو را همچنین پیش‌درآمدی به بازگشت اجازه شنا در رودخانه سن می‌داند. وی گفته است که شنا در سه منطقه از رود سن از سال ۲۰۲۵ مجاز خواهد بود. 

شنا کردن در این رودخانه از سال ۱۹۲۳ ممنوع اعلام شده است.  

نگرانی‌ها در مورد آلودگی آب بارها مسابقات شنای آزاد المپیک را تحت تاثیر خود قرار داده است. 

در سال ۲۰۱۹ و در پیش از بازی‌های المپیک توکیو شناگرانی که در یک مسابقه آزمایشی شرکت کرده بودند نسبت به کیفیت آب خلیج توکیو اعتراض کردند. 

همچنین در بازی‌های المپیک سال ۲۰۱۶ موضوع شنا در خلیج آلوده گوانابارا نیز خبرساز شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو گردشگر مست آمریکایی سحرگاه در بالای برج ایفل پیدا شدند

نمایندگان مجلس ملی فرانسه به لایحه «امنیت بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس» رأی مثبت دادند

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس