پاکسازی رودخانه معروف پاریس؛ ماکرون می‌گوید که در رود سن شنا خواهد کرد

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه،  در مراسم افتتاحیه دهکده المپیک در شمال پاریس
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در مراسم افتتاحیه دهکده المپیک در شمال پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای نشان دادن پاکسازی آب رودخانه سن برای المپیک پاریس، در این رودخانه شنا خواهد کرد.

آگهی

آقای ماکرون در مراسم افتتاحیه دهکده المپیک در شمال پاریس به خبرنگاران گفت: «من این کار را انجام می‌دهم، اما تاریخ دقیقش را به شما نمی‌گویم چون همه شما در آن‌جا حضور پیدا خواهید کرد».

قرار است شناگران در طول بازی‌های المپیک از ۲۶ ژوئیه تا ۱۱ اوت در سه بخش از مسابقات یعنی شنا در آب‌های آزاد، سه گانه و پارا سه گانه در آب‌ رودخانه سن به رقابت بپردازند.

مقامات فرانسوی ۱.۴ میلیارد یورو برای نصب تاسیسات تصفیه آب و فاضلاب و بهبود کیفیت آب این رودخانه در پاریس و همچنین یکی از شاخه اصلی آن، یعنی رودخانه مارن، هزینه کرده‌اند.

با این حال مسابقات آزمایشی برای شنای آزاد المپیک پاریس ۲۰۲۴ که قرار بود سال گذشته در رودخانه سن برگزار شود به علت آلودگی آب این رود لغو شد.

فدراسیون جهانی شنا همان زمان در بیانه‌ای اعلام کرد که آزمایش‌ها نشان می‌دهد که کیفیت آب این رودخانه از حد استاندارد پایین‌تر است و برای «سلامت» ورزشکاران مناسب نیست.

مقامات پاریس نیز علت پایین بودن کیفیت آب را بارندگی‌های شدید اعلام کردند و گفتند این مسابقات به دلیل افزایش میزان «E.Coli» باکتری‌ای که در فضولات انسانی یافت می‌شود، لغو شده است.

چند ماه مانده به مسابقات المپیک ۲۰۲۴ مقامات فرانسوی سعی دارند نشان دهند که آب رودخانه سن کیفیت لازم را برای برگزاری مسابقات دارد و به نظر می‌رسد تنها آقای ماکرون نیست که برای اثبات آن می‌خواهد تنی به آب بزند. آن هیدالگو، شهردار پاریس نیز قول داده است که قبل از بازی‌های المپیک در این رودخانه شنا کند.

ماکرون، ۴۶ ساله، قبلا ورزش‌هایی مانند فوتبال، تنیس و بوکس را در انظار عمومی انجام داده است و احتمالا در روز‌های آینده شاهد شنا کردن او در رودخانه سن باشیم.

هرچند شنای شهری در رودخانه سن به دلیل آب‌‌‌های آلوده به مدت یک قرن ممنوع شده بود اما شهردار پاریس وعده داد است پس از بازی‌های المپیک، ۳ مکان را در اطراف این رودخانه برای شنا و گرفتن حمام آفتاب تعبیه خواهد کرد تا شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند.

رود سن در بازی‌های المپیک پاریس نقش مهمی ایفا خواهد کرد و این رودخانه نه تنها به عنوان مکانی ورزشی، بلکه به عنوان محلی برای مراسم افتتاحیه، قرار است میزبان نمایشی تمام عیار با ناوگانی متشکل از ۱۶۰ قایق حامل ۱۰ هزار ورزشکار به طول ۶ کیلومتر به سمت برج ایفل باشد.

هرچند تمهیدات سفت و سختی پیش از شروع مسابقات در پاریس در نظر گرفته شده است اما اوایل ماه جاری یک قایق توریستی با یکی از پل‌های تاریخی رود سن برخورد کرد و منجر به مسدود شدن بخشی از این رودخانه شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

پیر ربدان، معاون شهردار اوایل هفته جاری با اشاره به پل سولی در نزدیکی ایل سن لوئیس به خبرگزاری فرانسه اطمینان داد که هیچ خطری وجود ندارد و این پل قبل از مراسم افتتاحیه بازسازی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رایانه و کارت‌های حافظه حاوی طرح‌های ایمن‌سازی بازی‌های المپیک پاریس به سرقت رفت

در گرماگرم افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، فرانسه امنیت شب تحویل سال نوی المپیکی را تشدید می‌کند

المپیک ۲۰۲۴؛ تعدادی از ورزشکاران روسیه و بلاروس تحت شرایط خاص اجازه حضور در مسابقات را پیدا کردند