Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بیش از ۲ هزار لابی‌گر سوخت‌های فسیلی در مذاکرات «کوپ ۲۸» حضور دارند

COP28
COP28 Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمپین‌های زیست محیطی می‌گویند در حالی که رهبران شرکت کننده در کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل موسوم به «کوپ ۲۸» با هدف پایان دادن به همه پروژه‌های جدید نفت، گاز و زغال سنگ به منظور مهار گرمایش جهانی مذاکره می‌کنند، حدود ۲۵۰۰ لابی‌گر سوخت‌های فسیلی مجوز حضور در این نشست بین‌المللی را دریافت کرده‌اند.

آگهی

نشست بین‌المللی «کوپ ۲۸» در حالی به میزبانی کشور نفت‌خیز امارات عربی متحده در جریان است که مقامات این کشور نیز برنامه‌های خود برای بهره‌وری حداکثری از منافع سوخت‌های فسیلی را پنهان نکرده‌اند و با پذیرش بیش از ۸۰ هزار نفر در این کنفرانس بین‌المللی از جمله لابی‌گرهای سوخت فسیلی، نشست امسال را به بزرگترین «کوپ» تبدیل کرده‌اند.

اما امسال قوانین جدیدی که از سوی سازمان ملل متحد طراحی شده، بررسی دقیق مجوزهای داده شده را برای ناظران آسان کرده است. زیرا بطور مثال، امسال برای اولین بار از شرکت کنندگان در این نشست خواسته شد تا اطلاعاتی درباره کارفرمای خود ارائه کنند.

اکنون گروه غیردولتی (KBPO) که ائتلافی متشکل از ۴۵۰ گروه بین‌المللی فعال در زمینه تغییرات آب و هوایی از جمله صلح سبز است، می‌گوید که با بررسی این اطلاعات مشخص شده است که امسال برای ۲۴۵۶ نفر مرتبط با سوخت‌های فسیلی مجوز شرکت در این کنفرانس صادر شده است. این آمار تقریباً چهار برابر تعداد مجوزهای صادر شده برای چنین شرکت کنندگانی در جریان کنفرانس «شرم الشیخ» در سال گذشته میلادی است.

این ائتلاف در بیانیه‌ای اعلام کرد که اگر این دست شرکت کنندگان را یک گروه در نظر بگیریم، تعداد آنها از همۀ هیأت‌های کشوریِ شرکت کننده در این نشست (به جز برزیل و امارات) بیشتر است.

همه نمایندگان حاضر در نشست «کوپ» باید از سوی یک دولت یا سازمان بین‌المللی ثبت شده، معرفی و میزبانی شوند. 

بر همین اساس، امسال دولت فرانسه رئیس غول سوخت فسیلی خود «توتال انرژی» را، ایتالیا تیمی از غول انرژی ایتالیایی «انی»، و اتحادیه اروپا نیز هیأتی از غول‌های نفتی «اکسون‌موبیل» و «بی‌پی» را به این نشست آورده‌اند.

انجمن تجارت بین‌المللی انتشار گازهای گلخانه‌ای مستقر در ژنو نیز ۱۱۶ نفر از جمله نمایندگانی از شرکت‌های نفتی «شل» و «اکوینور» نروژ را به همراه داشته است.

در بیانیه ائتلاف بین‌المللی (KBPO) آمده است: «آیا واقعاً فکر می‌کنید که شل یا اکسون موبیل لابی‌هایی برای مشاهده منفعلانه این مذاکرات می‌فرستند؟ حضور سمی این آلوده کننده‌های بزرگ، برای سال‌ها ما را گرفتار کرده و مانع از پیشرفت گفتگوها شده است.»

مذاکرات «کوپ ۲۸» در حالی در جریان است که امسال رکورد گرمترین روزهای تاریخ بارها در کشورهای مختلف به ثبت رسیده و امارات نیز سلطان الجابر، رئیس شرکت ملی نفت ابوظبی را به عنوان رئیس این نشست منصوب کرده است.

گروه غیردولتی (KBPO) ماه گذشته نیز اعلام کرده بود که لابی‌های شرکت‌های فعال در زمینه سوخت‌های فسیلی در ۲۰ سال گذشته دست‌کم ۷۲۰۰ بار در کنفرانس‌های آب و هوایی شرکت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج دلیل برای خوش‌بینی به تلاش‌ها برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی

منافع و بلوک‌بندی‌های کشورها چگونه کنفرانس آب و هوایی «کوپ ۲۸» را در دبی تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؟

تلاش برای از سرگیری همه پروازها در فرودگاه دوبی؛ چرا امارات برای بارندگی‌های شدید آماده نبود؟