۶ کشور عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با سیل ورود مهاجران غیرقانونی به توافق رسیدند

نشست وزرای کشور شش عضو اتحادیه اروپا در مجارستان
نشست وزرای کشور شش عضو اتحادیه اروپا در مجارستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای کشور شش عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه از دستیابی به توافق برای تلاش‌های مضاعف در راستای مقابله با مهاجرت غیرقانونی و باندهای قاچاق انسان خبر دادند.

آگهی

این توافق در جریان نشست وزرای کشور اعضای گروه «ویشگراد» متشکل از لهستان، جمهوری چک، اسلواکی و مجارستان با همتایان خود از دو کشور دیگر عضو اتحادیه (آلمان و اتریش) به دست آمد. این نشست در سگد، سومین شهر بزرگ مجارستان و در فاصله هشت کیلومتری از مرز این کشور با صربستان برگزار شد.

مرز مجارستان با صربستان به دلیل عضویت مجارستان در اتحادیه اروپا یکی از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. 

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر این باور هستند که موج ورود پناهجویان از منطقه بالکان و به ویژه مرز صربستان با مجارستان نیازمند توجه بیشتر و اتخاذ تدابیر ویژه است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ویت راکوشان، وزیر کشور جمهوری چک که نشست سگد به ابتکار او برگزار شد از موضوع مهاجرت به عنوان «چالش مشترک» کشورهای اروپایی یاد کرد. وی تاکید کرد که تمرکز اصلی در مواجهه با مهاجرت باید بر روی ممانعت از ورود غیرقانونی پناهجویان باشد. 

وزیر کشور جمهوری چک افزود که کنترل مرزهای داخل اتحادیه اروپا و حوزه شنگن «راه حل درستی» نیست. حدود ۱۳ کشور عضو اتحادیه اروپا طی ماه‌های گذشته برای مقابله با موج ورود پناهجویان به کنترل مرزهای داخل حوزه شنگن روی آورده‌اند. 

وزرای کشور شرکت‌کننده در نشست سگد قرار است از حصار الکتریکی نصب‌شده از سوی دولت مجارستان در مرز بازدید کنند. دولت ملی‌گرای ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان سال ۲۰۱۵ همزمان با موج ورود پناهجویان به اروپا این حصار الکتریکی را در مرز نصب کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار بروکسل به رم: توافق مهاجرتی با آلبانی باید با قوانین اتحادیه اروپا منطبق باشد

دولت آلمان با سران ایالت‌ها بر سر سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی به توافق رسید

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد