سیاست های اتحادیه اروپا. دولت آلمان با سران ایالت‌ها بر سر سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی به توافق رسید

اولاف شولس، صدراعظم آلمان، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشستی در خصوص اقدامات سخت‌گیرانه‌تر برای مهار تعداد بالای مهاجران
اولاف شولس، صدراعظم آلمان، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشستی در خصوص اقدامات سخت‌گیرانه‌تر برای مهار تعداد بالای مهاجران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان پس از ساعت‌ها مذاکره با سران ۱۶ ایالت آلمان در اوایل روز سه شنبه بر سر سیاست‌های سختگیرانه‌تر و بودجه جدید برای پناهندگان به توافق رسید.

آگهی

این نشست با هدف جلب حمایت رهبران ایالتی از رویکرد سختگیرانه در قبال پناهجویان و رسیدگی به شکایت‌ مقام‌های محلی در خصوص استفاده از موجودی خزانه برگزار شد. 

آقای شولتس با پایان نشست، این توافق را یک «لحظه تاریخی» عنوان کرد گفت: «هدف مشترک ما عقب راندن مهاجرت غیرقانونی است.»

مقام‌های دولتی در هفته‌های اخیر با اقداماتی موافقت کرده‌اند که اخراج مهاجران را آسان‌تر می‌کند، این در حالی است که برلین در سال‌های گذشته و به ویژه در طول بحران مهاجرتی ۲۰۱۵- ۲۰۱۶ به گرمی از پناهجویان استقبال کرده بود.

دولت شولتس در این نشست موافقت کرده است که از سال آینده به ازای هر پناهنده ۷۵۰۰ یورو به ایالت‌ها و شهرداری‌ها پرداخت کند.

مبلغ کل کمک‌های دولتی حدود ۳.۵ میلیارد یورو اعلام شده است که ۱.۷۵ میلیارد یورو آن قرار است در نیمه اول سال ۲۰۲۴ پرداخت شود.

دولت همچین می‌گوید با کاهش مزایای پناهجویان، حدود ۱ میلیارد یورو از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

کاهش کمک‌های مالی

کاهش کمک‌های مالی از جمله اقدامات سختگیرانه و بازدارنده در قبال پناهجویان خواهد بود.

تا پیش از این، افراد با مراجعه به اولین مرکز پذیرش پناهجویان ماهانه ۱۸۲ یورو پول نقد «برای نیازهای شخصی ضروری خود» دریافت می‌کردند. دولت برای جلوگیری از ارسال این پول به کشور‌های مبدا، تا پایان ژانویه کارت‌هایی در اختیار مهاجران قرار خواهد داد که به آن‌ها اجازه می‌دهد آن چه را که نیاز دارند تنها از طریق این کارت‌ها از فروشگاه‌ها خریداری کنند.

علاوه بر این مدت زمان دریافت کل مزایای اجتماعی به پناهجویان از ۱۸ ماه به ۳۶ ماه افزایش خواهد یافت. پیش از این، کمک مالی برای پناهجویان مجرد پس از ۱۸ ماه از ۴۱۰ یورو در ماه به ۵۰۲ و برای زوج‌ها از ۷۳۸ یورو به ۹۰۲ یورو افزایش پیدا می‌کرد از این پس آن‌ها برای بهره‌مندی از این افزایش باید ۳۶ ماه صبر کنند. 

نگرانی‌ها از ورود مهاجران غیرقانونی

پس از ورود یک میلیون مهاجر اوکراینی در سال گذشته و هجوم مهاجران در سال جاری از خاورمیانه و آفریقا، نگرانی‌های از وقوع بحران مهاجرت افزایش پیدا کرد. 

در ۹ ماهه اول سال جاری میلادی حدود ۲۳۰ هزار نفر در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند. این عدد بیش از تعداد کل پناهجویان سال ۲۰۲۲ میلادی است.

حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» که اکنون در جایگاه دوم در نظرسنجی‌های سراسری و بالاتر از هر سه حزب حاضر در ائتلاف دولت شولتس قرار دارد، اولین حزبی بود که در مورد ورود مهاجران به کشور ابراز نگرانی کرد.

کابینه شولتس ماه گذشته قانونی را تصویب کرد تا اخراج اعضای گروه‌های جنایتکار و بازرسی خانه‌های مهاجران را برای شناسایی هویت آن‌ها آسان‌تر کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

دولت آلمان همچنین با تغییراتی در قوانین موجود موافقت کرده است تا پناهجویان را قادر سازد با سرعت بیشتری وارد بازار کار شوند و مجازات‌های سنگین‌تری را نیز برای قاچاقچیان انسان در نظر گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۶ کشور عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با سیل ورود مهاجران غیرقانونی به توافق رسیدند

بحران مهاجرت در ایتالیا؛ اتوبوس حامل پناهجویان با یک کامیون تصادف کرد، ۲ راننده کشته شدند

آلمان دو فرد مظنون به جاسوسی برای روسیه را بازداشت کرد