Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران مهاجرت در ایتالیا؛ اتوبوس حامل پناهجویان با یک کامیون تصادف کرد، ۲ راننده کشته شدند

هجوم پناهجویان غیرقانونی به جنوب ایتالیا
هجوم پناهجویان غیرقانونی به جنوب ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک اتوبوس حامل پناهجویان غیرقانونی که در روزهای اخیر خود را از آفریقا به جزیره لامپدوسا در جنوب ایتالیا رسانده بودند با کامیونی در شمال رم تصادف کرد.

آگهی

در اثر این تصادف راننده اتوبوس و کامیون کشته شدند اما این حادثه در بین پناهجویان غیرقانونی تلفاتی نداشته‌ است. این اتوبوس حامل مهاجران تازه‌وارد، بامداد جمعه در حال انتقال این افراد به مناطق دیگر ایتالیا بود چرا که لامپدوسا با جمعیت ۶ هزار نفری ظرفیت پذیرش بیش از ۷ هزار پناهجو در کمتر از ۴۸ ساعت را ندارد. 

صلیب سرخ ایتالیا روز پنجشنبه اعلام کرد که حدود ۷۰۰ پناهجوی جدید در روز پنجشنبه به لامپدوسا منتقل شدند و تعداد افرادی که از آفریقا خود را به ایتالیا می‌رسانند باز هم افزایش یافته است. این نهاد در صبح روز جمعه هم اعلام که ۳ هزار و ۸۰۰ نفر دیگر از پناهجویان غیرقانونی خود را به لامپدوسا رسانده‌اند. 

این هجوم سازماندهی شده در حالی از تونس اتفاق افتاده که این کشور با اتحادیه اروپا توافقنامه‌ای جهت جلوگیری از قاچاق افراد امضا کرده و بودجه قابل توجهی هم به این منظور از بروکسل دریافت کرده است. 

دولت دست راستی جورجا ملونی که وعده داده بود با ورود پناهجویان غیرقانونی برخورد می‌کند نتوانسته در این امر به توفیقی دست یابد و هجوم پناهجویان از آفریقا نشان می‌دهد دولت خانم ملونی در این امر شکست خورده است. 

بر اساس آمار وزارت کشور ایتالیا، امسال نزدیک به ۱۲۶ هزار مهاجر غیرقانونی با قایق وارد این کشور شده‌اند. در حالی‌که این رقم در سال قبل ۶۶ هزار نفر و در سال ۲۰۲۱ از آن‌هم کمتر و حدود ۴۲ هزار نفر بوده است. با ادامه وضعیت کنونی احتمال دارد تعداد پناهجویان غیرقانونی در ایتالیا به رکورد سال ۲۰۱۶ که ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار مهاجر غیرقانونی وارد این کشور شده بود، نزدیک شود. 

سازمان ملل: نباید همه فشار روی ایتالیا باشد

در همین حال آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید ضروری است هرچه زودتر هزاران پناهجویی که در روزهای اخیر به جزیره لامپدوسا در ایتالیا وارد شده‌اند، جابه جا شوند. این نهاد سازمان ملل هم با اشاره به منابع محدود تاکید کرده باید فرآیند انتقال این پناهجویان هرچه سریعتر انجام شود. 

متیو سالتمارش، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در این خصوص می‌گوید: «انتقال این افراد از لامپدوسا به مکانی دیگر ضروری است چرا که منابع و ظرفیت آنجا بسیار محدود است.»

برخی از احتمال انتقال این پناهجویان غیرقانونی به سیسیل سخن می‌گویند اما مقام‌های ایتالیایی انتظار دارند که کشورهای اروپایی مسئولیت بیشتری در این رابطه بپذیرند و ایتالیا را در این وضعیت بحرانی تنها نگذارند. 

سالتمارش همچنین با اشاره به اینکه مهاجران وارد شده، آسیب‌دیده، خسته و نیازمند غذا و سرپناه مراقبت‌های پزشکی هستند از کشورهای اروپایی خواست به یاری این افراد بشتابند. او همچنین اضافه کرد شناسایی یک عامل مشخص پشت هجوم اخیر افراد به لامپوسا دشوار است. 

این در حالیست که در ایتالیا بسیاری تونس را در این فرآیند مقصر می‌دانند و به گفته مقام‌های دولتی این کشور به تعهدات خود برای مقابله و کنترل راهی شدن پناهجویان غیرقانونی از طریق باندهای قاچاق رسیدگی نکرده است. این در حالیست که اتحادیه اروپا بودجه قابل توجهی را برای این امر در اختیار دولت تونس قرار می‌دهد. 

تحلیلگران می‌گویند شرایط آرام دریا، اوضاع اقتصادی و اجتماعی متلاطم در سراسر کشورهای آفریقایی سواحل دریای مدیترانه به ویژه تونس و لیبی و همچنین درگیری‌ها در سودان از جمله مهمترین عواملی هستند که این هجوم سازماندهی شده را رقم زده است. 

سالتمارش در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «نمی‌توان فقط از کشورهای خط مقدم مثل ایتالیا انتظار داشت که برای مدت طولانی این افراد را اسکان دهند. ما فکر می‌کنیم که اکنون زمان آن فرا رسیده است که کشورهای دیگر از آن‌ها حمایت کنند.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین از کشورهای اروپایی خواست که بر سر چگونگی اسکان پناهجویان با یکدیگر به توافق برسند و سهمیه‌ها را بین خود تقسیم کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض رانندگان کامیون اسلواک به اعطای امتیازات ویژه به اوکراینی‌ها

دولت آلمان با سران ایالت‌ها بر سر سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی به توافق رسید

غرق شدن دو قایق پناهجویان در سواحل ایتالیا؛ ده‌ها نفر جان باختند و ناپدید شدند