نگرانی بروکسل از تکرار بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ در اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نگرانی بروکسل از تکرار بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ در اروپا

آلمان هشدار داد که ممکن است بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ دوباره برای اروپا تکرار شود.

با افزایش تعداد پناهجویان در کمپ‌های یونان و قبرس، حالا کشورهای اروپایی نگران هستند، بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ که در پس اتفاقات سوریه پیش آمده بود، بار دیگر تکرار شود.

به همین منظور وزرای کشورهای اروپایی در بروکسل گرد هم آمدند تا در این خصوص به بحث و تبادل نظر بپردازند.

در این نشست روز سه‌شنبه ۸ اکتبر هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان به کشورهای اروپایی هشدار داد باید رویکردی منسجم و هماهنگ برای حل موضوع پناهجویان اتخاذ کرد. آقای زهوفر در این خصوص می‌گوید: «اگر ما، کشورهایی که با موضوع درخواست پناهندگی مواجه هستند را تنها بگذاریم، بحرانی مانند سال ۲۰۱۵ پدید خواهد آمد. ما اصلا دوست نداریم این اتفاق تکرار شود. ما باید یک سیاست مشترک در موضوع پناهجویان در اتحادیه اروپا داشته باشیم تا بتوانیم از تکرار بحران سال ۲۰۱۵ جلوگیری کنیم.»

این اظهارات وزیر کشور آلمان در حالی طرح شد که نگرانی‌ها درباره تشدید اختلافات میان کشورهای اروپایی به ویژه با دولت‌هایی که راست‌گرایان در آنها در راس قدرت حضور دارند به صورت جدی مشاهده می‌شود. دولت‌های راستگرا و پوپولیست به ویژه در شرق اروپا به شدت با سیاست‌های مهاجرتی آلمان مخالف هستند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس گزارش رویترز، در ماه آگوست سال ۲۰۱۹، یونان بیشترین میزان ورود پناهجو را از سال ۲۰۱۶ تاکنون به خود اختصاص داده است. پناهجویانی که از ترکیه و از مسیر دریای مدیترانه خود را به یونان رسانده‌اند.

این در حالیست که وضعیت اردوگاه‌های مهاجران در جزایر دریای اژه یونان بحرانی گزارش می‌شود. گروه خیریه آکسفام گزارش داده بیش از ۱۳ هزار مرد، زن و کودک در حال حاضر وارد اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان شده‌اند. این در حالی است که این اردوگاه برای اسکان تنها ۳ هزار و ۱۰۰ نفر طراحی شده است.

آکسفام در یادداشتی در این خصوص با نگران کننده توصیف کردن وضعیت پناهجویان در اردوگاه موریا می‌گوید: «بسیاری از افرادی که در این اردوگاه حضور دارند، کودکانی هستند که به نگهداری و مراقبت افراد بزرگسال احتیاج دارند و این بر عمق نگرانی‌ها در خصوص وضعیت اردوگاه موریا افزوده است.