Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرانسه در واکنش به اظهارات الهام علی‌اف: پاریس به تمامیت ارضی ارمنستان متعهد است

سربازان آذربایجانی از پاسگاه لاچین در آذربایجان محافظت می‌کنند
سربازان آذربایجانی از پاسگاه لاچین در آذربایجان محافظت می‌کنند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که روز سه شنبه منتشر شد، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، فرانسه را به «تسلیح» ارمنستان متهم کرد و گفت که پاریس «زمینه را برای جنگی تازه» در قفقاز آماده می‌کند.

آگهی

فرانسه از سوی الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان به آماده کردن زمینه برای جنگ‌های جدید در قفقاز با تسلیح کردن ارمنستان متهم شده است. پاریس در واکنش به اظهارات علی‌اف می‌گوید که «قاطعانه» به «تمامیت ارضی» ایروان متعهد است. 

وزارت امور خارجه فرانسه گفت که پاریس «با شرکای اروپایی و آمریکایی خود به نفع صلح عادلانه در قفقاز جنوبی بسیج شده است» و «قاطعانه متعهد به حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی ارمنستان است». 

تنش‌ها در قفقاز از زمان عملیات برق‌آسای آذربایجان در بازپس‌گیری منطقه «قره باغ» در ماه سپتامبر به بالاترین حد خود رسید.

منطقه‌ جدایی‌طلب قره‌‌باغ که بدنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال کرد، تحت حاکمیت جمهوری آذربایجان بود، حاکمیتی که با پیروزی ایروان در جنگ با جمهوری آذربایجان از این کشور سلب شد و باکو و ایروان بیش از سه دهه بر سر آن با یکدیگر وارد مناقشه شدند.

اخیرا جمهوری آذربایجان توانست حاکمیت خود را بر اراضی از دست رفته خود تثبیت و پرچم خود را درخانکندی (استپاناکرت)، شهر مرکزی قره‌باغ برافرشته کند.

ارمنستان، باکو را متهم می‌کند که با خشونت باعث کوچ اجباری و آوارگی هزاران نفر از ساکنان ارمنی قره باغ و پاکسازی قومی شده است، اتهامی که باکو آن را رد می‌کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پاریس یکی از حامیان سنتی ارمنستان است. در واقع نفوذ لابی ارامنه در فرانسه رازی نیست که بر کسی پوشیده باشد. لابی ارامنه در فرانسه یکی از اصلی‌ترین شاخه‌های لابی ارامنه در جهان به حساب می‌آید. از همین رو هم فرانسه همیشه و درطول سال‌های پس از استقلال ارمنستان در این کشور نقش و نفوذ داشته و از ایروان حمایت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان؛ علی‌اف در صدد بهره‌برداری از «پیروزی» در قره‌باغ

بیم‌ها و امیدهای جنگ‌زدگان قره باغ در ارمنستان

اعطای امتیازات ارضی دولت پاشینیان به آذربایجان؛ معترضان ارمنستان وارد ایروان شدند