Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاهی به انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان؛ علی‌اف در صدد بهره‌برداری از «پیروزی» در قره‌باغ

انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان
انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رأی‌گیری در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان از صبح چهارشنبه ۷ فوریه در این کشور آغاز شد.

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان قرار بود سال آینده میلادی برگزار شود اما چندی پس از عملیات ارتش این کشور و بازپس‌گیری قره‌باغ کوهستانی، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان از برگزاری زودهنگام این انتخابات خبر داد.

برخی از ناظران سیاسی بر این نظرند که هدف آقای علی‌اف از این تصمیم، استفاده از موفقیت حمله برق‌آسای ارتش جمهوری آذربایجان به قره‌باغ کوهستانی در ماه سپتامبر، برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

در رأی‌گیری روز چهارشنبه، آقای علی‌اف که به دنبال پنجمین دوره ریاست جمهوری است با ۶ کاندیدای دیگر که بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، از او حمایت و تمجید کرده‌اند، رقابت می‌کند.

آقای علی‌اف در حالی در سال ۲۰۱۸ برای چهارمین بار با کسب ۸۶ درصد آرا برنده انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان شد که گزارش‌ها از بروز تخلف در فرایند رای‌گیری در این کشور حکایت داشتند.

با تغییر قانون اساسی جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۶، مدت دوره ریاست جمهوری در این کشور از ۵ سال به ۷ سال افزایش یافته است.

آقای علی‌اف ۶۲ ساله، از سال ۲۰۰۳ و پس از آنکه جانشین پدرش، حیدر علی‌اف شد با مشت آهنین بر جمهوری آذربایجان حکومت کرده است.

در سال ۲۰۰۹ و پس از تصویب پیشنهاد آقای علی‌اف برای حذف ماده‌ای از قانون اساسی جمهوری آذربایجان که به روسای جمهوری این کشور اجازه نمی‌داد بیش از دو دوره در این منصب باقی بمانند، راه برای ادامه ریاست جمهوری او هموار شد.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان در حالی روز چهارشنبه برگزار می‌شود که احزاب «مساوات» و «جبهه خلق آذربایجان»، دو حزب اصلی اپوزیسیون دولت این کشور آن را تحریم کرده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری آذربایجان، حدود ۶ میلیون و ۴۷۹ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن در این کشور هستند.

رأی‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان قرار است تا ساعت ۱۹ به وقت محلی ادامه داشته باشد. رسانه‌های این کشور پیش‌بینی کرده‌اند که نتایج اولیه این انتخابات در ساعت ۲۱ به وقت محلی اعلام شود.

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان در حالی برگزار می‌شود که آسوشیتدپرس از بازداشت بسیاری از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران این کشور، به ویژه در ماه‌های اخیر خبر داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج صلح‌بانان روس از قره‌باغ؛ آیا مسکو منطقه را به غرب واگذار می‌کند؟

فرانسه در واکنش به اظهارات الهام علی‌اف: پاریس به تمامیت ارضی ارمنستان متعهد است

الهام علی‌اف پرچم جمهوری آذربایجان را در پایتخت قره‌باغ برافراشت