Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازداشت شهروند فرانسه در باکو؛ جمهوری آذربایجان از پاریس خواست در امورد داخلی این کشور دخالت نکند

افزایش تنش دیپلماتیک میان فرانسه و جمهوری آذربایجان
افزایش تنش دیپلماتیک میان فرانسه و جمهوری آذربایجان Copyright کانوا پرو
Copyright کانوا پرو
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری آذربایجان در پی واکنش فرانسه به بازداشت شهروند خود در این کشور، از پاریس خواست در امور داخلی‌اش مداخله نکند.

آگهی

پاریس روز سه‌شنبه ۹ ژانویه بازداشت مارتین رایان، شهروند فرانسه در ۴ دسامبر ۲۰۲۳ که توسط باکو به «جاسوسی» متهم شده است را «خودسرانه» توصیف کرد و خواستار آزادی او شد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که ادعای فرانسه مبنی بر اینکه شهروند این کشور بدون هیچ دلیلی دستگیر شده، کاملا بی‌اساس است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، دادگاه این کشور پس از بازداشت مارتین رایان حکم داده است که او پیش از رسیدگی به پرونده‌اش می‌تواند تا چهار ماه در بازداشت باشد.

این وزارتخانه همچنین تأکید کرده است که از زمان بازداشت مارتین رایان، مقام‌های کنسولی سفارت فرانسه در باکو چند بار با او ملاقات داشته‌اند.

تنش در روابط پاریس و باکو در اواخر ماه دسامبر گذشته زمانی افزایش یافت که جمهوری آذربایجان دو دیپلمات فرانسوی را اخراج کرد. فرانسه هم در اقدامی متقابل از دو دیپلمات آذربایجانی خواست خاک این کشور را ترک کنند.

در چند ماه گذشته، جمهوری آذربایجان فرانسه را متهم کرده که از ارمنستان که دشمن دیرینه این کشور است در دو عرصه دیپلماتیک و نظامی حمایت می‌کند.

الهام علی‌اف رئیس جمهوری در ماه نوامبر و پس از اعلام فروش تجهیزات نظامی فرانسوی به ایروان، پاریس را متهم کرد که با «مسلح کردن» ارمنستان، زمینه جنگی جدید در قفقاز را آماده کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل، پاریس هم مقام‌های جمهوری آذربایجان را متهم به راه‌اندازی کارزاری کرد تا چهره این کشور را پیش از برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس تخریب کنند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، در ماه دسامبر، تنش‌ها میان باکو و پاریس با اخراج متقابل دو دیپلمات، موضوعی که با بازداشت مارتین رایان مرتبط است، افزایش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمهوری آذربایجان دو دیپلمات فرانسوی را اخراج کرد

توافق ارمنستان و آذربایجان برای عادی‌سازی روابط و مبادله اسرای جنگی؛ اتحادیه اروپا استقبال کرد

هشدار آذربایجان به هند و فرانسه در مورد تسلیح ارمنستان؛ الهام علی‌اف: دست به سینه نمی‌نشینیم