Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گروگانگیری اموال پناهجویان افغان در پاکستان؛ اسلام‌آباد: آزادی مشروط به مبارزه طالبان با تروریسم است

پناهجویان افغان در مرز پاکستان
پناهجویان افغان در مرز پاکستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از پناهجویان افغان که به تازگی از خاک پاکستان اخراج شده‌اند از ایجاد محدودیت‌های پاکستان در قبال انتقال اموال و دارایی‌های آنها به کشورشان خبر داده‌اند. در مقابل، اسلام آباد نیز آزادی انتقال پول‌های نقد و سایر دارایی‌های پناهجویان را مشروط به مبارزه طالبان با تروریسم کرده است.

آگهی

سفارت افغانستان در پاکستان روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سرپرست وزارت بازرگانی امارت اسلامی طالبان در جریان دیدار هفته گذشته خود با وزیر خارجه پاکستان در اسلام‌آباد افزون بر آینده تجارت دو کشور در مورد نحوه اخراج پناهجویان افغان و امکان بازگرداندن اموال نقد و سایر دارایی‌های آنها به افغانستان مذاکره کرد. 

این دیدار پس از آن صورت گرفت که پاکستان اعلام کرد که اقدام این کشور در اخراج چند میلیون پناهجوی غیرقانونی پاسخی به عدم تمایل حکومت تحت رهبری طالبان برای اقدام علیه شبه نظامیان ساکن در افغانستان است که نسبت به حملات تروریستی در پاکستان اقدام می‌کنند.

در پی آغاز موج اخراج پناهجویان افغان، گروهی از آنها پس از بازگشت به کشورشان گفته‌اند که پس از سال‌ها کار کردن در پاکستان و فراهم کردن خانه و کاشانه در این کشور، امکان انتقال اموال و دارایی‌های آنها به کشورشان وجود ندارد. 

وزارت خارجه پاکستان نیز با انتشار خبر دیدار سرپرست وزارت بازرگانی امارت اسلامی طالبان با  جلیل عباس جیلانی، وزیر خارجه پاکستان، نوشت که آقای جیلانی این پیام را به مقام طالبان ابلاغ کرده است: «با اقدام جمعی علیه تروریسم می‌توان از پتانسیل کامل تجارت فی‌مابین و ارتباط منطقه‌ای استفاده کرد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

ماه گذشته، پاکستان تاریخ اول نوامبر را به عنوان ضرب‌الاجل اخراج همه مهاجران غیرقانونی، از جمله چند میلیون‌ افغان، تعیین کرد. وزارت کشور پاکستان دلیل این اقدام را مسائل امنیتی اعلام کرد و درخواست‌های سازمان ملل، گروه‌های حقوق بشری و سفارت‌خانه‌های غربی را برای بررسی مجدد این طرح نادیده گرفت.

سازمان‌های بشردوستانه در مورد شرایط وخیم بسیاری از افغان‌هایی که اخیرا به افغانستان بازگشته‌اند به ویژه همزمان با شروع فصل سرد زمستان و کمبود سوخت و غذا، هشدار داده‌اند و می‌گویند که بسیاری از آنها در اردوگاه‌های شلوغ نزدیک مرز که توسط سازمان‌های غیردولتی و مقامات طالبان اداره می‌شود، در شرایط وخیمی به سر می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یازدهمین دور نشست امنیتی هرات در تاجیکستان؛ شرکت‌کنندگان به دنبال راه‌کارهای مختلف مبارزه با طالبان

افغان‌ها و ایرانیان در صدر لیست پناهجویان عبوری از کانال مانش در سال ۲۰۲۳ قرار گرفتند

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد