Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش تنش‌های دریایی بین چین و فیلیپین؛ کشتی‌های دو کشور در منطقه مورد مناقشه با هم برخورد کردند

عکس از حادثه رخ داده
عکس از حادثه رخ داده Copyright AP/Armed Forces of the Philippines
Copyright AP/Armed Forces of the Philippines
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلیپین و چین روز یکشنبه یکدیگر را مسئول دو برخورد بین کشتی‌های چینی و قایق‌های فیلیپینی در دریای جنوبی چین عنوان کردند.

آگهی

این حوادث در اسپراتلی، منطقه‌ای که نیروی دریایی فیلیپین در آن مستقر است رخ داد.

مقامات فیلیپین گفتند که یک کشتی گارد ساحلی چین و یکی از کشتی‌های شبه‌نظامی این کشور به‌طور جداگانه با یک کشتی گارد ساحلی فیلیپین و یک قایق تدارکاتی که توسط ارتش اداره می‌شود در یک منطقه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین با هم برخورد کردند.

این مقامات اعلام نکردند آیا جراحات یا خسارات ناشی از دو حادثه در سواحل توماس شوال دوم جایی که دو رویارویی دریایی در ماه اوت گذشته رخ داد، وجود داشته است یا خیر. دولت فیلیپین آخرین حادثه را به «شدیدترین وجه» محکوم کرد و آن را نقض حاکمیت مانیل خواند.

با این حال تلویزیون دولتی چین به نقل از وزارت امور خارجه این کشور گزارش داد که «برخوردی سطحی» پس از نادیده گرفتن قایق تدارکاتی به چند هشدار رخ داد. طبق این گزارش، قایق فیلیپینی «به‌طور عمدی به شیوه‌ای غیرحرفه‌ای و خطرناک» از مقابل کشتی چینی عبور کرد. 

در حادثه دیگر یک کشتی گارد ساحلی فیلیپین که ماموریت تدارکات را اسکورت می‌کرد توسط آنچه گروه ضربت به‌عنوان یک کشتی شبه نظامی دریایی چینی توصیف می‌کرد، مورد «اصابت» قرار گرفت.

با این حال، پکن قایق فیلیپینی را متهم کرد که «عمدا» با عقب‌نشینی «از پیش برنامه‌ریزی شده» به سمت یک کشتی ماهیگیری چینی باعث برخورد شده است.

ویدئویی که توسط ارتش فیلیپین منتشر شده نشان می‌دهد کمان کشتی گارد ساحلی چین و قسمت عقب کشتی تدارکاتی با یکدیگر برخورد کردند.

سپس کشتی فیلیپینی به مسیر خود ادامه داد. 

یک کارگروه دولت فیلیپین با نام گروه ضربت فیلیپین گفت که این برخورد زمانی رخ داد که دو قایق تدارکاتی فیلیپین با اسکورت دو کشتی گارد ساحلی در مقابله با محاصره چندین ساله چین برای رساندن مواد غذایی و سایر مواد به جزیره مرجانی در حال حرکت بودند.

این گروه که شامل دپارتمان‌های دفاعی و امور خارجه، ارتش، شورای امنیت ملی و گارد ساحلی این کشور است اعلام کرد که «آخرین اقدامات خطرناک، غیرمسئولانه و غیرقانونی گارد ساحلی چین و شبه نظامیان دریایی این کشور که صبح امروز در نقض حاکمیت فیلیپین انجام شده است را به شدت محکوم می‌کند.»

این نهاد گفت که اقدامات کشتی‌های چینی «در نادیده گرفتن کامل منشور ملل متحد، کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق دریا» و مقررات بین‌المللی است که هدف آن‌ها جلوگیری از برخوردهای دریایی است.

در حالی که کشتی‌های فیلیپینی به‌طور مرتب به تفنگداران دریایی فیلیپینی و ملوانان مستقر در منطقه مورد مناقشه مواد غذایی تحویل می‌دهند برخوردهایی اغلب اتفاق افتاده است اما این نخستین بار بود که مقامات فیلیپینی از اصابت کشتی‌های کشورشان توسط کشتی‌های چینی خبر دادند.

در بیانیه گروه ضربت آمده است: «اقدامات تحریک آمیز، غیرمسئولانه و غیرقانونی» کشتی گارد ساحلی چین «ایمنی خدمه را به خطر انداخته است.»

طبق این گزارش، علیرغم محاصره گارد ساحلی چین، یکی از دو قایق سرنشین دار نیروی دریایی فیلیپین موفق شد از کنار کشتی‌های چینی عبور کند و بسته‌های تدارک دیده شده را به گروه کوچک مستقر در کشتی جنگی یواس‌اس هارنت کاونتی (ال‌اس‌تی-۸۲۱) تحویل دهد.

این آخرین حادثه در مناقشات طولانی مدت ارضی در دریای جنوبی چین یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای تجاری جهان بود. این حوادث کشورهای چین، فیلیپین، ویتنام، مالزی، تایوان و برونئی را درگیر می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید

آغاز رزمایش نظامی گسترده آمریکا و فیلیپین در دریای جنوبی چین

فیلیپین ۴ پایگاه جدید نظامی در اختیار ایالات متحده آمریکا قرار می‌دهد