فیلیپین ۴ پایگاه جدید نظامی در اختیار ایالات متحده آمریکا قرار می‌دهد

عکس آرشیوی از یک ناو آمریکایی در سواحل مانیل
عکس آرشیوی از یک ناو آمریکایی در سواحل مانیل   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

یکی از چهار پایگاه تازه اختصاص یافته به نظامیان آمریکایی در فیلیپین در نزدیکی دریای مورد مناقشه چین جنوبی و دیگری نه چندان دور از تایوان واقع شده‌اند.

فیلیپین روز دوشنبه اعلام کرد که چهار پایگاه نظامی جدید را در دسترس نیروهای ارتش ایالات متحده آمریکا قرار می‌دهد.

دفتر ریاست جمهوری فیلیپین ضمن اعلام این مطلب به موقعیت مکانی پایگاه‌های یاد شده که برخی از آنها بحث‌برانگیز تلقی می‌شود نیز اشاره کرده است.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری فیلیپین آمده است که محل استقرار چهار پایگاه‌ تازه آمریکا در خاک این کشور «مناسب و برای هر دو طرف سودمند» است.

فرانس‌پرس در گزارشی اعلام کرده است که یکی از چهار پایگاه تازه اختصاص یافته به نظامیان آمریکایی در فیلیپین در نزدیکی دریای مورد مناقشه چین جنوبی و دیگری نه چندان دور از تایوان واقع شده‌اند.

آمریکا و فیلیپین اوایل ماه فوریه در جریان سفر لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده به مانیل از توافقنامه‌ای رونمایی کردند که به سربازان آمریکایی اجازه دسترسی به چهار پایگاه جدید واقع در «مناطق استراتژیک» این کشور جنوب شرقی آسیا را می داد.

این دو کشور از دهه‌ها پیش تاکنون بواسطه توافقنامه‌های امنیتی و دفاعی به خصوص از طریق یک معاهده و پیمان دفاعی در سال ۲۰۱۴، موسوم به ادکا EDCA (توافق تقویت همکاری در زمینه دفاعی) با یکدیگر متحد شده‌‌‌اند.

توافقنامه ادکا به نیروهای آمریکایی امکان می‌دهد ضمن دسترسی به پنج پایگاه نظامی در فیلیپین، تجهیزات و ادوات نظامی خود را نیز در این پایگاه‌ها نگهداری کنند.

تعداد پایگاه‌های نظامی آمریکا در فیلیپین در ماه فوریه گذشته به ۹ مورد افزایش یافت اما مکان چهار پایگاه جدید اختصاص یافته به ارتش ایالات متحده تا روز دوشنبه سوم آوریل مشخص نشده بود.

یک مقام فیلیپینی پیش‌تر به خبرگزاری فرانسه گفته بود که مذاکرات برای اختصاص دهمین پایگاه نظامی به آمریکا نیز همچنان در جریان است.

دفتر ریاست جمهوری فیلیپین در بیانیه روز دوشنبه خود اعلام کرده است که مکان سه سایت نظامی در شمال فیلیپین از جمله یک پایگاه دریایی و یک فرودگاه در استان کاگایان و یک اردوگاه نظامی در استان ایزابلا که در مجاورت استان کاگایان واقع شده، به تایید فردیناند مارکوس، رئیس جمهوری این کشور رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پایگاه دریایی سانتا آنا در استان کاگایان در حدود ۴۰۰ کیلومتری تایوان واقع شده است.

مکان چهارمین پایگاه نظامی تازه نیروهای آمریکایی در فیلیپین، مجمع الجزایر بالاباک، واقع در دماغه جنوبی جزیره پالاوان اعلام شده که از نظر موضعیت جغرافیایی نزدیک دریای چین جنوبی خواهد بود.

ایالات متحده به دنبال تقویت روابط خود با مانیل است که طی سال‌‌های اخیر بواسطه نزدیکی دیدگاه‌های رودریگو دوترته، رئیس جمهوری سابق فیلیپین با سیاست‌های چین تیره شده بود.

این در حالیست که دولت جدید فیلیپین به ریاست فردیناند مارکوس به دلیل ادعاهای چین بر سر مالکیت تایوان و نیز تحرکات تازه پکن در دریای چین جنوبی، در پی تقویت همکاری و مشارکت بیشتر با ایالات متحده است.

حدود ۵۰۰ سرباز آمریکایی در حال حاضر در فیلیپین مستقر هستند؛ این درحالیست که شمار بیشتری از نظامیان آمریکایی برای شرکت در تمرین‌های نظامی مشترک هر سال به صورت موردی وارد این کشور می‌شوند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

مطالب مرتبط