Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فردیناند مارکوس ۳۶ سال پس از انقلاب علیه دیکتاتوری پدرش رئیس جمهوری فیلیپین شد

مراسم تحلیف فردیناند مارکوس، رئیس جمهوری جدید فیلیپین
مراسم تحلیف فردیناند مارکوس، رئیس جمهوری جدید فیلیپین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فردیناند مارکوس بزرگ از سال ۱۹۶۵ به مدت دو دهه در فیلیپین حکومت کرد که تقریبا در نیمی از آن حکومت نظامی در کشور برقرار بود.

آگهی

فردیناند مارکوس، پسر حاکم فیلیپین که ۳۶ سال پیش در یک خیزش مردمی سرنگون شد روز پنجشنبه به عنوان رئیس جمهوری این کشور سوگند یاد کرد.

رئیس جمهوری جدید فیلیپین وعده داد در طول دوره شش ساله زمامداری ضمن پاسداشت میراث پدر برای اتحاد و آینده‌ای بهتر تلاش کند.

مارکوس ۶۴ ساله در انتخابات ماه گذشته با قاطعیت پیروز شد و بدین ترتیب به چندین دهه تلاش از سوی خانواده ثروتمندش برای بازپس گیری قدرت و تغییر چهره پس از برکناری در سال ۱۹۸۶ پایان داد.

فردیناند مارکوس در سخنرانی مراسم تحلیف که بازتابی از شعارهای کارزار انتخاباتی او برای وحدت و یکپارچکی بود، تاکید کرد: «ما اینجا هستیم تا خانه‌ای را تعمیر کنیم، آن را کامل کنیم و دوباره محکم بایستیم.»

مارکوس جونیور که هم نام پدرش است در یک سخنرانی هیجان‌انگیز ۳۰ دقیقه‌ای در کنار خواهر سناتور و مادرش که پیش‌تر نماینده پارلمان بوده از رای‌دهندگان به خاطر دادن آنچه وی «بزرگ‌ترین ماموریت انتخاباتی در تاریخ دموکراسی فیلیپین» خواند، تشکر کرد و گفت که کشور مسیر درستی را طی نمی‌کرد.

فردیناند مارکوس بزرگ از سال ۱۹۶۵ به مدت دو دهه در فیلیپین حکومت کرد که تقریباً در نیمی از آن حکومت نظامی در کشور برقرار بود.

حکومت فردیناند مارکوس بزرگ به این شکل و تا پیش از سرنگونی و تبعید، در پی انقلابی موسوم به «قدرت مردمی» گسترش یافته بود.

هزاران نفر از مخالفان مارکوسِ پدر در دوران حکومت او زندانی، کشته یا مفقود شدند، و نام خانوادگی خاندان سلطنتی در فیلیپین پس از سرنگونی حکومت مترادف با رفیق‌بازی، حیف و میل بیت‌المال از دست رفتن میلیاردها دلار ثروت دولتی شد؛ این در حالیست که خانواده مارکوس دست داشتن در اختلاس را رد می کنند.

مارکوس جونیور اما روز پنجشنبه در برابر هزاران هوادار خود که لباس قرمز، نشانه‌ای مرتبط با پدر وی به تن کرده و پرچم‌های فلیپین را به اهتزار در آورده بودند گفت: «نباید با عصبانیت به گذشته نگاه کرد.من اینجا هستم تا در مورد آینده با شما صحبت کنم.»

مارکوس کوچک که شباهت زیادی به پدر درگذشته‌اش دارد، از میراث پدرش دفاع کرد و گفت که از دستاوردهای او الگوبرداری خواهد کرد.

فردیناند مارکوس در ساختمان موزه ملی و تحت تدابیر شدید امنیتی سوگند یاد کرد. این موزه زمانی ساختمان قانونگذاری بود که مخالفان بارها مقابل آن علیه ریاست جمهوری پدرش تجمع و تظاهرات کرده بودند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

پسر مارکوس بزرگ متعهد شده است که در کشوری با ۱۱۰ میلیون جمعیت که تقریباً یک چهارم آنها با کمتر از ۲ دلار در روز زندگی می گذرانند، شغل ایجاد کند و قیمت مصرف کالاها را کاهش دهد.

او تاکید کرد که مردم را ناامید نخواهد کرد و به اندازه کافی در زمینه تامین آذوقه و انرژی، گسترش آموزش، تقویت زیرساخت ها، مقابله با آلودگی محیط زیست و حمایت بهتر از میلیون‌ها کارگر فیلیپینی در خارج از کشورتلاش خواهد کرد.

این سخنان در حالی ایراد می‌شد که در همان نزدیکی، صدها نفر از منتقدان مارکوس که معتقدند او برای به دست آوردن آرا به شدت به رسانه‌های اجتماعی متکی بوده و در کارزار خود با جعل روایت‌های سوءاستفاده و انحطاط دوران حکومت پدرش در پی ارائه نسخه‌های جایگزین از تاریخ بوده علیه او دست به تظاهرات زدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوترته خروس‌بازی آنلاین را در فیلیپین ممنوع می‌کند

دیوان کیفری بین‌المللی مجوز تحقیق درباره جنگ با مواد مخدر در فیلیپین را صادر کرد

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد