پکن بار دیگر از فیلیپین خواست تا کشتی به گل نشسته خود در دریای جنونی چین را خارج کند

افزایش تنش میان چین و فیلیپین
افزایش تنش میان چین و فیلیپین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین بار دیگر روز سه‌شنبه ۸ اوت از فیلیپین خواست تا یک کشتی جنگی به گل نشسته خود در حوزه «آیونگین شول» در دریای جنوبی چین را که از ۲۴ سال پیش تاکنون در آنجا باقی‌مانده است، خارج کند.

آگهی

این درخواست چین از فیلیپین پس از آن مطرح شد که مانیل به پکن اعلام کرد این منطقه مورد مناقشه را رها نخواهد کرد.

اختلاف بر سر این کشتی به گل نشسته در دریای چین جنوبی پس از آن رخ داد که مانیل گارد ساحلی چین را به «اقدامات بیش از حد و تهاجمی» علیه کشتی‌های فیلیپین متهم کرد.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد پکن بار دیگر از مانیل می‌خواهد که «فورا» کشتی جنگی به گل نشسته خود در «آیونگین شول» را از آنجا خارج کند و وضعیت در این منطقه را مانند پیش از «اشغال» در سال ۱۹۹۹ کند.

گارد ساحلی چین روز سه‌شنبه ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد یک کشتی متعلق به این کشور در ۵ اوت برای دادن «اخطار» به یک قایق فیلیپینی از سلاح‌های آب‌پاش استفاده کرده است.

جاناتان مالایا، دستیار مدیرکل شورای امنیت ملی فیلیپین با تأکید بر اینکه مانیل «هرگز» از حوزه «آیونگین شول» خارج نخواهد شد، از چین خواست که موضوعات مورد مناقشه را با مذاکره برطرف کند و نه با سلاح آب‌پاش.

تنش بین چین و فیلیپین بر سر دریای جنوبی چین از زمانی که فردیناند مارکوس جونیور به ریاست جمهوری فیلیپین انتخاب شد و مانیل تمایل بیشتری برای نزدیکی به واشنگتن نشان داد، افزایش یافت.

آمریکا در مناقشات دریای جنوبی چین از فیلیپین حمایت می‌کند.

گارد ساحلی چین روز دوشنبه اعلام کرد که پکن از مانیل خواسته است که از انتقال «محموله‌های ساخت‌ و ساز» به کشتی به گل نشسته در حوزه «آیونگین شول» خودداری کند.

وزارت خارجه چین در همان روز فعالیت‌های یک کشتی فیلیپینی در آب‌های اطراف منطقه «آیونگین شول» را ناقض حاکمیت چین بر این منطقه و اعلامیه مورد توافق میان دو کشور بر سر نحوه رفتار در دریای چین جنوبی دانست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سفارت چین در فیلیپین روز سه‌شنبه اعلام کرد که سفیر این کشور در مانیل در دیدار روز دوشنبه خود با معاون وزیر خارجه فیلیپین، گفته است که پکن چاره‌ای جز پاسخ دادن ندارد.

هوانگ ژیلیان، سفیر چین در فیلیپین ابراز امیدواری کرد که دو کشور مذاکرات را در اسرع وقت آغاز کنند تا «صلح و آرامش» در آب‌های مربوطه حفظ شود.

چین تقریباً همه دریای جنوبی چین را متعلق به خود می‌داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش تنش‌های دریایی بین چین و فیلیپین؛ کشتی‌های دو کشور در منطقه مورد مناقشه با هم برخورد کردند

آغاز رزمایش نظامی گسترده آمریکا و فیلیپین در دریای جنوبی چین

فیلیپین ۴ پایگاه جدید نظامی در اختیار ایالات متحده آمریکا قرار می‌دهد