Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افغانستان دوباره لرزید؛ «روستاهای اطراف هرات با خاک یکسان شدند»

زلزله افغانستان
زلزله افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی که گروه‌های امداد بین‌المللی در تلاش برای کمک به بازماندگان زلزله‌ای هستند که بیش از ۲ هزار کشته برجای گذاشته و تعداد زیادی را نیز زخمی کرده است، بامداد چهارشنبه افغانستان برای دومین بار در چند روز گذشته لرزید. هنوز از تلفات زلزله جدید اطلاعاتی در دسترس نیست.

آگهی

تنها چند روز پس از زلزله ۶.۳ ریشتری که شنبه گذشته در ۴۰ کیلومتری غرب شهر هرات روی داد، زمین لرزه بزرگ دیگری روز چهارشنبه در افغانستان اتفاق افتاد. 

زمین لرزه جدید نیز بار دیگر  ۶.۳ درجه در مقیاس ریشتر قدرت داشت و حوالی ساعت ۵ و ۱۰ دقیقه بامداد به وقت محلی روی داد. کانون این زمین لرزه در ۲۸ کیلومتری شمال شهر هرات بود.

در پی این وقوع زلزله کل روستاها در ولایت هرات با خاک یکسان شده‌اند. 

 بسیاری از افغان‌ها پس از تخریب خانه‌هایشان در زلزله روز شنبه، در فضای باز می‌خوابیدند. همچنین بعد از زلزله روز شنبه، روستاها تقریبا خالی از سکنه شده‌ بودند.

زلزله افغانستان
زلزله افغانستانAP Photo

به گزارش «فرانس ۲۴»، در روستای نایب رفیع که قبلا حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر سکنه داشت، دیگر به جز مردانی که هنگام وقوع زلزله در بیرون خانه بوده‌اند، تقریبا هیچ کس زنده نمانده است. در حال حاضر هم بازماندگان تمام روز برای کندن چاله‌های بزرگ برای گور دسته جمعی با بیل مکانیکی کار می‌کنند. 

در یک مزرعه بایر در ناحیه «زنده جان»، یک بولدوزر تل‌های خاک را برمی‌دارد تا فضا را برای ردیف‌های طولانی قبر حفر کند. در حال حاضر در این منطقه کمبود پتو، غذا و سایر لوازم ضروری وجود دارد.

زمین لرزه شنبه گذشته، یکی از مرگبارترین زمین‌لرزه‌هایی بود که در سال‌های اخیر افغانستان به خود دیده بود. ژوئن گذشته نیز زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر در پکتیکای شرقی و ولایت خوست در مرز پاکستان بیش از هزار کشته بر جای گذاشت. 

تصاویر به اشتراک گذاشته شده توسط تیم‌های امداد و نجات، انبوهی از آوار و ساختمان‌های فروریخته را نشان می‌دهد. 

افغانستان مدام تحت تاثیر زمین لرزه‌ قرار دارد. این زمین‌لرزه‌ها به ویژه در رشته کوه هندوکش که در نزدیکی محل اتصال صفحات تکتونیکی اورسیا و هند قرار دارد، رخ می‌دهد. 

بحران پس از بحران

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز یکشنبه تعداد کشته شدگان زلزله پیشین را ۲ هزار ۵۳ نفر و تعداد زخمی‌ها را بیش از هزار ۲۴۰ نفر اعلام کرده بود. به گفته او تخریب کامل یا جزیی در هزار و ۳۲۰ خانه رخ داده است و تلفات بیشتر از این خواهد بود. 

طالبان گفته است که نزدیک به ۲ هزار خانه در ۲۰ روستا ویران شده است. منطقه زلزله زده هم تنها یک بیمارستان دولتی دارد. 

سازمان یونیسف تاکنون ۱۰ هزار بسته بهداشتی، ۵ هزار بسته خانوادگی، ۱۵۰۰ دست لباس و پتو زمستانی، هزار پارچه برزنتی برای برپا کردن چادر همچنین وسایل اولیه خانگی را به افغانستان ارسال کرده است. 

تیم‌های امداد همچنین در حال ارزیابی وضعیت و تهیه داروهای ضروری و چادر برای کلینیک‌های بهداشتی هستند. 

صدیق ابراهیم، رئیس دفتر یونیسف در افغانستان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «این بدترین زلزله‌ای است که افغانستان در سال‌های گذشته متحمل شده است.» به گفته او کمبود آب چالشی جدی است و زنان و کودکان به طور نامتناسبی بیشترین آسیب را از این کمبود خواهند دید. 

سازمان غیردولتی «نجات کودکان» نیز اعلام کرد که میزان خسارات وارد شده به هرات «وحشتناک» است و پیش‌بینی‌ می‌شود با بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار، شمار قربانیان افزایش یابد. ارشد مالک رئیس این سازمان گفت که حتی قبل از این فاجعه، کودکان افغان با کمبود شدید غذا مواجه بوده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سلما بن آسیه، رئیس کمیته بین‌المللی نجات نیز گفت: «قبل از این زلزله، با وجود سیل‌های اخیر و بی‌ثباتی داخلی افغانستان، بیش از ۲۹ میلیون نفر در این کشور به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشتند... این زلزله وضعیت جوامع آسیب پذیر را تشدید کرده و شرایط سخت زمستان آتی، فاجعه‌ای را برای رفاه کسانی که آواره شده‌اند بویژه برای زنان و کودکانی که بیشتر در معرض خطر بهره‌کشی و سوء استفاده در زمان آوارگی هستند، به همراه خواهد داشت.» 

رئیس کمیته بین‌المللی نجات تاکید کرد که جامعه جهانی نمی‌تواند به کودکان و خانواده‌های ساکن هرات که به کمک فوری نیاز دارند، پشت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کودکان و زنان بیشترین قربانیان زلزله ۶.۳ ریشتری افغانستان؛ امیدها ناامید شد اما جستجو ادامه دارد

تعداد جانباختگان زلزله غرب افغانستان به بیش از دو هزار نفر رسید

سازمان ملل متحد تعداد جانباختگان زلزله شمال غرب افغانستان را۳۲۰ نفر اعلام کرد