Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل متحد تعداد جانباختگان زلزله شمال غرب افغانستان را۳۲۰ نفر اعلام کرد

زمین لرزه در افغانستان
زمین لرزه در افغانستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته سازمان ملل متحد وقوع زلزله در شمال غرب افغانستان دست‌کم ۳۲۰ کشته و صدها زخمی برجای گذاشته است. با این وجود مقامات افغانستان این شمار را ۱۱۰ نفر اعلام کرده‌اند.

آگهی

شدت این زمین لرزه ۶.۳ در مقیاس ریشتر گزارش شده که در بخش‌هایی از ایران از جمله مشهد نیز احساس شده است. 

وقوع زلزله در شمال غرب افغانستان دست‌کم ۱۴ کشته و حدود ۸۰ زخمی برجای گذاشت. شرت این زمین لرزه ۶.۳ در مقیاس ریشتر گزارش شده که در بخش‌هایی از ایران از جمله مشهد نیز احساس شده است. 

به گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده کانون این زمین لرزه در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر هرات بوده و بلافاصله سه پس لرزه به بزرگی ۵.۵ ، ۴.۷ و ۶.۲ در مقیاس ریشتر را به دنبال داشته است.

بر اساس گزارش اولیه سازمان زمین شناسی ایالات متحده، این زمین‌لرزه ممکن است صدها کشته با خود به همراه داشته باشد. در موارد مشابه قبلی با این سطح هشدار، نیاز به کمک و واکنش در سطح منطقه‌ای یا ملی داشته است.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه در شهر هرات گفت که ساکنان و مغازه داران با وقوع اولین زمین لرزه حوالی ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی از ساختمان‌ها گریختند، اما هنوز گزارشی مبنی بر تلفات یا خسارات گزارش نشده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، شدت زمین لرزه روز شنبه (۱۵ مهرماه) در بخش‌هایی از ایران همچون در مشهد و شهرهایی از استان خراسان جنوبی نیز احساس شده است.

بر اساس داده های بانک جهانی ، شهر هرات در سال ۲۰۱۹ دارای یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در ماه ژوئن سال گذشته میلادی، در پی یک زمین لرزه ۵.۹ ریشتری که مرگبارترین زمین‌لرزه در نزدیک به ربع قرن گذشته در افغانستان نام گرفت؛ بیش از یک هزار نفر کشته و ده ها هزار نفر بی خانمان شدند.

افغانستان مکررا تحت تأثیر زمین‌لرزه‌های گوناگون قرار می گیرد؛ به ویژه در رشته کوه هندوکش، که در نزدیکی محل اتصال صفحات تکتونیکی اوراسیا و هند قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین زلزله در افغانستان در یک هفته؛ هرات بار دیگر با زمین‌لرزه ۶.۵ ریشتری لرزید

افغانستان دوباره لرزید؛ «روستاهای اطراف هرات با خاک یکسان شدند»

کودکان و زنان بیشترین قربانیان زلزله ۶.۳ ریشتری افغانستان؛ امیدها ناامید شد اما جستجو ادامه دارد