ادعای درخواست حمایت احمد مسعود از اسرائیل؛ جبهه مقاومت افغانستان: تکذیب می‌کنیم

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان
احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش جروزالم پست، احمد مسعود حاضر به پذیرش کمک و حمایت دولت اسرائیل شده و در این زمینه گفته است: «از هر طرفی که ما را حمایت کند، از جمله اسرائیل، درخواست کمک داریم.»

آگهی

جروزالم پست روز چهارشنبه با انتشار گزارشی مدعی شد که احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان برای مقابله با طالبان از اسرائیل درخواست کمک و حمایت کرده است.

این ادعا که بازتاب و واکنش‌های زیادی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت بواسطه مطلبی که جبهه مقاومت ملی افغانستان در در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) منتشر کرد، بلافاصه تکذیب شد.

جروزالم پست برای ادعای خود به مصاحبه اختصاصی احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان با روزنامه اسرائیلی معاریو استناد کرده است.

به ادعای جروزالم پست، فرزند احمد شاه مسعود که از او به عنوان «قهرمان ملی» جبهه مبارزه با طالبان نام برده می‌شود در مصاحبه با معاریو گفته است که «تمایل دارد با اسرائیل در یک طرح صلح منطقه ای همکاری کند.»

بنا به این گزارش، احمد مسعود حاضر به پذیرش کمک و حمایت دولت اسرائیل شده و در این زمینه تصریح کرده است: «از هر طرفی که از ما حمایت کند، از جمله اسرائیل، درخواست کمک داریم.»

بر اساس گزارش جروزالم پست، وی سپس می‌افزاید: اعتقاد دارم که همه باید برای پیشرفت بشریت در مواجهه با تاریکی، تروریسم و جهل، متحد عمل کنیم.»

این در حالیست که جبهه مقاومت ملی افغانستان، جنبشی به رهبری احمد مسعود که علیه حکومت طالبان می‌جنگند با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس به کلی این ادعا را رد کرده است.

در این تکذیبیه کوتاه آمده است که جبهه مقاومت ملی افغانستان چنین مصاحبه و چنین درخواستی از رسانه‌ها و دولت اسرائیل نداشته و این ادعا به کلی «بی‌اساس و مغرضانه» است.

احمد مسعود برای جلب حمایت‌های بیشتر از جنبش مقاومت علیه شبه‌نظامیان طالبان موسوم به «جبهه پنجشیر» که رهبری آن را برعهده دارد به تازگی به اروپا سفر کرده و در پاریس از کتاب خود به نام «آزادی ما» رونمایی کرده است.

این کتاب جایزه ادبی مسجد بزرگ پاریس را به خود اختصاص داد که طی مراسمی با حضور احمد مسعود به وی اعطا شد.

وی که تحصیل‌کرده دانشگاه‌های معتبر اروپایی و فارغ‌التحصیل آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست در بریتانیا است پس از ترور و کشته شدن پدرش، احمد شاه مسعود رهبری جبهه پنجشیر و هدایت جبهه مقاومت ملی افغانستان را بر عهده گرفت.

احمد مسعود آنگونه که جروزالم پست در گزارش خود آورده، در مصاحبه با معاریو اعلام کرد که قصد رئیس جمهوری شدن ندارد و هدفش تنها تشکیل یک دولت دموکراتیک در کشورش است.

وی سپس تاکید کرده است که پس از محقق شدن این هدف، دولت دموکراتیک مستقر در افغانستان در مورد روابط رسمی بین‌المللی و مشارکت در برنامه‌های توسعه منطقه‌ای با اسرائیل تصمیم‌گیری خواهد کرد.

رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، بنا به گزارش جروزلم پست، در پایان خواستار کنار گذاشتن اختلافات گذشته و حل مناقشات موجود میان فلسطین و اسرائیل و دیگر مناقشه‌هایی که در آفریقا، یمن وافغانستان جاری است شده و بر حل بحران‌ها از طریق گفتگو و تحقق صلح تاکید کرده است.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در دیدار احمد مسعود با طالبان در تهران چه گذشت؟

احمد مسعود: فرار اشرف غنی باعث سقوط افغانستان به دامن افراط گرایی شد

مقاومت در دره پنجشیر؛ احمد مسعود ادعای توافق با طالبان را رد کرد