گفتگوی اختصاصی یورونیوز با احمد مسعود؛ «آخرین امید» مقاومت افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
احمد مسعود
احمد مسعود   -  کپی رایت  Euronews

احمد مسعود برای بسیاری نماد مقاومت، مبارزه برای آزادی و برقراری حاکمیت در افغانستان است.

او فرزند احمد شاه مسعود، اسطوره مقاومت افغانستان است؛ فرماندهی که در دهه ۱۹۸۰ میلادی در مقابل تهاجم شوروی سابق ایستاد و یک دهه بعد یعنی زماینکه طالبان برای نخستین‌بار، در افغانستان به قدرت رسید با آنها جنگید.

اکنون او رهبری جبهه مقاومت را برعهده دارد. تنها گروهی که از دره پنجشیر در برابر طالبان همچنان به مقاومت مسلحانه ادامه می‌دهد. هر چند جبهه مقاومت کنترل بخش‌های زیادی از افغانستان را در دست ندارد، اما دره استراتژیک پنجشیر، در شمال شرقی کابل را همچنان در دست دارد، دره‌ای که اخیرا طالبان ادعا می کند در آن دست به عملیات پاکسازی زده و دستکم ۴۰ نیروی مقاومت را کشته است.

پس از گذشت بیش از یک سال از سقوط کابل یورونیوز با احمد مسعود گفتگوی اختصاصی داشته است. قسمت کوتاهی از این مصاحبه را در ادامه بخوانید. 

آنلیز بورجس: چند روز پس از سقوط کابل، شما از پنجشیر برای واشنگتن‌پست نوشتید: «من حاضرم راه پدرم را دنبال کنم ... ما مجاهدان آماده‌ایم تا بار دیگر با طالبان مقابله کنیم ... ما انبارهای مهمات و اسلحه‌هایی داریم که جمع‌آوری آنها را از زمان پدرم آغاز کرده‌ایم....» چه بر سر آن تعهد به مبارزه آمد؟ جایگاه مقاومت، الان که در حال گفتگو هستیم، کجاست؟

احمد مسعود: همانطور که می‌گوییم مقاومت چیزی است که طالبان مدام آن را انکار می‌کنند... ولی واقعیت این است که ما توانستیم آنها را اسیر کنیم، حتی توانستیم بالگردهای آنها را ساقط کنیم، توانستیم از زمستان‌های سخت هندوکش جان سالم به در ببریم. بدون هیچ کمک خارجی زنده ماندیم.

آنلیز بورجس: آیا جامعه بین‌المللی به خواست شما بی‌توجه است یا این وضعیت انتخاب خود شماست؟

احمد مسعود: هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید که ما به چیزی نیاز نداریم، البته که ما به کمک و حمایت نیاز داریم اما مساله این است که من هنوز قویا معتقدم که باید همه دور هم جمع شویم. یعنی جامعه جهانی در کنار تمامی نخبگان افغان که از وضعیت کنونی راضی نیستند، باید راهی برای آینده افغانستان بیابند.

مشروح این گفتگو به‌زودی در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی یورونیوز فارسی منتشر خواهد شد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید