سرپرست وزارت خارجه طالبان: با احمد مسعود و اسماعیل خان در تهران دیدار کردم

دیدار امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، با وزیر خارجه ایران
دیدار امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، با وزیر خارجه ایران   -  Copyright  Iranian Foreign Ministry via AP
نگارش از یورونیوز فارسی

روز یکشنبه خبری مبنی بر دیدار هیات طالبان و احمد مسعود در تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که سپس از سوی سخنگوی جبهه پنجشیر تکذیب شد.

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان در بازگشت از تهران در گفتگویی تایید کرد که هیات مقام‌های طالبان با محمد اسماعیل خان و احمد مسعود در تهران دیدار کرده‌اند.

به گفته‌ او، در این دیدار اطمینان داده شده است که آن‌ها می‌توانند بدون تشویش و نگرانی به افغانستان بازگردند.

روز یکشنبه خبری مبنی بر دیدار هیات طالبان و احمد مسعود در تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که سپس از سوی سخنگوی جبهه پنجشیر تکذیب شد ولی محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، روز دوشنبه با انتشار بخشی از مصاحبه آقای متقی در قالب پستی توییتری به تایید رسمی دیدار مقام‌های طالبان با محمد اسماعیل خان و احمد مسعود در تهران از سوی دولت موقت طالبان اقدام کرد.

آقای متقی که عصر روز شنبه در راس هیاتی برای گفت‌وگو با مقام‌های ایران به تهران سفر کرده بود، روز یکشنبه به کابل بازگشت. او درباره جزئیات این سفر به رادیو تلویزیون رسمی افغانستان گفت: «دیدارهای مثبتی با طرف ایرانی در زمینه تجارت، نفت، ترانزیت، سیاسی و امنیتی داشتیم. هدف ما برقراری روابط خوب با منطقه و به ویژه با کشورهای همسایه است.»

در همین حال، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفت که سفر هیات افغانستان سفر خوب و موفقی بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در مورد به رسمیت شناختن طالبان از سوی ایران نیز گفت: «ما امروز در آن نقطه قرار نداریم، مولفه‌ها و مشخصه‌هایی که می‌تواند به دولت جدید در افغانستان بینجامد در این ملاقات و دیدارهای قبلی گفته شد و شناسایی چیزی است که هیات حاکمه سرپرستی افغانستان باید آن را به دست بیاورد.»

طی روزهای اخیر برخی رسانه‌های افغان با انتشار اخباری در مورد به رسمیت شناخته شدن دولت موقت طالبان از سوی برخی کشورها از استقرار دیپلمات‌های اعزامی طالبان در سفارت‌خانه‌های افغانستان در ایران، پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و چین خبر داده و چگونگی آغاز به کار رسمی سفارت افغانستان در تهران را یکی از بحث‌های آقای متقی با مقام‌های ایرانی عنوان کرده بودند.

مطالب مرتبط