Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تعداد جانباختگان زلزله غرب افغانستان به بیش از دو هزار نفر رسید

مردمان در حال کنار زدن آوار در روستای سربلند در منطقه زنده‌جان در ولایت هرات افغانستان به تاریخ شنبه هفتم امتبر ۲۰۲۳
مردمان در حال کنار زدن آوار در روستای سربلند در منطقه زنده‌جان در ولایت هرات افغانستان به تاریخ شنبه هفتم امتبر ۲۰۲۳ Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی دولت طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که تعداد جانباختگان زمین‌لرزه‌های شدیدی که روز شنبه غرب افغانستان را به لرزه در آورد به بیش از ۲۰۶۰ نفر رسیده است. این یکی از مرگبارترین زمین لرزه‌هایی است که در دو دهه اخیر در این کشور به وقوع پیوسته است.

آگهی

سازمان ملل اعلام کرده است که همزمان با ادامه عملیات جستجو و نجات و با توجه به گزارش‌های واصله مبنی بر محبوس ماندن برخی افراد زیر آوار ساختمان‌های فروریخته، شمار تلفات همچنان رو به افزایش خواهد داشت.

عبدالوحید رایان، سخنگوی وزارت فرهنگ و اطلاعات خبر داد که تلفات زمین لرزه هرات بیشتر از آن چیزی است که در ابتدا گزارش شده بود. وی ضمن درخواست کمک فوری گفت که حدود شش روستا به کلی ویران شده و صدها نفر در زیر آوارها مدفون شده‌اند.

در آمارهای به‌روز شده در صبح یکشنبه،گ تعداد ۴۶۵ خانه تخریب شده و ۱۳۵ خانه دیگر آسیب دیده‌اند.

زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۳ ریشتر روز شنبه بخش‌هایی از ولایت هرات را به لرزه درآورد. بنا بر اعلام مرکز زمین شناسی ایالات متحده آمریکا کانون این زمین‌لرزه در حدود ۴۰ کیلومتری شمال غرب شهر هرات بوده است. پس از آن نیز سه پس‌لرزه بسیار قوی به بزرگی ۶.۲ ریشتر، ۵.۹ ریشتر و ۵.۵ ریشتر و همچنین چندین تکان‌ ضعیف‌تر نیز به وقوع پیوست.

ویدئوهای موجود در شبکه‌های اجتماعی صدها نفر را در خیابان‌ها در بیرون از خانه‌ها و ادارات در شهر هرات نشان می‌دهد.

خبرگزاری فرانسه
ساکنان روستای سربلند در منطقه زنده‌جان در ولایت هرات افغانستان پس از زمین‌لرزه روز شنبهخبرگزاری فرانسه

ولایت هرات با ایران هم مرز است. به گزارش رسانه‌های ایران، شدت زمین‌لرزه‌های چندگانه روز شنبه (۱۵ مهرماه) در بخش‌هایی از ایران همچون در مشهد و شهرهایی از استان خراسان جنوبی نیز احساس شده است.

در ماه ژوئن سال گذشته میلادی، در پی یک زمین لرزه ۵.۹ ریشتری که تا پیش از زمین‌لرزه‌ روز شنبه لقب مرگبارترین زمین‌لرزه در نزدیک به ربع قرن گذشته در افغانستان را یدک می‌کشید؛ بیش از یک هزار نفر کشته و ده ها هزار نفر بی‌خانمان شدند.

افغانستان مکررا تحت تأثیر زمین‌لرزه‌های گوناگون قرار می گیرد؛ به ویژه در رشته کوه هندوکش، که در نزدیکی محل اتصال صفحات تکتونیکی اوراسیا و هند قرار دارد.

بر اساس داده های بانک جهانی ، شهر هرات در سال ۲۰۱۹ دارای یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان دوباره لرزید؛ «روستاهای اطراف هرات با خاک یکسان شدند»

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد