Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اندونزی زنی را که قبل از خوردن گوشت خوک، «بسم‌الله» گفته بود به دو سال زندان محکوم کرد

لینا لطفیاواتی پس از محاکمه در دادگاهی در اندونزی
لینا لطفیاواتی پس از محاکمه در دادگاهی در اندونزی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در اندونزی یک زن را به اتهام «برانگیختن نفرت مذهبی» به دو سال زندان محکوم کرد. این زن در ویدئویی که در شبکه اجتماعی تیک‌تاک منتشر کرده، اول «بسم‌الله» می‌گوید و سپس گوشت خوک را که در اسلام حرام است می‌خورد.

آگهی

همچنین طبق حکم دادگاه، لینا لطفیاواتی به پرداخت ۲۵۰ میلیون روپیه (۱۶ هزار و ۲۶۲ دلار) جریمه شده است. 

لطفیاواتی که با نام لینا موکرجی هم شناخته می‌شود، قبل از خوردن گوشت خوک در این ویدئو، عبارت کوتاه «بسم‌الله» را به زبان می‌آورد. این ویدئو با بازدید زیادی همراه بوده است. 

 بعد از اینکه او به اتهام توهین به مقدسات در دادگاه محاکمه شد، در شبکه‌های اجتماعی ابراز پشیمانی کرد. پس از اعلام حکم دادگاه، او بار دیگر هم عذرخواهی کرد. 

لطفیاواتی پس از پایان دادگاه گفت: «من شوکه هستم. بارها عذرخواهی کرده‌ام. در واقع می‌دانم اشتباه کردم، اما انتظار نداشتم حکم دادگاه دو سال زندان باشد.»

 اندونزی بزرگترین کشور مسلمان در جهان است و در آنجا خوردن گوشت خوک، «حرام» است. 

اتهام تحریک نفرت علیه یک گروه مذهبی بخشی از قوانین توهین به مقدسات است که منتقدان دولت اندونزی می‌گویند برای محدود کردن آزادی بیان مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

عثمان حمید، مدیر اجرایی عفو بین‌المللی در امور اندونزی گفت که «آنچه برای لینا اتفاق افتاده، علیرغم وعده‌های دولت» برای حافظت از آزادی بیان تعجب آور نیست. او ادامه داد که این قوانین همچنین برای هدف قرار دادن اقلیت‌های مذهبی استفاده می‌شود.

باسوکی تاهاجا پورناما، فرماندار مسیحی جاکارتا در سال ۲۰۱۷ میلادی به دلیل استناد به آیه‌ای از قرآن در طول یک سخنرانی انتخاباتی به اتهام توهین به مقدسات به دو سال حبس محکوم شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در سال ۲۰۱۸ هم، یک دادگاه دیگر در اندونزی یک زن چینی به نام میلینا را که از یک مسجد برای ایجاد سر و صدا شکایت کرده بود به دلیل توهین به مقدسات به ۱۸ ماه زندان محکوم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع اندونزی با معرفی پسر رئیس‌جمهوری به عنوان معاونش پا به عرصه انتخابات گذاشت

دولت فرانسه به دنبال مقابله با نفوذ «چپ اسلامگرا» در مراکز آموزش عالی است

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت