دولت فرانسه به دنبال مقابله با نفوذ «چپ اسلامگرا» در مراکز آموزش عالی است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مراسم تشییع معلم سر بریده شده در دانشگاه سوربون
مراسم تشییع معلم سر بریده شده در دانشگاه سوربون   -  Copyright  AP Photo

فردریک ویدال، وزیر آموزش عالی فرانسه در نظر دارد تا در راستای مقابله با نفوذ «چپ اسلامگرا» در دانشگاه ها از مرکز ملی تحقیقات علمی بخواهد تا وضعیت تمامی پژوهش های آکادمیک را بررسی کند.

وزیر آموزش عالی فرانسه چند روز پیش در جریان یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که جریان «چپ اسلامگرا» (Islamo-gauchisme) کل جامعه از جمله دانشگاه را از درون «فاسد» می کند. وی افزود که گروهی از چهره های دانشگاهی ممکن است از عنوان و نفوذ خود برای بیان عقاید «افراطی» یا «جانبدارانه» استفاده کنند.

فردریک ویدال می گوید در بررسی های مرکز تحقیقات علمی فرانسه باید بین «حمایت جانبدارانه» و «پژوهش آکادمیک» تفاوت قائل شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

استفاده از اصطلاح «چپ اسلامگرا» در فرانسه مسبوق به سابقه است اما طی ماه‌های اخیر استفاده از آن افزایش یافته است. سر بریدن معلمی که کاریکاتورهای پیامبر اسلام را به شاگردانش نشان داده بود باعث شد تا بار دیگر لزوم مقابله با «چپ اسلامگرا» در فرانسه مطرح شود. مراسم تشییع ساموئل پاتی، معلم کشته شده چند ماه پیش با حضور امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در دانشگاه سوربون در پاریس برگزار شد.

واکنش مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه به درخواست وزیر آموزش عالی

مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه روز چهارشنبه در واکنش به درخواست فردریک ویدال از «استفاده ابزاری» از علم در مباحث عمومی ابراز تاسف کرد. این مرکز همچنین ضمن قبول مشارکت در بررسی پژوهش های علمی در فرانسه اعلام کرد که هرچند اصطلاح «چپ اسلامگرا» در مباحث عمومی استفاده می شود اما با «واقعیت علمی» سازگاری ندارد.

این مرکز همچنین از احتمال اینکه تلاش هایی که ممکن است برای زیر سوال بردن برخی از حوزه های تحقیقاتی از جمله «مطالعات پسا استعماری» صورت بگیرد ابراز نگرانی کرد. موضوع افراط گرایی اسلامی طی روزهای گذشته به دنبال سخنان یک معلم فلسفه بار دیگر در رسانه های فرانسه بازتاب زیادی داشت. این معلم که اکنون با محافظت پلیس رفت و آمد می کند از فضای شهر مهاجرنشین تراپ در نزدیکی پاریس انتقاد کرده بود.