پکن: آمریکایی محکوم به حبس ابد در چین از مقامات این کشور باج‌گیری جنسی می‌کرد

جاسوسی
جاسوسی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنابر اعلام پکن در روز دوشنبه، شهروند آمریکایی که در ماه مه در چین به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شده، با کارگزاری میکروفون در اتاق‌ مقام‌های چینی در هتل، آن‌ها را وادار به همکاری با واشنگتن همچنین از آن‌ها باج‌گیری جنسی می‌کرده است.

آگهی

حکم سنگین حبس ابد جان شینگ وان لونگ، شهروند آمریکایی ۷۸ ساله و متولد هنگ‌کنگ، برای یک شهروند خارجی در چین تقریبا نادر است.  

وزارت امنیت کشور چین روز دوشنبه تاکید کرد که آقای شینگ وان لونگ در دهه ۱۹۸۰ به استخدام دولت ایالات متحده در آمده و «سابقه‌ ۳۰ ساله جاسوسی» داشته است.

به گفته این وزارتخانه، سرویس‌های امنیتی ایالات متحده او را به عنوان یک نیکوکار جا زده و به او ماموریت داده بودند تا از مهاجران چینی جاسوسی کند و مقامات چینی را که به ایالات متحده سفر می‌کنند، به دام بیندازد. 

در بیانیه وزارت امنیت کشور چین آمده است: «لونگ در مقیاسی عظیم عملیات جاسوسی را علیه کشور ما به انجام رساند. او هروقت از قصد مقامات چینی برای سفر به ایالات متحده مطلع می‌شد، آن را با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در میان می‌گذاشت. وی بنا به دستور آمریکایی‌ها، مقامات چینی را به هتل‌‌ها یا رستوران‌هایی می‌برد که سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده پیش‌تر در آنجا ابزار جاسوسی کار گذاشته بودند. سپس او به دنبال بدست‌آوردن اطلاعات و به دام انداختن کارکنان ما بود تا بتواند آن‌ها را مطیع سازد و (برای اهداف ایالات متحده) به خدمت بگیرد.»

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در ماه‌های اخیر به خصوص با تصویب قانون جدید ضد جاسوسی این کشور در ماه ژوئیه و تغییر عمده تعریف جاسوسی، کارزار پکن را علیه فعالیت‌های اطلاعاتی تشدید کرده است. 

چین مدت‌هاست به جاسوسی علیه کشورهای غربی متهم است و پکن پیوسته این اتهامات را رد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرار سرباز پیشین بریتانیا و متهم به جاسوسی برای ایران از زندانی در لندن

بالن جاسوسی چین بر فراز پایگاه‌های اتمی فوق‌سری آمریکا؛ «ماموریت قطعا جمع‌آوری اطلاعات بوده است»

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند