پناهجویان در «تله مرگ»؛ آتش‌نشانان بریتانیا دولت را درباره ایمنی «بیبی استکهلم» به چالش می‌کشند

کشتی بیبی استکهلم
کشتی بیبی استکهلم Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه‌های دولت بریتانیا برای اسکان پناهجویان در یک بارج (شناور مسطح) در سواحل جنوبی انگلیس با چالش قانونی احتمالی بر سر ایمنی آتش‌سوزی این شناور مواجه است.

آگهی

وکلای اتحادیه آتش‌نشانان بریتانیا به سوئلا براورمن، وزیر کشور نامه نوشتند و مسائلی از جمله ازدحام بیش از حد و نحوه دسترسی به کشتی «بیبی استکهلم» در زمان آتش‌سوزی را مطرح کرده‌اند. 

آن‌ها به دولت تا روز پنجشنبه فرصت دادند تا در این موضوع پاسخگو باشد.

سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا نیز در واکنش گفت: «مطمئنم که بارج امن است.»

«بیبی استکهلم» یک شناور مسطح سه طبقه است که در حال حاضر در بندر پورتلند پهلو گرفته و قرار است حدود ۵۰۰ مرد مهاجر را در حالی که منتظر نتیجه درخواست پناهندگیشان هستند در خود جای دهد.

نخستین افراد در آغاز این ماه به این شناور منتقل شدند؛ اگرچه بعدا با شناسایی باکتری لژیونلا که می‌تواند باعث بیماری جدی شود، تخلیه شدند.

مت راک، دبیرکل اتحادیه آتش‌نشانان بریتانیا گفت که اتحادیه پس از هفته‌ها تلاش برای مطرح کردن نگرانی‌های خود با دولت به سمت یک چالش قانونی حرکت کرده است. اتحادیه پیش از این شناور را یک «تله مرگ بالقوه» توصیف کرده بود.

وکلای این اتحادیه در نامه خود به وزارت کشور بریتانیا به گزارش رسانه‌ای استناد کردند که می‌گوید «بیبی استکهلم» تنها ۲۲۲ اتاق یک نفره دارد اما تخت‌های اضافی در هر یک از این اتاق‌ها قرار داده شده است تا ظرفیت آن به ۵۰۶ نفر افزایش یابد.

گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که بارج دارای سه خروجی در زمان آتش‌سوزی بوده است که یکی از آن‌ها عملیاتی نیست زیرا در انتهای باندی قرار دارد که برای استفاده ایمن بسیار شیب‌دار تشخیص داده شده است.

طبق گزارشی که اخیرا تایمز به نقل از یکی از مقامات محلی منتشر کرده، بررسی‌های مربوط به آتش‌سوزی در ماه ژوئیه به نگرانی‌های جدی ایمنی منجر شده است.

اتحادیه آتش‌نشانان بریتانیا پیش از این درخواست کرده بود که با خانم براورمن ملاقات کند تا نگرانی‌های خود را حضوری مطرح کنند اما این درخواست رد شده است.

خانم براورمن در پاسخ به نگرانی‌های اتحادیه آتش‌نشانان به بی‌بی‌سی جهانی گفت: «مطمئنم که بارج امن است.»

او اتحادیه آتش‌نشانان را به «حمله سیاسی» علیه دولت متهم کرد که می‌خواهند فعالیت‌های دولت را متوقف کنند و افزود دولت تمام پروتکل‌های سازمان آتش‌نشانی، پلیس و اداره اجرایی ایمنی و بهداشت را رعایت کرده است.

خانم براورمن مشخص نکرده است که چه زمانی پناهجویان به «بیبی‌ استکهلم» بر می‌گردند اما اعلام کرده که «به محض اینکه همه بررسی‌های مربوطه تکمیل شد» این اقدام انجام می‌شود.

وی تصریح کرد که از آنچه اتفاق افتاده «ناامید» و «عصبانی» است.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد که سلامت و رفاه پناهجویان همچنان در اولویت است. وی تاکید کرد که «بیبی استکهلم» پیش از این، مورد بررسی ایمنی و آتش‌سوزی قرار گرفته است.

قوانین آمد و شد در این شناور مانند قوانین اسکان پناهجویان در هتل است. پناهجویان می‌توانند صبح‌ها از آن خارج شده و شب به محل اقامت خود بازگردند. اما اگر شب به شناور بازنگردند، برگه اخطار دریافت می‌کنند. 

آنها همچنین می‌توانند ۷ روز پیاپی درخواست مرخصی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن عروسی که مجلس عزا شد؛ تصاویر لحظات آغازین آتش‌سوزی مرگبار در عراق

بهترین هتل‌های جهان در سال ۲۰۲۳ معرفی شدند؛ کدام کشورهای اروپایی بیشترین سهم را دارند؟

استفن کیناک: اگر حزب‌ کارگر هم پیروز انتخابات بریتانیا شود ناچار به حفظ موقت سیستم کنونی مهاجرت است