«زندان شناور»؛ اعتراض به راه‌حل دولت محافظه‌کار بریتانیا برای کاهش هزینه پناهجویان

این کشتی قرار است خانه جدید پناهجویان باشد
این کشتی قرار است خانه جدید پناهجویان باشد Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فعالان مدنی از این کشتی به عنوان «زندان شناور» یاد می‌کنند و طرفداران طرح نیز بر این باورند که روی این کشتی «شرایط استاندارد و مناسبی» برای پناهجویان در نظر گرفته شده است. این کشتی با ۲۲۲ اتاق کوچک ظرفیت پذیرش ۵۰۰ پناهجو را دارد. ریشی سوناک نخست‌وزیر کنونی بریتانیا خود از خانواده‌ای مهاجر است.

آگهی

کشتی عظیم «بیبی استکهلم» با ۲۲۲ اتاق‌ کوچک و دلگیر قرار است خانه موقت ۵۰۰ پناهجویی باشد که منتظرند نتیجه رسیدگی دولت محافظه‌کار بریتانیا به پرونده مهاجرتی‌شان هستند.

قوانین آمد و شد در این کشتی مانند قوانین اسکان پناهجویان در هتل است. پناهجویان می‌توانند روزانه صبح از کشتی خارج شده و شب به محل اقامت خود بازگردند. اما اگر شب به اینجا بازنگردند، برگه اخطار دریافت می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند ۷ روز پیاپی درخواست مرخصی کنند.

به گفته مقام‌های بریتانیایی، پناهجویان می‌توانند با اتوبوس‌های مهیا شده خودشان را به شهر ویموث در نزدیکی بندرگاه برسانند و تا شب به محل اقامت خود بازگردند.

خبر استقرار ۵۰۰ پناهجو در این کشتی، به اندازه خبر تصویب لایحه مهار پناهجویان غیرقانونی در پارلمان بریتانیا با انتقادهای گسترده نهادهای بین‌المللی همراه شده است.

«چند اتاق پذیرایی و سالن ورزش آن به کنار، اینجا یک زندان شناور است که البته کمی به ظاهر آن رسیده‌اند اما واقعیت‌اش را بخواهید در نهایت فرقی با زندان نمی‌کند.»
یکی از منتقدان اسکان پناهجویان در این کشتی

تلاش‌های دولت محافظه‌کار بریتانیا برای کاهش هزینه‌ها

دولت بریتانیا امیدوار است با استفاده از این کشتی و سایت‌های نظامی قدیمی، بتواند دست‌کم ۳۰ هزار پناهجو را اسکان دهد. در حال حاضر ۵۰ هزار پناهجو در هتل اقامت دارند که هزینه‌های سنگینی برای دولت بریتانیا در پی داشته است.

AP Photo
تصویری از اتاق مطالعه و کامپیوترAP Photo

فعالان مدنی از این کشتی به عنوان «زندان شناور» یاد می‌کنند و طرفداران طرح نیز بر این باورند که در اینجا «شرایط استاندارد و مناسبی» برای پناهجویان در نظر گرفته شده است.

«فرقی با زندان نمی‌کند»

یک شهروند بریتانیایی مخالف این طرح که پلاکاردی با شعار «مخالفت با راست افراطی» در دست دارد و به جمع معترضان در مقابل این کشتی پیوسته، درباره کاربرد در نظر گرفته شده برای این کشتی به اسکای‌نیوز می‌گوید: «چند اتاق پذیرایی و سالن ورزش آن به کنار، اینجا یک زندان شناور است که البته کمی به ظاهر آن رسیده‌اند اما واقعیتش را بخواهید درنهایت فرقی با زندان نمی‌کند.»

AP Photo
نمایی از راهروهایی که اتاق‌ها در آن مستقر شدندAP Photo

پس از تصویب لایحه بحث‌برانگیز «مهار مهاجرت غیرقانونی» در بریتانیا حالا ریشی سوناک، نخست‌وزیر این کشور می‌تواند قدم به قدم به اهداف خود برای کاهش هزینه‌های مرتبط با ورود پناهجویان نزدیک شود.

ریشی سوناک در خانواده‌ای مهاجر به دنیا آمده است

تصویب این لایحه در دولت‌ آقای سوناک در شرایطی روی می‌دهد که او خود در خانواده‌ای مهاجر به دنیا آمده است.

آقای سوناک از پدر و مادری هندو پنجابی در ساوت‌همپتون زاده شد. پدر و مادرش از هندی‌های جنوب شرق آفریقا بودند که در دهه ۱۹۶۰ از کنیا و تانزانیا به بریتانیا مهاجرت کردند.

آقای سوناک وعده داده بود که هزینه‌های اسکان پناهجویان را کاهش خواهد داد. به گفته او اقامت پناهجویان در بریتانیا روزانه ۷ میلیون یورو هزینه در بردارد.

AP Photo
نمایی از اتاق‌ محل اقامت افراد با تخت‌های دوطبقهAP Photo

کشتی غول‌پیکر «بیبی استکهلم» قرار است برای کاهش هزینه‌ها به کمک دولت آقای سوناک بیاید و به زودی ۵۰ پناهجوی مرد به آن منتقل خواهند شد.

این کشتی پس از تصویب لایحه اخیر با یدک‌کش به سوی بندر پورتلند در سواحل جنوب غربی بریتانیا منتقل شد.

آقای سوناک وعده داده بود که هزینه‌های اسکان پناهجویان را کاهش خواهد داد. به گفته او اقامت پناهجویان روزانه ۷ میلیون یورو هزینه در بردارد.

کنترل ورود مهاجران با قایق‌های کوچک از طریق کانال مانش از دیگر وعده‌های آقای سوناک بود.

بر اساس آمارها بیش از ۴۵ هزار مهاجر در سال ۲۰۲۲ با این قایق‌ها وارد سواحل بریتانیا شدند. در شش ماهه اول سال ۲۰۲۳ نیز بیش از ۱۳ هزار نفر از این مسیر عبور کرده‌اند.

AP Photo
دوربین‌ها همه جا بر آمد و شدها نظارت دارندAP Photo

لایحه اخیر پس از دریافت موافقت چارلز سوم، پادشاه بریتانیا به قانون تبدیل خواهد شد.

پیش از رونمایی از لایحه اخیر، دولت قصد داشت تعدادی از مهاجران که بدون مجوز وارد خاک بریتانیا شدند را به رواندا بفرستد. این تصمیم ماه گذشته از سوی دادگاه استیناف غیرقانونی اعلام شد.

دولت بریتانیا سال ۲۰۰۵ نیز از این کشتی استفاده کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جان باختن ۶ پناهجوی افغان در کانال مانش؛ سوناک بر مقابله با مهاجرت غیرقانونی تاکید کرد

دیده‌بان حقوق بشر تونس را به «سوءاستفاده جدی» علیه مهاجران آفریقایی محکوم کرد

اتحادیه اروپا طرح اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت را مدنظر دارد