Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تخلیه محموله نفت‌کش ایرانی با وجود تهدیدهای تهران در نزدیکی ساحل آمریکا آغاز شد

عکس ماهواره‌ای از نفت‌کش «سوئز راجان»
عکس ماهواره‌ای از نفت‌کش «سوئز راجان» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داده‌های ردیابی نفت‌کش «سوئز راجان» که حامل محموله ایرانی است، نشان می‌دهد که تخلیه بار این کشتی در نزدیکی ایالت تگزاس آمریکا روز شنبه آغاز شده است.

آگهی

نفتکش «سوئز راجان» مظنون به حمل نفت خام ایران است که شامل تحریم‌های وضع‌شده از سوی آمریکا علیه تهران می‌شود. گفته می‌شود که واشنگتن این نفتکش را در چهارچوب اجرای تحریم‌ها توقیف کرده است. 

سرنوشت نفتکش «سوئز راجان» از چند ماه پیش به یکی از موضوعات تنش‌زا بین تهران و واشنگتن تبدیل شده است. سپاه پاسداران ایران هشدار داده است که به تخلیه محموله این نفت‌کش واکنش نشان خواهد داد. نیروی دریایی آمریکا در همین راستا طی هفته‌های گذشته حضور خود را برای مقابله با اقدام‌های احتمالی ایران در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه افزایش داده است. 

بررسی داده‌های ردیابی نفت‌کش توقیف‌شده با محموله‌ای از ایران نشان می‌دهد که نفت موجود در این کشتی در حال انتقال به یک کشتی دیگر است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نفت‌کش «سوئز راجان» هم‌اکنون در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر هیوستون در ایالت تگزاس آمریکا قرار دارد. 

مقام‌های ایالات متحده و شرکتی آمریکایی که نفت‌کش «سوئز راجان» متعلق به آن است به گزارش‌های منتشرشده مبنی بر تخلیه محموله این نفت‌کش واکنش نشان نداده‌اند. 

شماری از قانونگذاران آمریکایی که نام چند عضو مجلس سنای این کشور هم در میان آنها دیده می‌شود اخیرا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور خواستار تخلیه هر چه سریعتر محموله نفت‌کش «سوئز راجان» شده بودند. 

گمانه‌زنی‌های اولیه مبنی بر حمل نفت تحریم‌شده ایران توسط نفت کش «سوئز راجان» در ماه فوریه سال ۲۰۲۲ مطرح شد. این کشتی ماه‌ها در دریای جنوبی چین در شمال شرقی سنگاپور متوقف شده بود. «سوئز راجان» در نهایت بدون اینکه توضیحی در مورد سرنوشت آن ارائه شود به سمت خلیج مکزیک حرکت کرد.

این در حالی است سندی رسمی دال بر توقیف «سوئز راجان» از سوی آمریکا منتشر نشده است. با این حال بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که مقام‌های آمریکا دستور توقیف محموله آن را صادر کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج شرکت‌های فرانسوی و هلندی؛ ایران توسعه فرودگاه امام را بر پایه تهاتر نفت به چینی‌ها واگذار کرد

بالا گرفتن تنش‌ها در تنگه هرمز؛ آمریکا برای مقابله با ایران در خلیج فارس آماده می‌شود

فرمانده سنتکام با عبور از تنگه هرمز توانایی‌های نیروهای آمریکا در خلیج فارس را بررسی کرد