Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

زنان تراجنسیتی بنا به دستور فدراسیون بین‌المللی شطرنج از شرکت در مسابقات زنان منع شدند

حضور بازیکنان در مسابقات شطرنج قهرمانی جهان فیده در قزاقستان
حضور بازیکنان در مسابقات شطرنج قهرمانی جهان فیده در قزاقستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فدراسیون بین‌المللی شطرنج اعلام کرد تا زمانی که مقامات این فدراسیون ارزیابی سیاست‌ها در موضوع تغییر جنسیت را انجام دهند، زنان تراجنسیتی نمی‌توانند در مسابقات رسمی زنان شرکت کنند. تصمیم «فیده» مستقر در لوزان سوئیس با انتقاد گروه‌های مدافع حقوق تراجنسیتی‌ها مواجه شد.

آگهی

فدراسیون بین‌المللی شطرنج می‌گوید که فدراسیون‌های عضو، به طور فزاینده‌ درخواست‌هایی از بازیکنانی دریافت کرده‌اند که خود را تراجنسیتی می‌دانند و می‌خواهند این موضوع از سوی «فیده» نیز به رسمیت شناخته شود؛ آنهم در حالی که به رسمیت شناختن این موضوع به تجزیه و تحلیل موارد فردی بستگی دارد و روند این کار ممکن است تا دو سال طول بکشد. 

این فدراسیون اعلام کرد: «تغییر جنسیت، تغییری است که تاثیر قابل توجهی بر وضعیت بازیکن و واجد شرایط بودن آنها برای مسابقات می‌گذارد، بنابراین تنها در صورتی می‌توان آن را تایید کرد که مدرک مرتبطی برای این تغییر ارائه شده باشد.»

در ادامه بیانیه آمده است: «در صورت تغییر جنسیت از مرد به زن، بازیکن حق شرکت در رویداد رسمی فیده برای زنان را تا تصمیم بعدی این فدراسیون ندارد.»

این فدراسیون گفت عناوین زنانی که جنسیت خود را به مرد تغییر می‌دهند نیز «لغو» خواهد شد و در صورتی احتمال بازگرداندن این عناوین وجود دارد که «این فرد، جنسیت خود را به زن تغییر دهد».

به گفته «فیده» چنین سوالاتی در مورد بازیکنان تراجنسیتی «مساله‌ای در حال تحول در شطرنج» است و «ممکن است در آینده در راستای شواهد تحقیقاتی، سیاست‌های بیشتری تدوین شود».

این تصمیم در حالی منتشر می‌شود که این فدراسیون میزبان یک رویداد جهانی در آذربایجان است؛ جایی که بازیکنان برتر دنیا از جمله استاد بزرگ و نابغه شطرنج جهان، مگنوس کارلسن نروژی حضور دارد. 

این فدراسیون مسابقات آزاد هم برگزار می‌کند که امکان شرکت به همه بازیکنان را می‌دهد.

بسیاری از ورزش‌هایی که فعالیت بدنی شدید دارند، در سال‌های اخیر درگیر نحوه تدوین سیاست‌ها در قبال ورزشکاران تراجنسیتی بوده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ماه گذشته، فدراسیون دوچرخه‌سواری اعلام کرد که ورزشکاران زن تراجنسیتی که پس از بلوغ به مرد تغییر جنسیت داده‌اند، دیگر نمی‌توانند در مسابقات زنان شرکت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قهرمانی با اختلاف ۲۰۰ کیلوگرمی؛ قدرت‌نمایی زن تراجنسیتی در مسابقات وزنه‌برداری حاشیه‌ساز شد

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟

عاملان شایعه مرد بودن بانوی اول فرانسه محاکمه می‌شوند