آتش سوزی‌های جنگلی و دستور نخست‌وزیر یونان برای آماده‌ باش: ما در جنگ هستیم

Greece Wildfires
Greece Wildfires Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آتش‌سوزی‌های جنگلی یونان که چندین جزیره تفریحی این کشور را دربرگرفته، یک هفته پس از آغاز همچنان ادامه دارد و مردم بیشتری را مجبور به ترک محل زندگیشان کرده است.

آگهی

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر این کشور عصر دوشنبه در پارلمان اعلام کرد که این کشور گرما زده، هم اکنون با شعله‌های آتش در جنگ است و گفت: «ما در جنگ هستیم و کاملاً روی آتش‌سوزی متمرکز شده ایم. طی روزها و هفته‌های آینده، باید در حالت آماده باش دائمی باشیم.»

او هشدار داد که تا قبل از کاهش دماهای بالا، کشور با دست‌کم «سه روز دشوار دیگر» روبرو است.

همزمان با تلاش‌های داخلی برای نبرد با آتش، کمک‌ها از اتحادیه اروپا و دیگر مناطق جهان به یونان نیز ادامه دارد.

بیش از ۲۶۰ آتش نشان برای هشتمین روز متوالی در جزیره «رودس» با پشتیبانی بالگردها و هواپیماها در حال مبارزه با شعله‌های آتش هستند و ترکیه نیز چند هواپیمای آتش نشانی برای اطفای حریق به این جزیره فرستاده تا به ۱۰ هواپیمای آب‌پاش و ۱۰ هلیکوپتری بپیوندند که هم اکنون با وجود دید کم، برای خاموش کردن شعله‌های آتش تلاش می‌کنند.

آخرین پیش‌بینی هواشناسی ملی یونان حاکی از آن است که دمای هوا در آتن، پایتخت تا ۴۱ درجه سانتیگراد و در مرکز یونان تا ۴۴ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.

بسیاری از مناطق این کشور هم اکنون در وضعیت «هشدار قرمز» قرار داشتند، به این معنی که خطر شدید آتش‌سوزی‌های خطرناک جنگلی با توجه با وزش شدید باد افزایش یافته است.

بسیاری از گردشگران وحشت‌زده نیز در تلاشند که با پروازهای تخلیه به خانه‌هایشان بازگردند.

تنها دو روز پیش از این دمای هوا در شبه‌جزیره بزرگ «پلوپونز» در جنوب یونان تا ۴۶.۴ درجه سانتیگراد افزایش یافت و پس از جزایر «کورفو» و «رودس»، آتش‌سوزی‌ها باعث صدور دستور تخلیه در دومین جزیره بزرگ یونان یعنی «اویا» نیز شد.

دمای استثنایی در یونان باعث شد که مکان‌های گردشگری کلیدی مانند آکروپولیس در آتن در گرم‌ترین زمان‌های روز بسته شوند.

واسیلیس کیکیلیاس، وزیر حفاظت مدنی یونان نیز اعلام کرد که نیروهای آتش نشانی با بیش از ۵۰۰ آتش سوزی در سراسر کشور به مدت ۱۲ روز متوالی مبارزه کرده‌اند.

یونان تنها کشوری نیست که با موج گرمای شدید روبروست؛ در بسیاری از کشورهای واقع در جنوب اروپا و شمال آفریقا نیز وضعیت مشابهی حاکم است.

در الجزایر دست‌کم ۳۴ نفر در اثر آتش‌سوزی‌های جنگلی جان خود را از دست دادند و دستور تخلیه گسترده مردم صادر شد.

در جنوب شرقی فرانسه نیز از روز دوشنبه هشدار آتش سوزی در بالاترین سطح قرار گرفت.

دانشمندان می‌گویند موج گرمایی که در این ماه بخش‌هایی از اروپا را درنوردیده، بدون تغییرات آب و هوایی ناشی از عملکرد انسان تقریبا غیرممکن بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی در کلبه تفریحی معلولان در فرانسه ۱۱ کشته به جا گذاشت؛ جستجو برای یافتن مفقودان ادامه دارد

آتش‌سوزی در یونان؛ هزاران نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند

شعله‌های آتش‌سوزی‌های جنگلی یونان به منازل مسکونی نزدیک آتن رسید