چرخش در کمتر از ۲۴ ساعت؛ رهبر محافظه‌کاران آلمان از همکاری با راست‌افراطی پشیمان شد

لوگوی حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان
لوگوی حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فردریش مرتس، رهبر حزب راست میانه اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان روز دوشنبه دری را که به روی همکاران راست افراطی در سطح محلی باز کرده بود در مواجهه با حجم گسترده اعتراض‌ها بست.

آگهی

در کشوری که هرگونه همکاری با راست افراطی باعث خصومت و طرد احزاب سنتی می‌شود، آقای مرتس اما در غروب یکشنبه به نظر می‌رسید می‌خواهد حلقه تشکیل شده علیه حزب ضد مهاجر آلترناتیو برای آلمان را بشکند.

وی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی زد‌دی‌اف گفت که اگر شهرداری متعلق به حزب آلترناتیو برای آلمان در جایی از کشور انتخاب شود طبیعی است که ما باید به دنبال راه‌هایی باشیم تا همکاری با او در این شهر ادامه پیدا کند.

رئیس حزب دموکرات مسیحی آلمان [بزرگترین حزب محافظه‌کار کشور] به موفقیت‌های انتخاباتی اخیر حزب آلترناتیو برای آلمان در سطحی محلی واکنش نشان داد. این حزب دست راستی توانست نخستین شهردار خود را انتخاب کند و همچنین ریاست شورای منطقه‌ای را نیز کسب کند.

اما این اظهارات بلافاصله واکنش‌های تندی را در صفوف محافظه‌کاران به‌ویژه چند تن از سران دولت‌های منطقه‌ای برانگیخت زیرا این حزب هرگونه همکاری با راست افراطی را منتفی می‌داند.

آلترناتیو برای آلمان «غیردموکراتیک» است

اظهارات آقای مرتس در روز انتخابات پارلمانی اسپانیا نگران‌کننده‌تر بود چراکه در اسپانیا اتحادی بین راست سنتی و حزب افراطی وکس پیش‌بینی شده بود.

کای وگنر، شهردار برلین و عضو حزب دموکرات مسیحی که با سوسیال دموکرات‌ها در این شهر دولت منطقه‌ای را در دست دارد گفت: «آلترناتیو برای آلمان تنها مخالفت و تفرقه را می‌شناسد.»

مارکوس زودر، رئیس دولت بایرن و رئیس حزب سوسیال مسیحی بایرن که خواهرخوانده حزب دموکرات مسیحی در این منطقه است، هرگونه همکاری با آلترناتیو برای آلمان را در «هر سطح سیاسی» رد کرد.

زودر در توییتی نوشت: «آلترناتیو برای آلمان غیر دموکراتیک است، راست افراطی است و جامعه ما را از هم جدا می‌کند.» انتخابات منطقه‌ای در بایرن آلمان برای ماه اکتبر آینده برنامه‌ریزی شده است.

با این حال، آلیس وایدل رئیس تشکیلات راست افراطی به یک روزنامه آلمانی گفت: «دموکرات مسیحی‌ها در نهایت مجبور خواهند شد ممنوعیت ارتباط با آلترناتیو برای آلمان را لغو کنند.»

اما بعد از این جنجال‌ها فردریش مرتس، اوایل روز دوشنبه موضعی متفاوت اتخاذ کرد و گفت: «هیچ همکاری در سطح شهرداری بین دموکرات مسیحی‌ها با آلترناتیو برای آلمان وجود نخواهد داشت.»

رشد چشمگیر

آقای مرتس در ژانویه ۲۰۲۲ به‌عنوان ریاست حزب انتخاب شد. او پس از سال‌ها مرکزگرایی آنگلا مرکل به سمت راست گردش کرد.

نیلز دیدریک استاد دانشگاه برلین می‌گوید که ماجرای اخیر نشان می‌دهد آقای مرتس نمی‌داند چه استراتژی‌ای علیه آلترناتیو برای آلمان اتخاذ کند.

با این حال او خاطر نشان می‌کند که نگرش پوپولیستی‌تر حزب دموکرات مسیحی مطلقا هیچ کارایی برای این تشکیلات نخواهد داشت زیرا رای دهندگان همیشه اصل را به کپی ترجیح می‌دهد.

حزب آلترناتیو برای آلمان در سال ۲۰۱۳ ایجاد شده است و طی چند ماه در نظرسنجی‌ها اقبال خوبی را کسب کرد. این حزب در حال حاضر در سطح ملی در جایگاه دوم قرار دارد یعنی قبل از حزب سوسیال دموکرات اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و درست پس از حزب محافظه‌کار آقای مرتس.

طبق آخرین نظرسنجی‌ها که روزنامه بیلد روز یکشنبه منشر کرد اقبال به حزب آلترناتیو برای آلمان در حال حاضر ۲۲ درصد است که یک رکورد محسوب می‌شود و دو برابر سال قبل است و در نهایت تنها چهار درصد از محافظه‌کاران پایین‌تر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران جدید احزاب سوسیال دموکرات و آلترناتیو برای آلمان انتخاب شدند

«موفقیت چشمگیر» حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» در انتخابات محلی

پروژه هوافضای آلمان؛ چطور می‌توان در عرض ۶۰ روز با خوابیدن روی تخت ۱۸ هزار یورو درآمد داشت؟