انبار مهمات روسیه در کریمه در حمله پهپادی منفجر شد؛ یک روزنامه‌نگار روس و ۸ شهروند اوکراین کشته شدند

حمله به یک انبار مهمات در کریمه
حمله به یک انبار مهمات در کریمه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انبار مهمات روسیه در کریمه در حمله پهپادی منفجر شد؛ یک روزنامه‌نگار روس و ۸ شهروند اوکراین کشته شدند

آگهی

سرگئی آکسیوف، فرماندار منصوب روسیه در کریمه با بیان اینکه تاکنون گزارشی از تلفات جانی در نتیجه حمله پهپادی ارتش اوکراین ارائه نشده است، گفت که مقام‌های محلی در حال تخلیه غیرنظامیان تا شعاع پنج کیلومتری از محل انفجار هستند.

ارتش اوکراین اعلام کرده است که در جریان حمله نیروهای نظامی این کشور، یک انبار مهمات روسیه در کراسنوگواردیسکی کریمه منهدم شده است. البته ارتش اوکراین در اعلام این خبر به نوع سلاح استفاده شده در این حمله اشاره نکرده است.

پیشتر برخی کاربران شبکه‌های از مورد هدف قرار گرفتن انبارهای نفت و مهمات در کریمه و شنیده شدن صدای انفجارهای شدید در این منطقه خبر داده بودند.

انفجار در کراسنوگواردیسکی کریمه کمتر از یک هفته پس از حمله اوکراین به پل مهم مرتبط میان شبه جزیره کریمه با روسیه رخ داد که در نتیجه آن، دو نفر کشته شدند و بخشی از این پل از کار افتاد.

روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی شبه‌جزیره کریمه را با برگزاری یک رفراندوم از اوکراین جدا و به خاک خود ضمیمه کرد و چهار سال پس از این رویداد، پل و جاده کریمه را ساخت.

مسکو در پی حمله به پل کریمه، از توافق صدور غلات اوکراین خارج شد و هشدار داد کشتی‌هایی را که در مسیر بنادر دریای سیاه حرکت کنند، هدف نظامی لحاظ خواهد کرد، تهدیدی که کی‌یف نیز آن را تکرار و اعلام کرد که کشتی هایی که مقصدشان روسیه باشد اهدافی نظامی برای کی‌یف محسوب می‌شوند.

روسیه در پی تهدیدهایش، حملات میدانی به زیرساخت‌های بنادر در سواحل دریای سیاه را افزایش داد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

 مقام‌های اوکراین روز شنبه اعلام کردند که در پی حملات روز جمعه روسیه به ۱۱ منطقه در سراسر کشور دست‌کم ۸ غیرنظامی اوکراینی کشته و شماری دیگر زخمی شدند.

 ارتش اوکراین نیز طی روزهای اخیر بر شدت حملات خود به کریمه با هدف بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغال شده خود افزوده است.

نیروی هوایی اوکراین صبح روز شنبه اعلام کرد که ۱۴ پهپاد متعلق به ارتش روسیه از جمله ۵ پهپاد ساخت ایران را در طول شب در جنوب شرقی این کشور سرنگون کرده است.

مسکو کشته شدن روزنامه نگار روس را جنایتی فجیع خواند

کشته شدن یک خبرنگار جنگی روسیه در حمله روز شنبه اوکراین خشم سیاستمداران روس را برانگیخته است. وزارت دفاع روسیه می‌گوید خبرنگاران بر اثر حمله نیروهای اوکراینی در منطقه زاپوریژیا واقع در جنوب شرق اوکراین زخمی شدند.

به گفته این وزراتخانه وقتی که این خبرنگاران زخمی از میدان نبرد بیرون برده می‌شدند یکی از آنان بنام روستیسلاو ژوراولف که برای خبرگزاری دولتی RIA کار می‌کرده جان سپرده است. 

مسکو می‌گوید این خبرنگار به همراه سه هم‌قطار دیگرش با مهمات خوشه‌ای که آمریکا در اختیار اوکراین قرار داده است کشته و زخمی شده‌اند.

وزارت امور خارجه روسیه این حمله را از پیش برنامه‌ریزی شده و کشته شدن خبرنگار روس را «جنایتی فجیع» خواند و  غرب را در کنار کی‌یف مسئو دانست و وعده پاسخ با عاملان این حمله را داد. 

دستگاه دیپلماسی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «همه چیز حاکی از این است که حمله به این گروه از خبرنگاران تصادفی نبوده است. تردیدی نداریم که سازمان‌های بین‌المللی ذیصلاح ترجیح می‌دهند مانند گذشته در چنین مواردی چشم خود را بر روی این جنایت شنیع ببندند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا می‌توان امیدوار بود که شبه‌جزیره کریمه روزی به اوکراین بازگردد؟

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

حمله اوکراین به سواحل کریمه؛ کی‌یف: دو کشتی و زیرساخت‌های نیروی دریایی روسیه را هدف قرار دادیم