Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زلنسکی: پل کریمه هدفی نظامی و مشروع برای اوکراین است

پل کریمه که توسط مسکو احداث شد و شبه جزیره اشغالی اوکراین را به خاک روسیه متصل می کند
پل کریمه که توسط مسکو احداث شد و شبه جزیره اشغالی اوکراین را به خاک روسیه متصل می کند Copyright AP/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
Copyright AP/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین می‌گوید پلی که شبه جزیره کریمه را به روسیه متصل می کند «جنگ به ارمغان می آورد نه صلح» و بنابراین هدفی نظامی و مشروع برای کی‌یف است.

آگهی

حمله روز دوشنبه گذشته به پل کریمه و انفجارهای ناشی از آن بخشی از این پل را که اخیراً و پس از آسیب شدید در حمله‌ای مشابه در ماه اکتبر بازسازی شده بود، دوباره تخریب کرد و جان دو غیرنظامی را گرفت. 

کی‌یف حمله روز دوشنبه را ستود، اما مقامات اوکراین مستقیماً مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفتند. مسکو اما اوکراین را عامل حمله این دانست. 

شبه جزیره کریمه اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط روسیه ضمیمه خاک این کشور شد و با پلی که مسکو ساخت به خاک روسیه متصل گردید. کی‌یف ۱۷ ماه پس از تهاجم تمام عیار ارتش روسیه در صدد بازپس گیری این شبه جزیره است. 

زلنسکی که بصورت آنلاین در کنفرانس امنیتی آسپن آمریکا صحبت می کرد، گفت: پل ریلی و جاده‌ای که توسط روسیه ساخته شد و در سال ۲۰۱۸ به بهره برداری رسید «فقط یک جاده لجستیکی نبود».

وی افزود: «این مسیری است که جنگ را با مهمات تغذیه می‌کند، کاری که روزانه صورت می‌گیرد و [بنابراین] شبه جزیره کریمه را نظامی می‌کند.»

او گفت: « قابل درک است که از دید ما این یک تاسیسات دشمن است که خارج از قوانین بین‌الملل و همه هنجارها ساخته شده است. بنابراین، هدفی برای ماست، هدفی که جنگ به ارمغان می‌آورد، نه صلح و باید از کار انداخته شود.»

زلنسکی هرگونه ارتباط بین حمله‌ به پل کریمه با خروج روسیه از توافق مورد حمایت سازمان ملل متحد برای صادرات غلات از بنادر اوکراین را رد کرد و گفت که روسیه از همان ابتدا مانع صدور غلات از کریدور مورد توافق، شده بود.

رئیس جمهوری اوکراین افزود: «بعداً آنها این وضعیت را به اطراف پل کریمه تسری دادند. اگر پل کریمه نبود، نمونه و دلیل دیگری پیدا می کردند.»

زلنسکی در خصوص ضدحمله ماه گذشته ارتش اوکراین گفت که زمان زیادی لازم بوده است تا ارتش آماده شود چرا که ارتش روس چندین خط دفاعی ایجاد و به طور گسترده خاک اوکراین را مین گذاری کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری اوکراین با تکرار ارزیابی قبلی خود گفت که ضدحمله کندتر از آنچه او می‌خواهد پیش می‌رود، ضدحمله‌ای که هدفش تا به امروز بر تصرف روستاهای جنوبی و بازپس گیری مناطق اشغالی متمرکز بوده است.

زلنسکی گفت که «اوکراین عقب‌نشینی نمی‌کند و به تدریج در حال آزادسازی مناطق خود است که بسیار مهم است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رستم عمروف از ترک‌تباران تاتار؛ وزیر دفاع جدید اوکراین کیست؟

پیشنهاد رئیس جمهوری برزیل به اوکراین: برای پایان دادن به جنگ کریمه را به روسیه واگذار کنید

ده‌ها کشته و زخمی در حمله مرگبار اوکراین به کریمه؛ روسیه: آمریکا مقصر است، پاسخ می‌دهیم