Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رستم عمروف از ترک‌تباران تاتار؛ وزیر دفاع جدید اوکراین کیست؟

رستم عمروف، وزیر دفاع جدید اوکراین
رستم عمروف، وزیر دفاع جدید اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اوکراین روز چهارشنبه ۶ سپتامبر به رستم عمروف، وزیر پیشنهادی دولت ولودیمیر زلنسکی برای وزارت دفاع این کشور رأی اعتماد داد.

آگهی

انتصاب آقای عمروف به عنوان وزیر دفاع اوکراین، بزرگ‌ترین تغییر در ساختار دفاعی این کشور از آغاز حمله نظامی روسیه در ۱۸ ماه گذشته است.

آقای عمروف جانشین الکسی رژنیکوف، وزیر دفاع پیشین اوکراین شده است که به هنگام مسئولیتش در این مقام، به تامین میلیاردها دلار کمک نظامی غرب به کی‌یف کمک کرد اما با اتهامات رسانه‌ای مبنی بر وجود فساد در این وزارتخانه تحت فشار قرار گرفت.

آقای رژنیکوف که روز یک‌شنبه توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین برکنار شد، خودش با اتهامات فساد روبرو نشده است.

وزیر دفاع پیشین اوکراین از آقای عمروف به عنوان گزینه‌ای مناسب برای این سمت نام برد.

آقای زلنسکی هنگام معرفی آقای عمروف که یکی از اعضای جامعه تاتارهای کریمه است، گفت که با ورود روسیه به نوزدهمین ماه جنگ علیه اوکراین، به «رویکردهای جدید» نیاز است.

وزیر دفاع پیشین اوکراین که این سمت را پیش از حمله روسیه به کشورش برعهده گرفته بود، در پی سخنان ویدیویی آقای زلنسکی که خواستار رویکردی جدید در وزارت دفاع اوکراین شده بود، روز دوشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد.

تغییر وزیر دفاع اوکراین در حالی انجام شده است که آقای زلنسکی پیشتر متعهد شده بود تلاش‌ها برای مبارزه با فساد در این کشور را تشدید کند.

برخی از صاحب‌نظران سیاسی بر این نظرند که این تصمیم آقای زلنسکی در پاسخ به شروط تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ وضعیت اوکراین به عنوان کاندیدای عضویت در این اتحادیه، اتخاذ شده است.

یک دانش‌آموخته اقتصاد وزیر دفاع شد

رستم عمروف پیش از آنکه به عنوان وزیر دفاع جدید اوکراین معرفی شود، ریاست صندوق املاک دولتی اوکراین را برعهده داشت.

عمروف ۴۱ ساله که یکی از چهره‌های برجسته جامعه ترک‌تبارانِ تاتار کریمه است در ازبکستان به دنیا آمده است، کشوری که خانواده‌اش در زمان استالین به آنجا تبعید شدند.

او پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی و زمانی‌ که تاتارها اجازه بازگشت به کریمه را دریافت کردند، همراه با خانواده‌اش در این شبه جزیره ساکن شدند.

آقای عمروف از سال ۲۰۲۰ یکی از اعضای گروه ویژه اوکراین بوده که وظیفه‌اش کار روی طرح‌هایی برای پایان دادن به اشغال کریمه توسط روسیه است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر دفاع جدید اوکراین که نزدیکانش از او به عنوان «یک مذاکره‌کننده با استعداد» نام می‌برند، یکی از اعضای هیات مذاکره‌کننده این کشور با روسیه در مارس ۲۰۲۲ بود.

او همچنین در جریان سفر رئیس جمهوری اوکراین به عربستان سعودی در ماه مه، عضو هیات همراه او بود.

رستم عمروف دارای مدرک لیسانس اقتصاد و فوق لیسانس در رشته مالی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلنسکی فساد در معافیت‌های پزشکی را محکوم کرد؛ هزاران نفر از اوکراینی‌ها با رشوه از جنگ فرار کرده‌اند

زلنسکی: پل کریمه هدفی نظامی و مشروع برای اوکراین است

ولودیمیر زلنسکی؛ جنگ چگونه رهبر اوکراین را تغییر داد؟