Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«حمله اوکراین به پل کریمه»؛ کی‌یف: مسکو در تدارک حمله به نیروگاه زاپوریژیا است

سرباز اوکراینی در حال شلیک خمپاره به مواضع روسیه در دونتسک
سرباز اوکراینی در حال شلیک خمپاره به مواضع روسیه در دونتسک Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات محلی روسیه روز پنجشنبه اعلام کردند که پل رابط میان شبه جزیره کریمه و جنوب اوکراین هدف حمله نظامیان اوکراینی قرار گرفته است.

آگهی

این حمله که روسیه تدارک و انجام آن را به ارتش اوکراین نسبت می‌دهد در بحبوحه تشدید‌ تنش‌ میان دو طرف جنگ بر سر یک نیروگاه هسته ای تحت کنترل مسکو صورت گرفته است.

نبردها در بخش‌های اشغالی جنوب و شرق اوکراین با شروع عملیات ضد تهاجمی ارتش اوکراین که از پیش انتظار آن می‌رفت، شدت یافته است.

سرگئی آکسیونوف، فرماندار روس شبه جزیره کریمه با انتشار پیامی در تلگرام اعلام کرد: «پل چونگار در طول شب هدف حمله‌ای قرار گرفت که قربانی از خود به جا نگذاشت.»

این پل کریمه را که سال ۲۰۱۴ در اقدامی یکجانبه از سوی مسکو ضمیمه خاک روسیه شده بود به بخشی از مناطق جنوبی اوکراین در خرسون متصل می‌کند که به اشغال نیروهای ارتش روسیه درآمده است.

این حمله که مقامات روسیه از انجام آن خبر داده‌اند در حالی صورت گرفته که نیروهای اوکراینی از اوایل ماه ژوئن ضد حملات برنامه‌ریزی شده خود را در چندین بخش از جبهه‌های نبرد، به ویژه در جنوب اوکراین آغاز کرده‌اند.

شبه جزیره کریمه به ویژه به عنوان یک پایگاه لجستیکی مهم برای نیروهای روسی مستقر در جنوب اوکراین قلمداد می‌‌‌شود.

در حالی که فرماندار کریمه از آسیب دیدن یک پل در این منطقه بر اثر حمله نظامیان اوکراینی خبر داده است، یک مقام روس دیگر در خرسون بدون ارائه جزئیات بیشتر به تخریب چندین زیرساخت شهری نیز اشاره کرده است.

ولادیمیر سالدو، فرماندار منصوب مسکو در خرسون در این خصوص می‌گوید: نیروهای تحت امر کی‌یف چند زیرساخت‌ غیرنظامی از جمله پل‌هایی در مرز اداری بین منطقه خرسون و کریمه در نزدیکی پل چونگار را هدف حمله قرار دادند.

وی همچنین مدعی شد که طبق «تخمین‌های اولیه» نیروهای اوکراینی از موشک‌های بریتانیایی «سایه توفان» برای حمله به این اهداف استفاده کرده‌اند.

شبه جزیره کریمه اغلب به شکل متوالی هدف حملات اوکراین به ویژه از سوی هواپیماهای بدون سرنشین قرار می گیرد.

تنها پلی که شبه جزیره کریمه را به صورت مستقیم به روسیه متصل اکتبر سال گذشته میلادی بر اثر انفجاری قوی به شدت آسیب دید.

کی‌یف: روسیه در تدارک حمله به نیروگاه هسته‌ای است

از سوی دیگر، اوکراین روز پنجشنبه مدعی شد که مسکو در تدارک سازماندهی حمله به یک نیروگاه هسته‌ای در جنوب این کشور است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز پنجشنبه با استناد به اطلاعات ارائه شده از سوی جاسوسان کشورش مدعی شد که روسیه در حال طراحی یک توطئه است تا بر اثر بروز حادثه‌ای تشعشعات رادیواکتیو از بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا نشر پیدا کند؛ ادعایی که کرملین آن را رد کرد.

آقای زلنسکی در پیامی ویدئویی تاکید کرد که کی‌یف اطلاعات جمع‌آوری شده خود را در خصوص نیروگاه زاپوریژیا که در منطقه تحت اشغال روسیه در جنوب اوکراین واقع شده با شرکا و متحدان بین المللی به اشتراک می گذارد.

کرملین ضمن رد اتهام مطرح شده از سوی کی‌یف اعلام کرد که تیمی از بازرسان هسته‌ای سازمان ملل به تازگی از این نیروگاه بازدید کرده و به همه موارد کنترل شده امتیاز بالا داده‌اند.

به گزارش رویترز، آقای زلنسکی در پیام خود اشاره نکرد که سرویس‌های اطلاعاتی کشورش بر مبنای چه شواهد و مدارکی ادعای حمله یا خرابکاری احتمالی در نیروگاه ژاپوریژیا توسط روسیه را مطرح کرده‌اند.

مجتمع نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که از آن به عنوان بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا نام می‌برند دارای شش رآکتور فعال است و اندک زمانی پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه گذشته تحت کنترل مسکو در‌آمد.

دو طرف مخاصمه تاکنون بارها یکدیگر را به گلوله باران این نیروگاه متهم کرده‌اند و تلاش‌های بین المللی برای ایجاد منطقه‌ای غیرنظامی در اطراف آن تاکنون با شکست مواجه شده است.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا: نیروهای اوکراین در چند روز گذشته عملیات تهاجمی بزرگی انجام داده‌اند

حملات موشکی جدید روسیه به چند شهر اوکراین ۳ کشته برجای گذاشت

انهدام پیشرفته‌ترین جنگنده روسیه برای اولین بار در تاریخ همزمان با پیشروی مسکو در خاک اوکراین