زیردریایی اتمی آمریکا در کره جنوبی؛ پیونگ‌یانگ تهدید به اقدام تلافی‌جویانه هسته‌ای کرد

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی در جریان بازدید روز گذشته از زیردریایی اتمی کلاس اوهایو
یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی در جریان بازدید روز گذشته از زیردریایی اتمی کلاس اوهایو Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی روز پنجشنبه در قالب یک بیانیه رسمی اعلام کرد که استقرار زیردریایی آمریکایی مجهز به تسلیحات هسته‌ای در کره جنوبی، «ممکن است مشمول شرایط استفاده از تسلیحات هسته‌ای» توسط کره شمالی قرار گیرد.

آگهی

کانگ سون نام، وزیر دفاع کره شمالی در بیانیه‌ای روز پنجشنبه اعلام کرد که «به ارتش ایالات متحده این واقعیت را متذکر می‌شوم که رویت روزافزون استقرار زیردریایی راهبردی هسته‌ای و سایر دارایی‌های راهبردی ممکن است طبق آنچه در قانون جمهوری دموکراتیک خلق کره در مورد سیاست قوای هسته‌ای مشخص شده است، مشمول شرایط استفاده از سلاح‌های هسته‌ای قرار گیرد.»

با توقف دیپلماسی بین دو کره و اینکه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی خواستار افزایش توسعه تسلیحات از جمله سلاح‌های هسته ای تاکتیکی شده است،‌ می‌توان گفت که روابط بین دو کشور هم‌اکنون در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

یک مقام کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک زیردریایی مجهز به سلاح هسته‌ای آمریکا برای اولین بار در چهار دهه گذشته به بندر کره جنوبی می‌رود.

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی که به دنبال تقویت روابط بین سئول و واشنگتن در مواجهه با تهدیدات فزاینده کره شمالی است، روز چهارشنبه از زیردریایی آمریکایی کلاس اوهایو در بندر بوسان در جنوب این کشور بازدید کرد.

واشنگتن آخرین بار در سال ۱۹۸۱ یکی از زیردریایی‌های خود با قابلیت هسته‌ای را در کره جنوبی مستقر کرده بود.

آقای کانگ، وزیر دفاع کره شمالی با اشاره به نام رسمی این کشور گفت: «نیروهای متخاصم با آوردن یک زیردریایی هسته‌ای راهبردی کلاس اوهایو به پایگاه عملیاتی بندر بوسان، آشکارترین و مستقیم‌ترین تهدید هسته‌ای را برای جمهوری دموکراتیک خلق کره به بار آوردند به این معنی که این سلاح‌های هسته‌ای راهبردی برای اولین بار پس از ۴۰ سال در شبه جزیره کره مستقر شده‌اند. »

وی در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی منتشر شد، گفت: «طرف نظامی آمریکایی باید متوجه باشد که دارایی‌های هسته‌ای این کشور وارد آب‌های بسیار خطرناکی شده است».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سئول و واشنگتن در پاسخ به تهدیدات پیونگ یانگ و پرتاب‌های مکرر موشک، همکاری‌های دفاعی خود را افزایش داده‌اند و تمرین‌های نظامی مشترکی را با جت‌های رادارگریز پیشرفته و دارایی‌های راهبردی ایالات متحده برگزار کرده‌اند.

آنها اولین نشست گروه مشورتی هسته ای خود را روز سه‌شنبه در سئول برگزار کردند که هدف آن بهبود هماهنگی هسته‌ای و تقویت آمادگی نظامی علیه کره شمالی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه آزمایش سیستم موشکی بازدارنده هسته‌ای بریتانیا بار دیگر «ناموفق» بود

تهدید کره جنوبی: استفاده پیونگ یانگ از سلاح هسته‌ای پایان رژیم کیم جونگ اون را رقم خواهد زد

نمایش تازه قدرت علیه کره شمالی؛ آمریکا بمب‌افکن‌های بی-۵۲ را به پرواز در آورد