Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نمایش تازه قدرت علیه کره شمالی؛ آمریکا بمب‌افکن‌های بی-۵۲ را به پرواز در آورد

بمب‌افکن بی-۵۲ و اسکورت جنگنده‌های اف-۲۲ در رزمایش مشترک با کره جنوبی در دسامبر ۲۰۲۲
بمب‌افکن بی-۵۲ و اسکورت جنگنده‌های اف-۲۲ در رزمایش مشترک با کره جنوبی در دسامبر ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چند روز پس از برگزاری راهپیمایی‌های گسترده ضدآمریکایی در پایتخت کره شمالی، واشنگتن روز جمعه در جدیدترین اقدام خود برای نمایش قدرت علیه پیونگ‌یانگ، بمب افکن‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خود را بر فراز شبه‌جزیره کره به پرواز در آورد.

آگهی

بر اساس بیانیه وزارت دفاع کره جنوبی، بمب‌افکن‌های دوربرد «بی-۵۲» در تمرینات هوایی مشترک به همراه سایر جت‌های جنگنده آمریکا و کره جنوبی بر فراز شبه‌جزیره به پرواز در آمدند. 

این بمب‌افکن‌های راهبردی، جدیدترین ادوات جنگی آمریکایی است که در پاسخ به تلاش کره شمالی برای گسترش زرادخانه هسته‌ایش به نمایش درآمده است.

دو هفته پیش نیز، ایالات متحده برای اولین بار در شش سال گذشته یک زیردریایی اتمی با قابلیت حمل ۱۵۰ موشک تاماهاک را در آب‌های کره جنوبی مستقر کرد. ورود زیردریایی «یو‌.اس‌.اس. میشیگان» یک روز پس از آن صورت گرفته بود که کره شمالی آزمایش‌های موشکی خود را در اعتراض به رزمایش‌های قبلی آمریکا و کره جنوبی، از سر گرفت.

پاسخ به آزمایش‌های مکرر موشک‌های بالستیک چگونه است؟

جنگ کره با اعلام یک «آتش بس» و نه یک «معاهده صلح» به پایان رسید و این نشان می‌دهد که شبه جزیره عملا همچنان در وضعیت فنی جنگ قرار دارد. ایالات متحده هم حدود ۲۸ هزار سرباز را در کره جنوبی به عنوان نیروی بازدارنده در برابر تجاوز احتمالی کره شمالی مستقر کرده است.

از زمان پرتاب دو موشک بالستیک کوتاه برد توسط پیونگ‌یانگ در پانزدهم ژوئن، کره شمالی آشکارا آزمایش تسلیحات دیگری انجام نداده است؛ اما استقرار بمب‌افکن‌های ایالات متحده می‌تواند باعث شود تا کره شمالی دوباره در اعتراض دست به پرتاب‌های جدید بزند.

افزایش «نمایش منظم قدرت از طریق دارایی‌های راهبردی ایالات متحده» در شبه جزیره کره بخشی از توافقات حاصل شده بین جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی در جریان نشست واشنگتن در ماه آوریل بود.

بایدن در آن زمان اظهار داشت که هرگونه حمله هسته‌ای کره شمالی به ایالات متحده یا متحدان واشنگتن «به پایان هر رژیمی» که چنین اقدامی را انجام دهد منجر خواهند شد.

آسوشیتدپرس
نمایش کره شمالی در حال نظاره کردن یک آزمایش موشکیآسوشیتدپرس

کره شمالی در یک سال نیم گذشته چند آزمایش موشکی انجام داده است؟

از آغاز سال ۲۰۲۲ تا کنون، کره شمالی در تلاش برای افزایش زرادخانه موشک‌های هسته‌ای خود برای هدف‌گیری سرزمین اصلی ایالات متحده و کره جنوبی، بیش از ۱۰۰ آزمایش موشکی انجام داده است. واشنگتن و سئول نیز در پاسخ به این آزمایش‌های موشکی، تمرینات نظامی خود را افزایش داده‌اند.

اواخر ماه مه امسال نیز پرتاب یک موشک از سوی کره شمالی که حامل اولین ماهواره جاسوسی این کشور بود، با شکست مواجه شد و بلافاصله پس از بلند شدن در آب سقوط کرد. 

کره شمالی از آن زمان به طور مکرر گفته است که برای پرتاب دوم تلاش خواهد کرد و اعلام کرد که ساخت سامانه نظارت فضایی برای مقابله با آنچه که خصومت ایالات متحده خوانده، بسیار مهم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قدرت‌نمایی و تنش در شبه‌جزیره کره؛ پیونگ‌یانگ چندین موشک کروز شلیک کرد

زیردریایی اتمی آمریکا در کره جنوبی؛ پیونگ‌یانگ تهدید به اقدام تلافی‌جویانه هسته‌ای کرد

سفر آفریقایی رئیس جمهوری ایران؛ رئیسی پس از کنیا وارد اوگاندا شد