Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نخستین ماهواره جاسوسی کره شمالی با فرمان کیم جونگ اون آماده پرتاب شد

بازدید کیم جونگ اون و دخترش از اداره ملی توسعه هوافضا در پیونگ‌یانگ
بازدید کیم جونگ اون و دخترش از اداره ملی توسعه هوافضا در پیونگ‌یانگ Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توسعه یک ماهواره شناسایی نظامی، پیش از این به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی برنامه دفاعی کره شمالی از سوی کیم جونگ اون در سال ۲۰۲۱ مطرح شده بود.

آگهی

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز چهارشنبه از تکمیل مراحل ساخت نخستین ماهواره جاسوسی نظامی این کشور خبر داد.

بنا به این گزارش، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دستور پرتاب این ماهواره جاسوسی را که قرار است به زودی در مدار زمین قرار گیرد، صادر کرده است.

کیم جونگ اون در جریان بازدید از آژانس فضایی کره شمالی، خواستار آن شد که نخسین ماهواره جاسوسیِ نظامی کشورش طبق برنامه زمان‌بندی شده در تاریخ مقرر به فضا پرتاب شود.

وی که به همراه دخترش از اداره ملی توسعه هوافضا در پیونگ‌یانگ بازدید می‌کرد، به جزئیات بیشتر درباره زمان تعیین شده برای پرتاب این ماهواره شناسایی نظامی اشاره‌ای نکرد.

رهبر کره شمالی همچنین در گفتگو با کارکنان این آژانس فضایی، خواستار استقرار «چند ماهواره شناسایی در مدارهای مختلف» شد.

STR/AFP
بازدید کیم جونگ اون و دخترش از آژانس فضایی کره شمالی و نظارت بر روند تکمیل ساخت ماهواره جاسوسی نظامیSTR/AFP

کیم جونگ اون، دستیابی به فناوری شناسایی نظامی توسط متخصصان کره شمالی را وظیفه و ماموریتی اساسی خواند تا به گفته او کشورش از این راه بتواند با «تهدیدها و تجاوزات سئول و واشنگتن» مقابله کند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیونگ یانگ به تازگی از پرتاب موفقیت‌آمیز یک موشک بالستیک قاره پیمای جدید با سوخت جامد خبر داده است.

به گفته تحلیلگران، پرتاب این موشک قاره‌پیما می‌تواند یک گام بزرگ و رو به جلو برای برنامه تسلیحاتی کره شمالی به شمار آید.

کره شمالی دسامبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که «آزمایش نهایی مهمی» را در زمینه توسعه یک ماهواره جاسوسی انجام داده است.

این ادعا اما بلافاصله توسط برخی کارشناسان و تحلیلگران زیر سوال رفت؛ کارشناسان مدعی بودند کیفیت تصاویری که به ظاهر باید از ماهواره گرفته شده باشد بسیار پایین بوده است.

توسعه یک ماهواره شناسایی نظامی، پیش از این به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی برنامه دفاعی کره شمالی از سوی کیم جونگ اون در سال ۲۰۲۱ مطرح شده بود.

آن چان ایل، مدیر یک مؤسسه بین‌المللی مطالعات در امور کره شمالی، به خبرگزاری فرانسه گفت: «به نظر می‌رسد پیونگ‌یانگ ماهواره خود را در حال حاضر به شکل "نمادین" پرتاب خواهد کرد و سپس به‌تدریج آن را بهبود خواهد بخشید.»

این پژوهشگر مطالعات کره شمالی افزود: «اگر چین و روسیه از این پروژه حمایت فنی نکنند، انجام فعالیت‌های جاسوسی با تجهیزاتی که پیونگ‌یانگ در اختیار دارد، دشوار خواهد بود».

اما یانگ مو جین، رئیس دانشگاه مطالعات کره شمالی در سئول معتقد است که ادعاهای رهبر کره شمالی باید جدی گرفته شود. وی در این خصوص می‌گوید: «از آنجایی که ماهواره‌های شناسایی کره شمالی می‌توانند نقشی کلیدی در صورت حمله هسته‌ای پیشگیرانه ایفا کنند، تهدیدی مهم برای کره جنوبی به‌شمار می‌روند.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

کره شمالی از سال گذشته میلادی تاکنون به دفعات دست به انجام آزمایش‌ موشک‌های بالستیک دور برد و نزدیک برد زده است.

این کشور به این ترتیب روندی را به عنوان یک قدرت هسته‌ای «غیرقابل بازگشت» در پیش گرفته که عملا درها را به روی هرگونه مذاکره در خصوص خلع سلاح می‌بندد.

پیونگ‌یانگ آزمایش‌های موشکی اخیر خود را پاسخی به آنچه «تهدید‌های ناشی از تقویت همکاری‌های آمریکا و کره جنوبی و نیز برپایی مانور‌های مشترک نظامی از سوی این دو کشور در منطقه» خوانده شده، اعلام کرده است.

آگهی

ارتش آمریکا و کره جنوبی نیز پیش‌تر در واکنش به «تهدیدات هسته‌ای فزاینده کره شمالی» رزمایش‌های ترکیبی متعددی را برپا کرده‌اند. دو کشور به تازگی نیز یک رزمایش هوایی ۱۲ روزه را با حضور حدود ۱۱۰ هواپیمای جنگی برگزار و در یک رزمایش دفاع موشکی دریایی یک روزه با حضور ژاپن شرکت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر کره شمالی وعده داد از روسیه «کاملا» حمایت کند

برگزاری بزرگترین رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی در نزدیکی مرزهای کره شمالی

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد