Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره شمالی: دوربین‌های ماهواره جاسوسی را آزمایش کرده‌ایم

این عکس را خبرگزاری رسمی کره شمالی از شبه جزیره کره منتشر کرده است و می‌گوید که از فضا گرفته شده است
این عکس را خبرگزاری رسمی کره شمالی از شبه جزیره کره منتشر کرده است و می‌گوید که از فضا گرفته شده است Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی روز دوشنبه ۲۸ فوریه (۹ اسفند) اعلام کرد که دوربین‌هایی را برای نصب روی یک ماهواره جاسوسی آزمایش کرده است.

آگهی

کره شمالی روز دوشنبه ۲۸ فوریه (۹ اسفند) اعلام کرد که دوربین‌هایی را برای نصب روی یک ماهواره جاسوسی آزمایش کرده است.

سازمان ملل و کشورهای دیگر، پرتاب ماهواره از سوی کره‌شمالی را پوششی برای آزمایش‌های موشکی عنوان می‌کنند چراکه موشک‌های بالستیک و راکت‌ها در پرتاب‌های ماهواره‌ای، موتور و سایر فناوری‌های مشابهی دارند. نگرانی‌ها درباره پرتاب ماهواره کره‌شمالی پس از آن بیشتر شد که این کشور اخیرا تهدید کرده است برای مقابله با آنچه که خصومت ایالات متحده نامیده می‌شود، تعلیق چهار ساله آزمایش‌های تسلیحاتی بزرگ را لغو خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی اعلام کرد که آزمایش روز گذشته شامل دوربین‌هایی برای یک ماهواره شناسایی (اطلاعاتی) بود که عکاسی عمودی و مورب از یک منطقه خاص از زمین را انجام داد. این نهاد اضافه کرد که این آزمایش «در توسعه ماهواره اطلاعاتی اهمیت زیادی دارد» و عکس‌هایی از شبه جزیره کره منتشر کرد که به نظر می‌رسد از فضا گرفته شده باشد.

کره شمالی به‌طور مستقیم پرتاب موشک را تایید نکرد اما بیانیه خبرگزاری مرکزی کره نشان می‌دهد که این کشور یک موشک یا موشکی برای گرفتن عکس‌های فضایی شلیک کرده است. ایالات متحده آمریکا، کره‌جنوبی و ژاپن روز یکشنبه اعلام کردند که یک موشک بالستیک جدید از سوی کره‌شمالی پرتاب شده است که هشتمین پرتاب از این نوع در سالجاری است.

لی‌چون‌گئون محقق در موسسه سیاست علم و فناوری کره جنوبی گفت که این عکس‌ها احتمالا زمانی گرفته شده‌اند که موشک در حال اوج گرفتن بوده یا به اوج خود رسیده است. اما لی گفت که نمی‌تواند کیفیت دوربین‌های کره شمالی را تایید کند زیرا تصاویر ماهواره‌ای با وضوح بالاتر را منتشر نکرده است.

کره‌شمالی پس از شکست‌های مکرر، نخستین ماهواره خود را در سال ۲۰۱۲ و دومین را در سال ۲۰۱۶ با موفقیت در مدار قرار داد. کره‌شمالی می‌گوید که هر دو، ماهواره‌های رصد زمین هستند که تحت برنامه توسعه صلح‌آمیز فضایی این کشور پرتاب شده‌اند.

با این حال آقای لی معتقد است که کره‌شمالی هر دو ماهواره را برای جاسوسی از رقبای خود ساخته است.

کارشناسان می‌گویند که پرتاب‌های گذشته ماهواره‌ای کره‌شمالی، برنامه‌های موشکی این کشور را بهبود بخشیده است. کره شمالی در سال ۲۰۱۷ سه آزمایش موشکی بالستیک قاره‌پیما انجام داد که توانایی بالقوه این کشور را برای حمله به سرزمین اصلی ایالات متحده با سلاح‌های هسته‌ای نشان داد.

یک ماهواره جاسوسی در میان مجموعه‌ای از سیستم‌های تسلیحاتی پیچیده قرار دارد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی سال گذشته متعهد شد که آن را بر اساس برنامه‌های پنج ساله تقویت نظامی توسعه دهد. هنوز مشخص نیست که آیا کره شمالی سطوح کافی از دوربین‌ها را برای قرار دادن بر روی ماهواره و امکان نظارت بر فعالیت‌های نظامی کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا ایجاد کرده است یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره‌جنوبی: پیونگ‌یانگ یک موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش کرد

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد

کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را آزمایش کرد