هفت کشور از کره شمالی خواستند افرادی را که ربوده است به کشورهایشان بازگرداند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم کره شمالی
پرچم کره شمالی   -  Copyright  CANVA PRO

هفت کشور عضو سازمان ملل از جمله ژاپن، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه از کره شمالی خواسته‌اند تا افرادی را که دهه‌ها پیش ربوده است فورا به کشورهایشان بازگرداند.

این درخواست در بیانیه مشترکی پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل در روز چهارشنبه ‍۱۵ دسامبر برای بررسی وضعیت حقوق بشر در کره شمالی مطرح شد. این نشست به درخواست آمریکا و کشورهای اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد پشت درهای بسته انجام شد.

در بخشی از بیانیه صادر شده از سوی هفت کشور آمده است که «حکومت کره شمالی در آدم ربایی بین‌المللی و ناپدید شدن اتباع ژاپنی و سایر اتباع که بر خلاف میل آن‌ها در این کشور نگهداری می‌شوند، دست داشته است.»

حکومت کره شمالی در آدم ربایی بین‌المللی و ناپدید شدن اتباع ژاپنی و سایر اتباع که بر خلاف میل آن‌ها در این کشور نگهداری می‌شوند، دست داشته است.
بیانیه هفت کشور عضو سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در کره شمالی

در این بیانیه از پیونگ‌یانگ خواسته شده است تا تمام مسائل مربوط به این ربوده‌شده‌ها به ویژه بازگشت فوری آن‌ها را حل و فصل کند.

طبق این بیانیه، کره شمالی همچنان افراد را در اردوگاه‌های زندانیان سیاسی نگهداری می‌کند. آن‌ها شمار این افراد را ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده‌اند.

این کشورها گفته‌اند در این اردوگاه‌ها زندانیان از شکنجه، کار اجباری و سایر آزارها رنج می‌برند.

در بیانیه تصریح شده است که سواستفاده‌های با اجرای اقداماتی که ظاهرا کره شمالی برای همه‌گیری ویروس کرونا انجام می‌دهد تشدید شده است: «این اقدامات مانع از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به کسانی شده است که به شدت به آن نیاز دارند.»

استونی، ایرلند و نروژ نیز این بیانیه را امضا کرده‌اند.

ایشیکان کیمیهرو، سفیر ژاپن در سازمان ملل متحد بر اهمیت مفاد این بیانیه تاکید کرد و گفت که ربوده‌شدگان را یک نگرانی بین‌المللی می‌داند.

او گفت که ژاپن با همکاری سایر کشورها به دنبال حل موضوع آدم‌ربایی خواهد بود.