نتیجه آزمایش سیستم موشکی بازدارنده هسته‌ای بریتانیا بار دیگر «ناموفق» بود

Britain Nuclear Weapons
Britain Nuclear Weapons Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه «سان» روز چهارشنبه گزارش داد که نتیجه آزمایش سیستم موشکی اتمی «ترایدنت» بریتانیا در ماه گذشته، بار دیگر ناموفق بوده و موشکی که از زیر دریایی شلیک شده درنهایت در نزدیکی همان زیردریایی در اقیانوس سقوط کرده است.

آگهی

این روزنامه به نقل از یک منبع ناشناس نوشت: «موشک زیردریایی را ترک کرد اما درست در کنار آن‌ فرو آمد.»

به نوشته سان، در جریان این آزمایش که ۳۰ ژانویه که در سواحل فلوریدا انجام شده، تقویت کننده‌های نصب شده روی موشک که مجهز به کلاهک‌های ساختگی بودند، مشتعل نشدند.

وزارت دفاع بریتانیا نیز تایید کرد که یک ناهنجاری در طول آزمایش روی داده است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «از آنجا که موضوع به امنیت ملی بریتانیا مربوط می‌شود، نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری ارائه کنیم. با این حال مطمئن هستیم که این ناهنجاری یک اتفاق منحصربفرد بوده است و بنابراین هیچ تاثیر منفی روی قابلیت اطمینان سامانه‌های موشکی ترایدنت و اثربخشی عملیات بازدارندگی بریتانیا ندارد.»

این بیانیه تاکید کرد که «بازدارندگی هسته‌ای بریتانیا ایمن، مطمئن و مؤثر باقی می‌ماند».

گفته می شود که این دومین شلیک ناموفق پیاپی این سیستم است. پیش از این، آزمایش این سامانه توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در سواحل ایالات متحده در ژوئن ۲۰۱۶ میلادی نیز با شکست مواجه شده بود.

وبسایت خبری «گاردین» می‌نویسد که پس از گزارش‌های «نگران‌کننده» درباره شکست آزمایش موشکی اخیر، حزب کارگر بریتانیا خواستار تضمین در مورد اثربخشی بازدارندگی هسته‌ای بریتانیا شده است.

زیردریایی «اچ‌ام‌اس ونگارد» یکی از چهار زیردریایی هسته‌ای کلاس «ونگارد» است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ میلادی به گشت‌زنی پرداخت. این زیردریایی‌ها موشک‌های هسته‌ای Trident 2 D5 ساخت آمریکا را حمل می‌کنند که پایه اصلی بازدارندگی هسته‌ای استراتژیک این کشور محسوب می‌شود.

بنا بر اطلاعات منتشر شده از سوی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، موشک «ترایدنت» می‌تواند به سمت اهدافی تا فاصله ۴ هزار مایلی شلیک شود و در سریع‌ترین حالت می‌تواند با سرعت بیش از ۱۳ هزار مایل در ساعت حرکت کند.

این موشک‌ها ۱۳ متر طول و۵۸۵۰۰ کیلوگرم وزن دارند و برای اینکه به سطح آب شلیک شوند باید توسط یک گاز پرفشار از زیردریایی خارج شوند.

هر زیردریایی کلاس «ونگارد» می‌تواند تا ۱۶ موشک بالستیک قاره‌پیما را در خود جای دهد و تا ۸ راکت «ترایدنت» و ۴۰ کلاهک هسته‌ای را حمل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه از شلیک موفق موشک قاره‌پیمای «بولاوا» توسط زیردریایی اتمی جدید «امپراتور الکساندر سوم» خبر داد

دومین زیردریایی هسته‌ای آمریکا وارد آب‌‌های کره جنوبی شد

زیردریایی اتمی آمریکا در کره جنوبی؛ پیونگ‌یانگ تهدید به اقدام تلافی‌جویانه هسته‌ای کرد