استقرار زیردریایی هسته‌ای ایالات متحده در شبه جزیره کره؛ بازدارندگی هسته‌ای برای کره شمالی یا جنوبی؟

یو اس اس کنتاکی، زیردریایی مجهز به سلاح هسته ای ایالات متحده در بوسان، کره جنوبی، جولای ۲۰۲۳
یو اس اس کنتاکی، زیردریایی مجهز به سلاح هسته ای ایالات متحده در بوسان، کره جنوبی، جولای ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده برای نخستین بار پس از دهه ۱۹۸۰ یک زیردریایی مجهز به سلاح هسته‌ای را به بندری در کره جنوبی اعزام کرد. این اقدام به عنوان مانوری نظامی در تنش رو به رشد با کره شمالی و نیز پاسخی به نیاز واشنگتن برای احیای نقش خود در این منطقه است.

آگهی

 استقرار این زیردریایی درست در زمانی اتفاق می‌افتد که تنش‌های میان آمریکا و کره شمالی افزایش یافته و هم‌زمان یک سرباز آمریکایی نیز با عبور غیرمجاز از مرز بین دو کره، وارد خاک کره شمالی شده و واشنگتن را وارد بحران جدیدی با پیونگ یانگ کرده است.

 در واقع پیش از فرار این سرباز آمریکایی به نام تراویس کینگ به کره شمالی، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در تصمیمی بی سابقه در طی چهل سال گذشته در روز سه شنبه زیردریایی یو اس اس کنتاکی (USS Kentucky) را با قابلیت شلیک موشک‌های هسته‌ای به بندر بوسان در جنوب کره جنوبی فرستاد.

قابلیت شلیک ۸۰ موشک هسته‌ای از روی عرشه

 از سال ۱۹۸۰، واشنگتن برای محدود کردن تنش‌ها در شبه‌جزیره کره از استقرار بیش از حد تسلیحات هسته‌ای در این منطقه اجتناب کرده بود.

 اما سرانجام خویشتن‌داری واشنگتن با اعزام این ناو که توانایی حمل تا ۸۰ موشک هسته‌ای را دارد، به پایان رسیده است.

 هو تینگ بوسکو هونگ، متخصص امور چین و امنیت در آسیا این زیردریایی را یکی از ۱۴ زیردریایی با قابلیت شلیک موشک هسته‌ای دانست که در ایالات متحده فعال است و آن را پیشرو در بازدارندگی هسته‌ای دریایی ایالات متحده معرفی کرد.

 کیم یو جونگ، خواهر بانفوذ رهبر کره شمالی، این اقدام را «بیش از هر زمان دیگری موجب دور کردن کره شمالی از میز مذاکره» معرفی کرد.

 هوتینگ هونگ در این باره یادآور می‌شود: «در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و دونالد ترامپ، واشنگتن مرتباً به تهدید کره شمالی به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی‌اش اقدام می‌کرد. اما جو بایدن در این باره محتاطانه‌تر عمل کرد. اولویت‌های او روسیه در رتبه اول، چین در رتبه بعدی و کره شمالی در جایگاه سوم بود.» اما از نظر او دیگر زمان آن رسیده بود که واشنگتن صدای خود را در منطقه بلند کند.

 در طی این مدت پیونگ یانگ از این فرصت برای انجام تعداد زیادی آزمایش موشکی استفاده کرد که این کارشناس این آزمایشات را منجر به بالابردن تسلط فنی کره شمالی معرفی کرد. هشدارهای شفاهی ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده نیز بر روی کره شمالی هیچ تاثیری نداشت.

 بنابراین استقرار زیر دریایی یو اس اس کنتاکی به کیم جونگ اون یادآوری می‌کند که واشنگتن او را فراموش نکرده است.

بازدارندگی هسته‌ای برای کره شمالی یا جنوبی؟

 سباستین هارنیش، متخصص در شبه جزیره کره ارسال این ناو را بیشتر «یک ژست سیاسی می‌داند تا یک حرکت نظامی»، زیرا «از نقطه نظر موازنه قوا با پیونگ یانگ، حضور این زیردریایی در بوسان تغییر چندانی ایجاد نمی‌کند.» او همچنین موشک‌های طراحی شده توسط زیردریایی‌های کلاس اوهایو را «برای شلیک از دور با برد بیش از ۷۰۰۰ کیلومتر» مناسب می‌داند که «استقرار آن در نزدیکی مرز کره‌شمالی هیچ فایده‌ای ندارد.»

 کانال خبری سی ان ان، همچنین مزیت یک زیردریایی را در توانایی نامرئی بودن آن می‌داند، بنابراین حضور ثابت آن در بندر بوسان «ارزش تاکتیکی اصلی آن را خنثی می‌کند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

 آنتوان بونداز، متخصص شبه جزیره کره این نوع موضع‌گیری‌های ایالات متحده را برای آن می‌داند که «واشنگتن می‌خواهد از هسته‌ای نشدن سئول اطمینان حاصل کند.»

 در واقع با توجه به شرایط منطقه‌ای از جمله «افزایش زرادخانه‌ی هسته‌ای چین و تهاجمی‌تر شدن آن در آسیا و اقدامات کره‌شمالی سئول بیش از هر زمان دیگری احساس خطر می‌کند.»

 بنابراین می‌توان این زیردریایی را نشان دهنده یک سلاح بازدارندگی هسته‌ای دوگانه دانست که از منظر هوتینگ هونگ هم «به کیم جونگ اون یادآوری کند که در صورت عبور از خط قرمز، واشنگتن چیزی برای ضربه زدن دارد و هم از مشارکت کره جنوبی در گسترش سلاح‌های هسته‌ای در جهان جلوگیری می‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع روسیه در کره شمالی؛ آیا عضو دائم شورای امنیت موشک‌های ممنوعه را تایید کرد؟

محکومیت دو نوجوان در کره شمالی به ۱۲ سال کار با اعمال شاقه به دلیل تماشای ویدیوهای کره جنوبی

رقابت در شبه‌جزیره کره:ده روز پس از کره‌شمالی، ماهواره جاسوسی کره‌جنوبی باکمک ایلان‌ماسک به فضا رسید