Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل: روسیه در ازای دسترسی به سوئیفت، توافق صادرات غلات اوکراین را تمدید کند

برداشت گندم در مزرعه
برداشت گندم در مزرعه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ارشد سازمان ملل متحد به منظور پیشگیری از عمیق‌تر شدن بحران غذایی در جهان، از ولادیمیر پوتین خواسته‌اند در قبال دریافت امتیازاتی اجازه دهد صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه ادامه یابد.

آگهی

رویترز به نقل از منابع خبری خود گزارش کرده که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیشنهاد داده است که در ازای اتصال یک شعبه بانک کشاورزی این کشور به سیستم پرداخت بین‌المللی «سوئیفت»، قراردادی را تمدید کند که اجازه می‌دهد صادرات غلات از اوکراین در دریای سیاه به صورت امن ادامه یابد.

توافق صادرات غلات اوکراین روز دوشنبه هفته آینده منقضی می‌شود و روسیه تهدید کرده که آن را لغو خواهد کرد، چرا که چندین درخواست این کشور برای صادرات غلات و کود خود به خارج برآورده نشده است.

دو کشتی آخری که تحت توافق دریای سیاه سفر می‌کنند اکنون در حال بارگیری زود از موعد محموله‌های خود در بندر اودسا اوکراین هستند.

اتصال مجدد بانک کشاورزی روسیه (Rosselkhozbank) به به شبکه پرداخت بین‌المللی سوئیفت یکی از خواسته‌های اصلی مسکو در ماه‌های اخیر بوده است. اتحادیه اروپا در ژوئن ۲۰۲۲ این دسترسی را به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین قطع کرد.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا پیشتر در ماه مه گفته بود که اتحادیه اروپا طرح بازگرداندن بانک‌های روسیه را در دست بررسی ندارد. با این حال خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) از قول سه منبع آگاه نوشت که اتحادیه اروپا به طور خاص در حال بررسی اتصال یکی از شرکت‌های تابعه بانک کشاوری روسیه به سوئیفت است تا این شرکت بتواند معاملات غلات و کود را انجام دهد.

این خبرگزاری همچنین از قول دو منبع آگاه گفته است که آنتونی گوترش به ولادیمیر پوتین پیشنهاد داده روسیه اجازه دهد قرارداد غلات دریای سیاه برای چند ماه ادامه یابد تا اتحادیه اروپا فرصت یابد یکی از شعبه های بانک کشاورزی روسیه را به سوئیفت متصل کند.

سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه گفته بود که دبیرکل این سازمان روز سه‌شنبه نامه‌ای به پوتین ارسال کرده و در آن راهی برای تسهیل بیشتر صادرات مواد غذایی و کود روسیه و اطمینان از ادامه نقل و انتقال محموله‌های غلات اوکراینی در دریای سیاه پیشنهاد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، جزئیات بیشتری در مورد این پیشنهاد ارائه نکرد اما گفت که آقای گوترش با همه طرف‌های درگیر در این موضوع در حال تبادل بحث است و مایل است در مورد پیشنهاد خود با طرف روسی صحبت بیشتری انجام دهد.

توافق عبور غلات از دریای سیاه به ابتکار مشترک سازمان ملل و ترکیه در ژوئیه ۲۰۲۲ منعقد شد تا اثرات منفی جنگ در اوکراین بر بحران جهانی غذا را کاهش دهد. برای متقاعد کردن روسیه به این قرارداد همزمان یادداشت تفاهمی سه ساله بسته شد که طبق آن مقامات سازمان ملل موافقت کردند به روسیه کمک کنند تا مواد غذایی و کود خود را به بازارهای خارجی برساند.

هرچند صادرات مواد غذایی و کود روسیه مشمول تحریم‌های غرب پس از حمله به اوکراین نیست، با این حال مسکو می‌گوید محدودیت‌ها در پرداخت‌ها، لجستیک و بیمه مانعی برای صادرات محموله‌هایش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئیفت پلتفرم جدیدی را برای ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی راه‌اندازی می‌کند

تحریم غلات اوکراین؛ کی‌یف علیه سه کشور اتحادیه اروپا شکایت کرد

بلینکن در شورای امنیت سازمان ملل: روسیه به سیستم جهانی غذا حمله کرده است