Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دبیر‌کل سازمان ملل متحد در کی‌یف: تمدید توافق صادرات غلات اوکراین «ضروری و حیاتی» است

تاکید آنتونی گوترش بر لزوم تمدید توافق صادرات غلات از اوکراین
تاکید آنتونی گوترش بر لزوم تمدید توافق صادرات غلات از اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین روز سه‌شنبه خواستار تلاش‌های بین‌المللی برای باز نگه داشتن خطوط کشتیرانی در دریای سیاه شد که از آن برای حمل و صادرات غلات تولید شده در این کشور استفاده می‌شود.

آگهی

دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در کی‌یف، پایتخت اوکراین، تمدید توافقنامه صادرات غلات میان این کشور و روسیه را ضروری و حیاتی قلمداد کرد.

آقای گوترش در حالی از لزوم تمدید این توافقنامه مهم برای عرضه مواد غذایی به جهان سخن گفته است که مدت اعتبار آن ۱۰ روز دیگر در ۱۸ مارس پایان می‌یابد.

دبیر کل سازمان ملل متحد که برای بازدیدی رسمی به کی‌یف سفر کرده طی سخنانی گفت: «می‌خواهم بر اهمیت تمدید (توافقنامه غلات) در روز ۱۸ مارس و فراهم شدن شرایط لازم برای استفاده بهینه از زیرساخت‌های صادراتی تأکید کنم.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز تمدید این توافق را برای کل جهان«کاملاً ضروری» عنوان کرد.

به گفته آقای گوترش، این توافقنامه اجازه صادرات ۲۳ میلیون تن غلات تولید شده در اوکراین را فراهم کرد که تا آن زمان به دلیل تهاجم روسیه امکان خروج آنها از بنادر تحت محاصره این کشور غیرممکن بود.

دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد: «این مسئله به کاهش هزینه تهیه مواد غذایی در جهان کمک کرد و به افرادی که آنها نیز بهای سنگینی را در این جنگ پرداخت می‌کنند، به ویژه شهروندان کشورهای در حال توسعه یاری رساند.»

آقای گوترش یادآور شد که صادرات غلات و کودهای شیمیایی تولید شده در اوکراین و همچنین روسیه با توجه نرخ بالای تورم در بسیاری از کشورهای جهان «برای امنیت غذایی جهانی و پایین نگه داشتن بهای مواد غذایی ضروری است.»

اوکراین روز سه‌شنبه خواستار تلاش‌های بین‌المللی برای باز نگه داشتن خطوط کشتیرانی در دریای سیاه شد که از آن برای حمل و صادرات غلات تولید شده در این کشور استفاده می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز اوایل ماه مارس در جریان نشست وزاری خارجه گروه ۲۰ در هند از روسیه خواسته بود تا توافق صادرات غلات را تمدید کند.

روسیه پیش‌تر با طرح گلایه‌ای یادآور شده بود که بخش مربوط به اعطای مجوز صادرات کودهای شیمیایی بدون لحاظ تحریم‌های غرب به این کشور در توافقنامه یاد شده کاملا رعایت نشده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کی‌یف: پدافند هوایی اوکراین ۲۲ پهپاد شاهد ایرانی را سرنگون کرد

نخستین کشتی حامل غلات اوکراین پس از بازرسی در ترکیه راهی بندر طرابلس لبنان شد

ترکیه: میانجی ایجاد کریدوری برای انتقال غلات اوکراین به بازارهای جهانی شدیم