Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اوکراین در سالگرد «هولودومور» از اجرای پروژه صادرات غلات به فقیرترین کشورهای آفریقایی خبر داد

Ukraine Great Famine
Ukraine Great Famine Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفتۀ زلنسکی تا کنون ۱۵۰ میلیون دلار از بیش از ۲۰ کشور جهان و اتحادیه اروپا برای صادرات غلات به اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، سومالی و یمن جمع آوری شده است.

آگهی

اوکراین روز شنبه به مناسبت گرامیداشت «روز هولودومور» از راه‌اندازی پروژه‌ای تحت عنوان «غلات از اوکراین» برای صادرات غلات به فقیرترین کشورهای آفریقایی خبر داد.

ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور در نودمین سالگرد گرامیداشت «هولودومور» گفت: «اوکراین به تعهدات خود درباره صادرات غلات و سایر محصولات کشاورزی به بازار جهانی همچنان پایبند است. اوکراین، هم برای حیات خود و هم برای زندگی در سایر کشورها می‌جنگد تا مردم آنها نیز از گرسنگی رهایی یابند.»

قرار است در چهارچوب این پروژه، در مجموع تا تابستان آینده حدود ۶۰ کشتی از بنادر اوکراین غلات را به کشورهای اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، سومالی و یمن(واقع در انتهای آسیای باختری و نزدیک به آفریقا) بفرستند؛ یعنی به کشورهایی که بیش از همه در معرض قحطی و خشکسالی قرار دارند.

این پروژه از حمایت کشورهای اروپایی نیز برخوردار است؛ از جمله لهستان و لیتوانی و بلژیک که نمایندگان آنها روز شنبه برای برگزاری مراسم نودمین سالروز هولودومور که اوکراین آن را ایجاد قحطی با هدف «نسل‌کشی» می‌داند، به کی‌یف سفر کرده بودند.

به گفتۀ زلنسکی تا کنون ۱۵۰ میلیون دلار از بیش از ۲۰ کشور جهان و اتحادیه اروپا برای صادرات غلات به اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، سومالی و یمن جمع آوری شده است و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز در پیام‌هایی جداگانه از کمک‌های مالی اضافی به ترتیب به ارزش ۱۵ میلیون یورو و ۶ میلیون یورو برای حمایت بیشتر از این طرح خبر دادند.

اوکراین از بزگترین صادرکنندگان غلات به بازارهای جهانی است و جنگ اوکراین و کشیده شدن درگیری‌ها به دریای سیاه باعث شد عرضه محصولات کشاورزی بویژه به بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی با مشکلاتی جدی روبرو شود.

امانوئل ماکرون در پیام خود اعلام کرد: «آسیب پذیرترین کشورها نباید بهای جنگی را که نمی‌خواهند بپردازند. ما تصمیم گرفته‌ایم در پروژه همبستگی با آسیب‌پذیرترین کشورها مشارکت داشته باشیم؛ آنهم در وضعیتی که روسیه از گرسنگی و ابزار فشار غذا به عنوان یک سلاح جنگی استفاده می‌کند.»

هولودومور

واقعۀ «هولودومور» به قحطی سال‌های ابتدایی دهه ۳۰ میلادی در اوکراین اشاره دارد که بطور مصنوعی از سوی رژیم استالین ایجاد شد و چند میلیون کشته برجای گذاشت.

اسناد به جا مانده از آن دوران و گفته‌های شاهدان نشان می‌دهد که نیروهای اتحاد جماهیر شوروی «واگن‌هایی را که با اسب کشیده می‌شد در روستاها می‌چرخاندند و به مصادره غله و غذای خانه‌های کشاورزان دست می‌زدند.»

در آن دوران همچنین دولت شوروی زمین‌های مالکان و کارگرانی که روی این زمین‌ها کار می‌کردند را در مزارع به هم پیوسته و اشتراکی ادغام می‌کردند و محصولات این مزارع را پس از جمع آوری، با قطار به خارج از اوکراین منتقل می‌کردند. این کار باعث شد که طی سال‌های ۱۹۳۲و۱۹۳۳ میلادی قحطی مرگباری سراسر اوکراین را فرابگیرد.

اوکراین این واقعه را «نسل کشی» می‌داند و پارلمان آلمان نیز روز جمعه هولودومور را به عنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرانجام توافق صادرات غلات اوکراین؛ روسیه خواستار دریافت «ضمانت‌های واقعی» است

حمله شبانه به تاسیسات غلات در اودسا؛ اوکراین: موشک‌های فراصوت روسیه از داخل کریمه اشغالی شلیک شدند

دومین محموله گندم اوکراین از طریق دریای سیاه وارد استانبول شد